Gizli Tanık: "Zorla İfadem Alındı"

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gizli Tanık: "Zorla İfadem Alındı"

Gizli Tanık: "Zorla İfadem Alındı"

Bingöl’de iki ayrı gösteride, molotof kokteyli attığı ve PKK bayrağı astığı iddiasıyla yargılanan Muhammet Bazancir'e 21 yıl hapis ve 10 bin lira para cezası verildi. Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen davanın önceki celsesinde, Bazancir'e dönük suçlamaların dayandırıldığı “Duman” kod adlı gizli tanık, baskı gördüğünü ve ifadenin zorla imzalattırıldığını açıklayarak, ifadesini reddetmişti. Sanık Muhammet Bazencir yargılanmasına konu olan işlerle ilgisinin olmadığını ve bugüne kadar kimseye zarar vermediğini ifade ederek, beraatini istedi.
CNN Türk'ün haberine göre, Sanık Avukatı Fethi Gümüş, müvekkiline yöneltilen suçlamaların "Duman" kod adlı gizli tanığın beyanlarına dayandırıldığını belirterek, "Gizli tanığın bir önceki celse beyanı alınmıştır. Söz konusu beyanların kendisine ait olmadığını söylemiştir. Gizli tanık kendiliğinden duruşmaya gelerek ifade verdiği halde, sanki biz getirmişiz gibi duruşma zaptına geçirilmiştir. Gizli tanık olarak verdiği ifadenin kendisine ait olmadığını ve polisler tarafından zorla alındığını da söylemiştir. Söz konusu beyanların müvekkilim aleyhine değerlendirilmemesi gerekir” dedi.
Bazancir'in bir önceki duruşmasına gelen ve dosyanın "Duman" kod adlı gizli tanığı olduğunu söyleyen A.B. "Polisler tarafından yapılan incelemede sanığın ve benim görüntülerim tespit edilince, gözaltına alındım. Bana Emniyet'te baskı yaptılar. Yazdıkları bir ifadeyi bana okutmadan imzalattılar. Ayrıca beni gizli tanık yaptılar. 'Gizli tanık' olduğumu aileme söylemem durumunda beni içeri atacaklarını söylediler. Bu şekilde gizli tanık olarak ifade vermiş oldum. Gizli tanık olarak adım, bildiğim kadarıyla 'Duman'dır. Vicdan azabı duyduğum için bu durumu aileme söyledim. Onların aracılığı ile bugün duruşmaya gelerek ifade vermek istedim. 'Duman' gizli tanık ismiyle vermiş olduğum ifadeyi kabul etmiyorum" demişti.
Mahkeme heyeti, Muhammet Bazancir'e, "nevruz etkinliklerindeki eylemi", "katıldığı yasa dışı yürüyüş", "mala zarar vermek", "molotof koktey...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölDiyarbakır
Görüş Bildir