Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gine'de Muhalefet Sokağa İnmeye Hazırlanıyor

0PAYLAŞIM

Gine'de Muhalefet Sokağa İnmeye Hazırlanıyor

DAKAR Anadolu Ajansı - Gine'de muhalefet, Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin 3'şöhretçi yarıyıl adaylığına karşı eylem çağrısı yaptı.

Yerel medyaya konuşan karşı grup Tüzüğün Korunması Milli Cephesinden FNDC Abdurahman Sanoh, tüm tepkilere karşın 3'şöhretçi yarıyılı için aday olan Conde'ye karşı, başşehir Konakri ve etrafında barışçıl şov çağrısında bulundu.

Sanoh, şovların 29 Eylül'de başlayacağını belirterek, geniş katılım beklediklerini söyledi.

Conde'yi "diktatör" olarak nitelendiren Sanoh, 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nın tek emelinin yaşam boyu iktidarda kalmak olduğunu belirtti.

FNDC, daha evvel de Conde'nin 3'şöhretçi yarıyıl seçilmesine imkân tanıyan tüzük farklılığını yasaklamak için kezlerce eylem yapmıştı.

Buna tepki olarak 24 Ekim'de tertip edilen protestolara FNDC'ye göre 1,5 milyon, polise göre ise 30 bin birey katılmıştı.

Öte yandan Conde, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını kapsamında daha evvel bülten edilen ve bir araya gelme kısıtlamasını da kapsayan acil vaziyetin 1 ay daha uzatılacağını duyurmuştu.

Conde, bu kararla, 18 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihleri evvelinde kendisine karşı tertip edilecek protestoları yasaklamaya çalışmakla yargılanmıştı.

  • 3. yarıyıl adaylık için tüzüğü değiştirmişti

Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik efor başkalaşımıyla Aralık 2010'da 5 seneliğine seçilerek vazifeye gelen Conde, 2015'te yine cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Cumhurbaşkanının en fazla iki yarıyıl üst üste vazife yapabildiği ülkede ikinci yarıyılı Aralık 2020'de sona erecek Conde'nin üçüncü yarıyıl da seçilebilmesine ihtimal sağlayacak tüzük farklılığı halkoylamasını, 22 Mart'ta genel tercihle yapılmıştı.

FNDC, bir hayli karşı parti ve hareket ile halkoylaması ve tercihi boykot etmişti.

Ekimden bu yana tertip ettiği protestolarda güvenlik eforlarının müdahalesinde 39 şahsın hayatını yitirdiğini bildiren FNDC, tercih günü en az 10 şahsın polisler tarafından öldürüldüğünü duyurmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir