Göçmenler İsyanda: 'Türkiye ile AB Bizi Oyun Kartı Olarak Görüyor'

 > 
14PAYLAŞIM

Avrupa ile Türkiye arasında göçmen paylaşımı için pazarlıklar sürerken, Yunanistan’ın Makedonya sınırında bekleyen yüzlerce mülteci zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Göçmenler kendileri üzerinden yapılan pazarlıklarda hayat şartlarının hiçe sayıldığını, bunun kalıcı bir çözüm olmadığını ileri sürüyor

'Onlar bize para kaynağı olarak bakıyorlar'

“Bizler birer oyun kartıyız. Kimse bizi insan yerine koymuyor. Oysa bizim de hayallerimiz var, bir hayatımız var, çocuklarımız var. Hayır. Onlar bize birer sayı, para kaynağı olarak bakıyorlar.”

'Sınırların açılmasını ümit ediyoruz'

“Tabi ki bunlar bizde hayalkırıklığı yarattı. Buradaki birçok insan sınırların açılmasını ümit ediyor, en azından burada sınırda mahsur kalmış olanlar. Ancak sonunda onlar bize sınırdan geçiş olmadığını söylediler. Bu bizi çok üzdü ve kızdırdı.”

Diğer yandan sınırını kapatan Makedonya, yasadışı yollardan ülkeye girmeye çalışan göçmenleri yakalayarak Yunanistan’a geri yolluyor. Sınırda bekleyen göçmenlerde tansiyonun yükselip çıkabilecek şiddet olaylarını bastırmak için bölgede güvenlik önlemleri arttırıldı.

Akdeniz'den Avrupa’ya 67 günde 141 bin sığınmacı geçti

Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak-7 Mart 2016 tarihlerinde Akdeniz üzerinden İtalya’ya 9 bin 294 ve Yunanistan’a 131 bin 847 sığınmacı giriş yaptı.

Böylelikle, yılın başından bu yana Akdeniz üzerinden toplam 141 bin 141 sığınmacı Avrupa'ya ulaştı. Sığınmacıların bu zorlu yolculuğunda 443 kişi hayatını kaybetti. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir