Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Grup Yorum Üyelerine Dava

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Giderayak Yorum'a 'terörist' davası!

Giderayak Yorum'a 'terörist' davası!

Eski İstanbul Özel Yetkili Savcısı Mehmet Berk'in, özel yetkileri alınarak başsavcıvekili olarak görevlendirilmeden önce Grup Yorum üyeleri hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla dava açtığı ortaya çıktı

Berk’in “örgüt propagandası” suçunu erteleme kapsamına alan 3. Yargı Paketi’nin Meclis’teki görüşmeleri sırasında hazırladığı iddianamede Güler Zere anmasına katılmak, pankart açtıkları için ceza alan Ferhat ve Berna adlı öğrencilere destek mitingi düzenlemek, İsrail’in Gazze saldırısını protesto etmek gibi eylemler nedeniyle sanıklar hakkında 74 yıla kadar varan cezalar istendi.

İddianamede Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’nde arama yapmak isteyen polisin kapının açılmaması üzerine demir kapıyı kırıldığı, bu sırada camı açan 10 kişilik bir grubun “Katil Polis Mahalleden Defol, İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek, Grup Yorum Susturulamaz, Halkız Haklıyız Kazanacağız, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” şeklinde sloganlar attıkları ve polise mukavemet eden 8 kişinin gözaltına alındığı da belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Grup Yorum'a 'Sen misin direnen' davası

Grup Yorum'a  'Sen misin direnen' davası

Grup Yorum ’un merkez olarak kullandığı İdil Kültür Merkezi’ne yönelik geçen yıl yapılan baskında polise direnen beş müzisyene, sadece bu iddia nedeniyle 18 aydan dokuz yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Müzisyenlerle birlikte yargılanan sekiz kişiye de 70 yıla kadar hapis isteniyor.

İstanbul ’da, geçen yıl 10 Mayıs’ta, yasadışı DHKP/C’ye yönelik operasyon kapsamında Grup Yorum ’un bağlı olduğu İdil Kültür Merkezi’ne de baskın düzenlendi. Baskında, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden yapılıp gönderilmiş Mahir Çayan’ın kabartma portresi ve Dursun Karataş’ın resimleri bulundu. İddianameye göre baskın sırasında polis görevlilerine “faşist, katil, işkenceci polisler” şeklinde hakaret ettikleri, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı attıkları ve direndikleri ileri sürülen Grup Yorum üyelerinden Ali Aracı, Seçkin Taygun Aydoğan, Caner Bozkurt, Ayfer Rüzgar ve Ezgi Dilan Balcı da gözaltına alındı. Beş müzisyen hakkında yalnızca bu suçlama nedeniyle ‘görevli memura direnme’ iddiasıyla 18 aydan 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ayrıca Balcı’nın katıldığı 10 ayrı yasal eylem ve etkinlik de ‘suç’ olarak sayıldı. Şüphelilere ‘yasadışı örgüt üyeliği, örgüt propagandası, mala zarar ve memura direnme’ suçlarından ötürü 7.5 yıldan 74 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Nelerle suçlanıyorlar?

Suç sayılan bazı eylemler şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

GazzeGrup YorumİsrailİstanbulKatilPolisTekirdağTerör
Görüş Bildir