Gökçek'i Yumurtayla Protesto Eden Kadınlar Konuştu

 > -

Melih Gökçek'e Yumurtalı Saldırı - Cumhuriyet

Melih Gökçek'e Yumurtalı Saldırı - Cumhuriyet

Ankara Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikleri tanıtım için İzmir Caddesi'nde yurttaşları ve esnafı ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bu sırada yumurtalı saldırıya uğradı.

Halkevleri Öğreci Kollektifi üyesi bir grup kürtaj hakkında söylediği sözler nedeniyle, Melih Gökçek'e yumurta fırlattı. Çok sayıda yumurtanın i...

Haberin Tamamı İçin:

Polis ve korumalar mağazalarda kadınları dövüyor!

Polis ve korumalar mağazalarda kadınları dövüyor!

SoLHaber - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e, Ankara İzmir Caddesi'nde incelemelerde bulunduğu sırada Üniversiteli Kadın Kolektifi tarafından yumurta atıldı. İki üniversiteli gözaltına alınırken, bazılarının mağazalara kapatılarak dövüldüğü, bir kadının kolunun kırıldığı belirtiliyor.

Melih Gökçek'in yumurtalı eylemin ardından saklandığı Ayakkabı Dünyası'ndan çok yoğun bir polis ve koruma ordusu eşliğinde çıkartıldığı belirtiliyor. Polis, İzmir Caddesi'nde bulunan halkı ablukaya almış durumda.

sendika.org'un haberine göre, Başbakan Erdoğan'ın kürtajı cinayet olarak gördüğünü açıklamasına Twitter üzerinden destek veren, kadınlara hakarete varan açıklamalarda bulunan ve son olarak da Samanyolu Haber'de "Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendisini öldürsün" sözlerini sarf eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, kadınlar tarafından protesto edildi.

Kızılay'da İzmir Caddesi'nde bulunan Gökçek, Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri tarafından yumurtayla protesto edildi. Yumurtalar Gökçek'e isabet ederken cadde bir anda karıştı. Çok sayıda koruma ve sivil polis üniversitelilere saldırdı.

Protestoyu gerçekleştiren Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk adlı iki üniversiteli kadın, önce bir mağazaya kapatıldı, ardından gözaltına alındı.

Gökçek için bir koli şemsiye
Üniversiteli Kadın Kolektifi üyelerinin ve pek çok Ankaralının mağaza önünde beklemesi ve sloganlarla protestosunu sürdürmesi üzerine Gökçek mağazada mahsur kaldı. Gökçek, "Kapının önündekiler gitmeden buradan çıkmam" derken, yeni bir yumurta protestosunu engellemek amacıyla bir koli şemsiye getirildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Üniversiteli Kadın Kolektifi' üyesi iki kadın, kürtaj yasağına Twitter üzerinden destek veren, katıldığı bir televizyon kanalında "çocuk niye suçu çekiyor.?Anası kendisini öldürsün" diyen Gökçek'i 'protesto ederek yumurta attı.

Gökçek'e Yumurtalı "Hırsız Gökçek" Protestosu - Kızıl Yıldız

Gökçek'e Yumurtalı "Hırsız Gökçek" Protestosu - Kızıl Yıldız

Gökçek'in korumaları yetkilerini aştı ve protestocuları mağaza içine hapsetti.

Protestoyu gerçekleştirilen kadınlara Gökçek'in korumalarının müdahalesi çok sert oldu. Bir korumanın, protestocu kadına vurduğu görülürdü. Eylemi düzenleyen üniversite öğrencileri Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk önce bir mağazaya kapatıldı, ardından gözaltına alındı.

Çevredeki Kadınlardan Protestoya Destek

Bu sırada CHP Çankaya İlçe merkezinden bir grup kadının, protestocu gruba destek verdiği görüldü. Olay yerine gelen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, korumaların yurttaşların özgürlük hakkını gasp ettiğini belirterek, korumalar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.

Melih Gökçek 1.5 Saat Sonra Mağazadan ayrılabildi.

Yaklaşık 1,5 saat süren protestonun ardından, koruma ve polis kordonunda mağazadan ayrılan Melih Gökçek'in üzerini değiştirdiği görüldü. Mağaza önünde bekleyen yüzlerce yurttaş, "Hırsız Gökçek" sloganları atarak, Gökçek'i bir süre takip etti. Gökçek'in arabasıyla uzaklaşmasının ardından, bir grup yurttaşın, gözaltına alınan 3 kadının götürüldüğü Çankaya Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçtiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gökçek'ten Yumurta Saldırısına Açıklama : Yumurtalar Chp İşi

"O yumurtalar kürtaj için değildi." Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kendisine yönelik yapılan yumurtalı saldırıyla ilgili olarak, olayın kürtaj meselesiyle ilgili olmadığını belirterek, ''Çünkü bana orada onun için değil Dikmen Vadisi ile ilgili slogan atarak üzerime geldiler, yürüdüler. Daha sonra haksız duruma düşmemek için olayı başka tarafa çevirmeye çalıştılar'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Yumurtalı Saldırıda CHP'yi Suçladı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gökçek'i Yumurtayla Protesto Eden Kadınlar Konuştu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i yumurta ile protesto eden öğrenciler konuştu...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ’e yumurtalı protesto gerçekleştiren üniversite öğrencileri Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk, Gökçek’in ’Bu işin arkasında CHP var’ açıklamasına tepki gösterdi. Uyanık ve Merttürk, Gökçek’i sadece kürtaj açıklamaları nedeniyle protesto ettikleri belirterek şunları söyledi:

"Sivil bir insatifiyiz. Başbakan Erdoğan ’ın kürtaj ile ilgili açıklamalarının ardından eylem kararı aldık. Bir gün önce arkadaşlarımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yapıp, gözaltına alınmışlardı. Gökçek’in televizyondaki kürtaj ile ilgili açıklamasının ardından kendisine yönelik eylem kararı aldık. Yumurtalı protesto da böyle gerçekleşti. Gökçek’i sadece kürtaj açıklamalarıyla ilgili protesto ettik. CHP ile uzaktan yakından ilgimiz yok, hiç bir siyasi parti ile de bağımız yok. Biz sivil bir insiyatifiz. Gökçek, kadınların protestosundan korktuğu için şimdi suçlu arıyor. Kadın insiyatifi olarak Gökçek’in peşini bırakmayacağız, her platformda protesto edeceğiz."

’BİR DAHA, BÖYLE KOLAY KURTULAMAZSINIZ’

Yumurtalı protestonun ardından Gökçek’in ve korumalarının sert müdahalesiyle karşılaştıklarını kaydeden Neslihan Uyanık, "Gökçek, önce saçlarımdan ardından da kolumdan tutarak korumalarına ’Alın bunu’ diye talimat verdi. Ardından da beni itti" iddialarında bulundu. Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk şöyle konuştu:

"Gökçek’in korumaları bizi sürükleyerek dükkana soktular. İçerde 2 saat tuttular ve sonra gelen polis ekiplerine teslim ettiler. Gökçek’in korumalarından biri, ’Benim 5 yaşında bir çocuğum var,Gökçek 15 yıldır bana bakıyor, ekmeğimi veriyor. Onun için canımızı veririz. Bir daha böyle bişey olursa bu kadar kolay kurtulamayacaksınız’ diye tehdit etti."

’GÖKÇEK VE KORUMALARDAN ŞİKAYETÇİ OLDUK’

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'AnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİzmirMelih GökçekPolisTürk KızılayıTwitterkadınlarolayyumurta
Görüş Bildir