Girişimciler Teknolojik Projeler Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Girişimciler Teknolojik Projeler Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

Girişimciler Teknolojik Projeler Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

Girişimciler Teknolojik Projeler Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

Ekonominin hızlı büyümesi için gerekli yatırımların yapılması konusunda hükümet ile özel sektör arasında ortaya çıkan görüş ayrılıkları son aylarda da devam etti. Ekonomi yönetimi ile ilgili bakanların demeçleri ve yatırım davetlerindeki mesajı şöyle özetlemek mümkün:

“Yeni sanayi stratejilerini yürürlüğe soktuk. Kapsamlı bir teşvik paketi hazırladık. Faiz oranları düştü. Yatırım projelerinizi bir an önce raftan indirin ve temelleri atmaya başlayın.”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan , bu çağrılara ek olarak yerli otomobil için yatırım yapılmasını ve diğer yatırımların teknolojik düzeyi yüksek sanayi dallarında yoğunlaştırılmasını da istiyor. Bu çağrılara rağmen özel sektördeki girişimcilerin bir bölümü sanayi dallarından elde ettikleri sermaye birikimini daha ileri teknolojiye sahip projelere değil lüks konut, alışveriş merkezi ve benzeri yatırımlara yöneltiyor.

Tereddüdün Nedenleri

Girişimci nitelikleri güçlü iş insanları yeni projelere sıcak baksa da aşağıdaki sorunlar nedeniyle yatırımlara başlama konusunda çekingen davranıyor: Sermaye İhtiyacı ileri elektronik ve kimya gibi sanayi dallarındaki dış ticaret açığını azaltacak dev projeler için yüksek tutarda kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Örneğin yarı iletken malzeme üretecek bir fabrikanın kurulması için en az 5 milyar dolarlık yatırım gerekiyor. Yerli otomobil yatırımında da kaynak ihtiyacının yüksek olacağı tahmin ediliyor. Ekonomik Nedenler Girişimciler ekonomi yönetiminin büyüme yerine istikrara yönelik politikalara öncelik vermesi ve Avrupa ülkelerindeki uzatmalı durgunluk nedeniyle yeni yatırımlar konusunda ihtiyatlı davranıyor. Hızlı Teknolojik Gelişme Belirli bir teknolojik düzey esas alınarak başlatılan yatırımların tamamlanma süresi üç-dört yılı buluyor. Bu arada daha düşük maliyetle üretim yapan yeni teknolojiler icat edilince, başlanan yatırım daha üretime başlamadan eskiyor. Örneğin güneş enerjisinde geliştirilen yeni teknolojiler, bir süre önce kurulan santralleri ekonomik olmaktan çıkarıyor. Yerli otomobilde ise elektrikli araçlar ile ilgili gelişmelerin netleşmesi bekleniyor. Bu ortamda girişimciler “bekle-gör” politikası izlemeyi tercih ediyor. Fiyat Düşüşü Bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve her tür elektrikli cihazda kullanılan yongaların (chip) kapasitesi her 18 ayda bir maliyet ve fiyat artışı olmadan iki katına çıkıyor. Diğer bir ifadeyle örneğin 1 TB’lik bir disk sürücüsü fiyatının her yıl yüzde 30 dolayında ucuzlaması, bu tür yatırımlardan kazanç elde etmeyi zorlaştırıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

GirişimciTercihZafer Çağlayan
Görüş Bildir