Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Protesto ve Direniş Gece Boyunca Sürdü

 > -

Gezi Parkı'na Polis Müdahalesi

Gezi Parkı'na Polis Müdahalesi

Taksim'deki Gezi Parkı'nda ağaçların sökülüp araziye AVM yapılacak olmasını protesto eden gruba bu sabah da polis saat 05.00 sıralarında mudahale etti. Polis, grubu dağıtmak için gaz bombası ve tazyikli su kullanıyor.

Müdahale sırasında kaçmak isteyenlerin üzerine ç...

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'na Yapılan Müdahale, Taksim'e Doğru Yayıldı

Gezi Parkı'na Yapılan Müdahale, Taksim'e Doğru Yayıldı

Taksim Gezi Parkı'na AVM projesine karşı 3 gündür eylem yapan gruba 05.00'da polis müdahalede bulundu.

Gaz bombası ve tazyikli suyun kullanıldığı müdahalede, gazdan dolayı yaralananlar bulunuyor. Bunun dışında, müdahale esnasında duvarın yıkılması sonucu da yaralananlar bulunuyor.

Anti-Kapitalist Müslümanlar grubundan Muharrem Şaşkın'ın yoğun bakımda olduğu belirtildi,

https://twitter.com/ihsaneliacik/status/340304405263953920

Gezi Parkı'na yapılan müdahaleden sonra belediye ekiplerince eylemcilerin çadırları yıkıldı ve toplatıldı. Sonrasında ise, polis Harbiye Caddesi, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yönünde eylemcilere müdahalelerde bulunmaya devam etti.

İstiklal Caddesi'nde eylemcilerin barikat kurduğu gelen haberler arasında.

ONEDİO

Müdahaleyi protesto eden grup İstiklal Caddesi'nde barikat kuruyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Taksim Meydanı'nda gaz bombalı müdahale.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Sabah saatlerinde gerçekleşen ilk müdahaleden bir kare...

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

AKP Gezi Parkı'na Yine Şafak Vakti Saldırdı! (Güncelleme: 10:00) | SoL Haber

Dün sabahın ilk saatlerinde Gezi Parkı'na yapılan saldırının ardından bugün yine 05.00 civarında Gezi Parkı'ndaki direniş nöbetine polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Güncelleme: 10:02

Divan Otel önünde basın açıklaması yapılıyor. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, TTB Yöneticisi Hüseyin Demirdizen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili ve soL gazetesi yazarı İlhan Cihaner, TKP MK üyesi ve soL gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kemal Okuyan, TKP MK üyesi Erkan Baş da bulunuyor.

Şu an Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu konuşma yapıyor ve AKP'nin saldırısına tepki gösteriyor.

TTB'den Hüseyin Demirdizen yaptığı açıklamada 6 kişinin kafa travması dolayısıyla yoğun bakımda olduğunu ve müşade altında tutulduğunu söyledi.

Güncelleme: 09.53

Divan Oteli önünde toplanmaya başlandı. Şu anda yaklaşık 500 kişi Divan Oteli önünde. Otel önünden geçen araçlar kitleye destek veriyor.

Güncelleme: 09:42

Taksim Dayanışması'ndan açıklama:

Tüm gün ve gece boyunca Taksim Gezi Parkı’nda her yaş ve gruptan 50 bin kişinin barış içinde şarkılar söyleyerek, film izleyerek, kitap okuyarak katıldığı protestoya polis sert bir şekilde müdahale etti. Parkta bulunanlara park içinden ve caddeden tazyikli su ve gaz bombaları ile iki yönlü ani bir müdahalede bulunuldu ve orada bulunan insanlar acımasızca dağıtıldı. İnsanlık dışı bu müdahale sonucunda parkta bulunan bir çok arkadaşımız yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Bu sırada parkta bulunan Milletvekilleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğe ulaşmaya çalıştılar fakat bir muhattap bulunamadı. Polise doğru görüşmek üzere müdahale öncesi yönelen arkadaşlarımız ve vekillerin arasından çıkan maskeli 4 kişi polislere şişe ve taş atarak polis müdahalesi ile koşarak polislere doğru yöneldi ve aralarında kayboldu. Provakatör olduğunu düşündüğümüz bu kişiler, Taksim Dayanışması bileşenlerinden herhangi birine üye değildir. Polis kayıtları bu kişilerin tespitini yaparak provakasyonu gerçekleştirenleri açıklamalıdır. Taksim Gezi Parkı protestosu, kurgulandığı çok net olan bir provakasyonla sona erdirilmiştir. Gün içinde Taksim Dayanışması tarafından yeni bir açıklama daha yapılacaktır.

Taksim Gezi Parkında polis tarafından, barış içinde şarkı söyleyen insanlara yapılan acımasız ve insanlık dışı müdahaleyi kınıyoruz.

Taksim Dayanışması"

Güncelleme: 09.32

Gezi Parkı'nın barikatlarla kapatılmasına tepki gösteren bir yurttaş polis tarafından merdivenlerden atıldı.

Güncelleme: 09.10

Gezi Parkı barikatlarla kapatılıyor.

Güncelleme: 08.56

Taksim Dayanışması saat 10.00'da Divan Otel önünde basın açıklaması kararı aldı.

Güncelleme: 08.44

Mete Caddesi'nde toplanan kitleye polis saldırdı.

Gezi Parkı'nın etrafı barikatlarla çevrildi.

Güncelleme: 08.26

Mete Caddesi'nde toplanan kitleyi polis barikatı karşıladı.

Bekleyiş sürüyor.

Güncelleme: 08:23

Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde bulunan yaralılara ilişkin ilk bilgiler şöyle:

Atacan Şimşek: Duvarın yıkılması sonucu altında kaldı. Kolu kırıldı, yüzünde ve ayağında yaralar var.

Ali Kuzgun: İki kolunda kırık var. Ameliyata alınacak.

Tuğcan Kebapçıoğlu: Astımı var. Saldırı sırasında bayılıyor. Kafasında yarılma var.

Güncelleme: 08.06

Taksim İlk Yardım Hastanesi'nden aldığımız bilgilere göre biber gazından etkilenen ve yaralanan dahiliye ve cerrahi de tedavi gören yaklaşık 20-30 kişi bulunuyor. Taksim Dayanışması saat 10.00 için Divan Otel in önünde eylem kararı aldı.

Güncelleme: 07.18

*
Kanal D'den İrfan Değirmenci 1 kişinin ağır yaralı olduğu söyledi.

Bu arada bir kişinin de gözüne biber gazı kapsülü isabet ettiği belirtildi.

Gezi Parkı içinde yıkılan duvarın altında kalan yurttaşlar yaralandı.

Güncelleme: 06:46

Polis yine saldırdı. İstiklal'de yapılan saldırı sırasında bir kişi tazyikli su ile hedef alınınca kafasını yere çarparak yaralandı.

Güncelleme: 06.43

Polis saldırısı sonrasında çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Bilgi almak için ısrarla girişimde bulunan İlhan Cihaner'e de bilgi verilmedi.

Güncelleme: 06:27

Gezi Parkı'nın etrafı polis tarafından kapatılmış durumda. Polis Taksim'e tüm çıkışları tutmuş durumda.

Gazeteciler Gezi Parkı dışına çıkarıldı.

Güncelleme:06.24

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 24 saat internet üzerinden canlı yayın yapan kameraları polis saldırısı sonrasında yayına kapatıldı.

Güncelleme: 06:20

CHP Milletvekili ve soL gazetesi yazarı İlhan Cihaner saldırı sırasında polis amirleriyle konuşma talebinde bulunurken, polis Cihaner ve gazetecileri de hedef alarak biber gazlarıyla saldırdı.

Güncelleme: 06:02

Taksim'in çeşitli noktalarındaki polis saldırısı sürüyor.

Güncelleme: 05:54

Güncelleme: 5.49

Gezi Parkı şu an tamamen polisin kontrolüne geçti. Taksim'in birçok noktasında polisin saldırısı sürüyor.

Alanda bulunan tüm çadırlar polis tarafından toplandı.

Dünkü saldırının ardından akşam saatlerinde binlerce kişi Gezi Parkı'nda eylem yaparken, AKP'nin talimatıyla direnişe yine şabahın ilk saatlerinde çok sert bir polis saldırısı gerçekleştirildi.

Şu an İstiklal, Harbiye ve Beşiktaş tarafında da polis saldırısı sürüyor.

SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

Radikal

Polis, Gezi Parkı'nda Tekrar Saldırdı | Yurt Gazetesi

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmaması için 4 gündür nöbet tutan eylemcilere polisin sert müdahalesinin ardından CHP'li milletvekilllerininde aralarında bulunduğu grup Gezi Parkı'na geldi. Polis müdahalesinde gaz bombası isabet eden gazeteci Ahmet Şık hastaneye kaldırıldı.

Taksim Gezi Parkı'nda sabah yapılan müdahalenin ardından aralarında Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Melda Okur'un da yer aldığı CHP milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, saat 10.00'da Divan Otel önünde biraraya geldi.

Basın açıklaması yapan grup daha sonra bariyerlerle kapatılan Gezi Parkı'na doğru yöneldi.

Polis, Gezi Parkı'na girmek isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup biranda dağıldı. Gazdan milletvekillerinin de etkilendiği görüldü.

GAZETECİYE GAZ BOMBASI

Polisin attığı gaz bombası kapsülünden biri gazeteci Ahmet Şık'a isabet etti. Şık'ın hastanaye kaldırıldığı öğrenildi.

Yurt

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: @TheRedHack

Nar Photos

Gezi Parkı'na Polis Müdahale Etti | Radikal

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen eylemcilere saat 05.00'te polis ekipleri biber gazıyla sert şekilde müdahale etti. Dağılan grupların yeniden bir araya geldiği parkta polis saat 10'da ikinci müdahaleye başladı.

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen gruba saat 05.00'te polis ekipleri, TOMA araçları ve biber gazıyla müdahale etti.

Gece geç saatlerde eylemcilere destek vermek için gezi parkına gelen CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Müslim Sarı'nın konuşma yapacağı alana, eylemcilere müdahale edildiği sırada polis biber gazı attı. Danışmanları, "Burada milletin vekili var" diye bağırınca polis gazı atmayı kesti. İlhan Cihaner ise "Valiyi, emniyet müdürünü aradım, hiçbiri telefonunu açmadı" dedi. Milletvekilleri biber gazı atılmasının durdurulmasını istedi.

Polisler, daha sonra direnen grubu TOMA araçları ve biber gazıyla dağıttı. Eylemciler de polislere şişe, taş ve sopalarla karşılık verdi. Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı.

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Bazı eylemciler gözaltına alındı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

GEZİ PARKI'NA 2´İNCİ POLİS MÜDAHALESİ

Taksim Gezi Parkı'nda 4 gündür süren nöbette polis sabah saatlerinde ikinci kez gruba gaz bombası ve su sıkarak müdahale etti. Dağılmak isteyen grupları polisler yaka-paça tutarak parkta çıkardı. Yoldan geçen vatandaşlar atılan gaz etkilendi. Gruplar Harbiye yönüne kaçtı. Polisin gezi parkı etrafındaki geniş güvenlik önlemi sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Polisten Bir Günde İkinci Gezi Müdahalesi | Hürriyet

Gezi Parkı'nda ağaç kesilmesin diye günlerdir nöbet tutanlara polis ikinci kez şafak vakti biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Aralarında CHP'li vekillerin de olduğu çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Taksim Dayanışma Platformu ve CHP'li vekiller, yaşananları bir basın açıklamasıyla protesto etti. Basın açıklaması biter bitmez polis bir kez daha müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı'nda sabah yapılan müdahalenin ardından aralarında Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Melda Okur'un da yer aldığı CHP milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, saat 10.00'da Divan Otel önünde biraraya geldi.

Basın açıklaması yapan grup daha sonra bariyerlerle kapatılan Gezi Parkı'na doğru yöneldi. Polis, Gezi Parkı'na girmek isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup bir anda dağıldı. Gazdan milletvekillerinin de etkilendiği görüldü.

POLİS EYLEMCİLERİN BÖREĞİNİ KABUL ETMEDİ, BİBER GAZINI SIKTI

Polisin sabah saatlerinde biber gazı ve tazyikli su kullanarak dağıttığı eylemciler, parkın etrafında yeniden gruplar halinde toplandı.

Taksim Meydanı'nda tekrar bir araya gelen grubu, polis tazyikli su sıkarak dağıttı. Mete Caddesi'nde toplanan bir başka grup da etrafı barikatlarla çevrilen parka girmek istedi. Parka giremeyen gruptakilerin oturma eylemi yapması nedeniyle caddede trafik bir süre aksadı. Bir süre oturan eylemcilere caddeden geçen bazı kişiler de destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Eylemciler oturma eylemi yapıyor...

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Gezi Parkı'na giden bütün yollar polis barikatlarıyla kapanıyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Eylemciler, Polis'in müdahalesinde Divan Hotel'e sığındı.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polis, Gezi Parkı'na çıkmak isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale ederken...

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polisin Divan Otel önündeki müdahalesi

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Fotoğraf: Twitter @5ugur

Polisin attığı gaz bombası kapsülü kafasına isabet eden gazeteci Ahmet Şık'ın hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Sırrı Süreyya Önder, Divan Hotel'in önde basın açıklaması yapıyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Ambulanslar yaralanan eylemcilere müdahale ediyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Divan'ın önündeki gergin bekleyiş sürüyor...

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Taksim Meydanı'ndaki oturma eylemi devam ediyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Taksim'deki oturma eylemine DİSK, kalabalık bir kitleye katıldı.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polis, eylemcilere yoğun tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale ediyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polisin Gezi Parkı Eylemcilerine Müdahalesi Devam Ediyor

Taksim'de aşırı güç kullanımı devam ediyor. Bu sabah saatlerinde Gezi Parkı eylemcilerine yönelik 2 müdahalenin ardından polis bu defa Taksim Meydanı'nda başlatılan oturma eylemine gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

Gelen son bilgilere göre Polis TOMA'ları meydanı kuşatmış vaziyette. Eylemciler sokak aralarına doğru ilerliyor. Müdahale sırasında yaralanan Sırrı Süreyya Önder hastaneye kaldırıldı. Taksim İlkyardım Hastanesi’nden verilen bilgiye göre Önder'in sırtına  ‘biber gazı kapsülü’ isabet etti.

Bianet'e konuşan İstanbul Tabip Odası'ndan bir yetkili yaklaşık 100 yaralı olduğunu açıkladı ve bu sayının giderek yükseldiğini söyledi.

Açıklamada, "6 kafa travması, bir kol kırığı ve bir bacak kırığı ile yaklaşık yüz kişinin çeşitli yerlerinden sıyrık ve ekimozlar ile gaza bağlı zehirlenme" denildi.

Sosyal medyada hastaneye kaldırılan yaralı bir kişinin hayatını kaybettiği yönünde iddialar bulunuyor. Ancak haber teyit edilmedi ve konuya ilişkin bir açıklama yok.

Taksim'e metro ile ulaşım iptal edildi. Metro istasyonunda girişler kapatıldı.

Onedio

Fotoğraf: Murad Sezer, Reuters.

Polis müdahalesi sırasında yaralanan Sırrı Süreyya Önder hastaneye kaldırıldı.

Fotoğraf: Yeni Özgür Politika

Saat 13:50 Taksim

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polis TOMA ile eylemcilere müdahale ediyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

DHA'nın verdiği bilgiye göre 34 yaşındaki Mısırlı kadının ise atılan kapsülle başından yaralandığı ve kafatasının çatladığı kaydedildi.

Taksim'de Gezi Parkı olayları devam ederken hareket halinde olan aracın içine gaz bombası atıldı.

Polisin attığı gaz bombalarından etkilenip Taksim'de fenalık geçiren bir vatandaş.

140journos ‏@140journos

Gezi Parkı Eylemine Sert Müdahale: Onlarca Yaralı Var

Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökülerek buraya eski Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşa edilmesine karşı çıkan ve 4 gündür parkı terk etmeyerek direnişe geçen İstanbullulara polis bu sabah çok erken saatlerden itibaren gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ediyor.

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülerek buraya eski Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşa edilmesine karşı çıkan ve 4 gündür parkı terk etmeyerek direnişe geçen İstanbullulara polis bu sabah çok erken saatlerden itibaren gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Polisin sert müdahalesi ve yine çok miktarda gaz kullanması nedeniyle onlarca kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. İstanbul Tabip Odası 6 yaralının başlarına isabet eden cisimler nedeniyle kafa travması geçirdiğini, bir öğretmenin de bacağının kırıldığı açıkladı.

Polis, çevredeki kafelere ve özellikle Divan Oteli'ne sığınmak isteyen göstericileri, adeta takip ederek gaz sıkmaya devam ederken, okula giden öğrenciler ve işlerine gitmeye çalışan yurttaşlar da yoğun gazdan etkilendiler. Maçka, Gümüşsuyu ve TAşkışla'daki fakültelerine giden İTÜ öğrencileri ile sabahları işe giden insanlar için bir santral niteliğinde olan TAksim'İ kullanan yurttaşlar arasında da gaz nedeniyle fenalaşanlar oldu.

Polisin sabah 04,00 sularında yaptığı ilk saldırısının ardından "Taksim Dayanışması" inisiyatifinin çağrısıyla saat 10.00'da Divan Oteli önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik bir grup, hem polisin ilk müdahalesini protesto etti hem de yeniden Gezi Parkı'na girmek istedi. Burada yapılan basın açıklamasında konuşan İstanbul Tabip Odası yöneticilerinden Hüseyin Demirdüzen, o saate kendilerine ulaşan 7 yaralı bilgisi olduğunu söyledi. Doktor Hüseyin Demirdüzen, bir öğretmenin bacağının kırıldığını ve 6 kişinin de kafa travması geçirdiğini belirtti. Demirdüzen'in bu bilançoyu açıklamasından bir kaç dakika sonra polis bu basın açıklamasına da gaz bombalarıyla saldırdı.

Kafa travmasına yol açan yaralanmaların, genellikle gaz bombası fişeklerinin isabet etmesi nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor. Başına gaz bombası isabet etmesi nedeniyle yaralananlar arasında gazeteci Ahmet Şık da var. Bu arada pek çok göstericinin de kendi olanaklarıyla çeşitli hastanelere gittiği ve bilgilerinin alınamadığı, bu nedenle yaralı sayısının daha fazla olabileceği de belirtiliyor.

Gazdan etkilenen eylemcilere çevredeki balkonlardan ilaç ve limon atılıyor.

Polis oldukça geniş bir alanda göstericilere müdahale ederken zaman zaman ilginç görüntüler de yaşanıyor. Polisin Divan Oteli önündeki basın açıklamasına yönelik saldırısının ardından, elinde pankart bulunan genç bir gösterici polisin gaz sölüsyonlu su sıktığı 'Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı' (TOMA)'nın önünde yere oturdu. Polisin kendisine sürekli gaz atmasına rağmen yerini terk etmeyen ve uzun süre direnen bu gösterici, bir süre sonra gazdan fenalık geçerirek yere yığıldı ve hastaneye kaldırıldı.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bu gruba, polis biber gazı ve gaz bombalarıyla müdahale ederken, atılan yoğu gazlardan korunmak için bazı göstericiler Divan Oteli'ne sığındı. Buraya gelen çevik kuvvet ekipleri, TOMA'larla gruba yeniden müdahale etti. Tazyikli su ve gaz bombaları atan polis, grubu Cumhuriyet Caddesi'ne doğru püskürttü. Bu sırada bir gösterici başına isabet eden bir cisimle yaralandı. Bir kadın da atılan yoğun gazlardan dolayı nefes almakta güçlük çekerek fenalık geçirdi. Yaralılar otelin lobisinde bekletildi. Olay yerine ambulans çağrıldı ancak ambulans gelemeyince yaralılar yoldan çevrilen taksilerle hastanelere kaldırıldı.

TAKSİM MEYDANI'NDA OTURMA EYLEMİNE GAZ BOMBALI SALDIRI

Polisin art arda yaptığı bu müdahalelerin ardından dağılan kalabalık, öğle saatlerinde Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Atatürk Anıtı çevresinde toplanan yüzlerce kişiye, polis yine gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sırasında yaralananlar oldu. Gazdan turistler de etkilendi. Polisin meydana çıkmaya çalışan eylemcilere gaz bombası ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleler uzun süre devam etti.

Haberin Tamamı İçin:

(Saat 16:00 itibariyle) Taksim Meydanı'nda gözaltılar başladı.

Fotoğraf: 140journos ‏@140journos

İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarından Mis Sokak'ta son durum.

(16:15) 140journos ‏@140journos

Polisin Taksim Meydanı'nda eylemcilere sert müdahalesi amatör kameraya böyle yansıdı...

İstiklal Caddesi'nde protestolar devam ediyor.

140journos ‏@140journos

Biber gazından dolayı fenalaşıp hastaneye kaldırılan CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu anjiyo olmak üzere Taksim İlkyardım Hastanesi'nden Alman Hastanesi'ne sevk edildi.

İstiklal Caddesi'nde protestolar devam ediyor. Canlı yayın için tıklayınız...

Tomaya Sinirlenen Göstericiye Tazyikli Su Sıkılma Anı ! Ağır Yaralı !

İstanbul Tabip Odası'ndan Doktor Hüseyin Demirdizen'in açıklamasına göre eylemde 1 kişi hayatını kaybetti. I Açık Radyo

Fotoğraf: Radikal

Taksim'de Polis Müdahalesi Akşam Saatlerinde De Sürüyor

Taksim Meydanı ve çevresinde polisin Gezi Parkı için bir araya gelmeye çalışanlara yönelik müdahaleleri devam ediyor. Şu sıralarda da meydanda toplanmak isteyen grupların yoğun gaz kullanılarak Gümüşsuyu yönüne doğru sürüldüğü belirtiliyor. Polisin kullandığı gaz fişekleri bazı canlı yayın araçlarının da camlarını kırmış durumda... Taksim ve çevresinde gerginlik devam ediyor.

POLİS FORMA ÇIKARTTIRIYOR

Taksim Meydanı ve çevresinde aralıklarla devam eden olaylar 14. saatte yeniden başladı. Polis İstiklal Caddesi'ndeki göstericilere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Grupların meydan ve çevresinde toplanmasına da izin vermiyor. Taraftar gruplarının çağrısı üzerine Taksim'e gelen ve üzerinde forma bulunan taraftarların da resmi ve sivil polisler tarafından tartaklandığı ve formalarını çıkarmaya zorlandığı belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Polisle Eylemciler Arasında Çatışma Başladı

Taksim Meydanı ve çevresinde polisin Gezi Parkı için bir araya gelmeye çalışanlara yönelik müdahaleleri devam ediyor

İstiklal Caddesi'ne girmek isteyen bir grup barikat kurup polisle çatışmaya başladı. Polisin gazla müdahalesine karşı grup taş ve sopalarla yanıt veriyor.

Taksim Meydanı ve çevresinde polisin Gezi Parkı için bir araya gelmeye çalışanlara yönelik müdahaleleri devam ediyor. Şu sıralarda da meydanda toplanmak isteyen grupların yoğun gaz kullanılarak Gümüşsuyu yönüne doğru sürüldüğü belirtiliyor. Polisin kullandığı gaz fişekleri bazı canlı yayın araçlarının da camlarını kırmış durumda... Taksim ve çevresinde gerginlik devam ediyor.

Polis forma çıkarttırıyor

Taksim Meydanı ve çevresinde aralıklarla devam eden olaylar 14. saatte yeniden başladı. Polis İstiklal Caddesi'ndeki göstericilere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Grupların meydan ve çevresinde toplanmasına da izin vermiyor. Taraftar gruplarının çağrısı üzerine Taksim'e gelen ve üzerinde forma bulunan taraftarların da resmi ve sivil polisler tarafından tartaklandığı ve formalarını çıkarmaya zorlandığı belirtiliyor.

64 kişi gözaltına alındı

Taksim Gezi Parkı ’nda çıkan ve Taksim Meydanı’na da sıçrayan olaylarda polis 8’i kadın 64 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet araçlarıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen göstericiler araçlardan indirilmedi. Kimlik tespiti yapılan göstericiler, ardından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü. Bu arada gözaltına alınanların getirildiği otobüslerdeki limonlar dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal'de Son Durum

İstiklal Caddesi'nde polisle eylemciler arasında yer yer çatışma çıktı. İstiklal Caddesi'ne çıkan yüzlerce kişi Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı ve çevresinde çıkan olaylar İstiklal Caddesi'ne sıçradı. Galatasaray Meydanı'nda toplanan gruplar Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Çevik kuvvet polisleri göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericilerle polis arasındaki çatışmalar yler yer devam ediyor. Bölgede polisin gazlı müdahalesi artarak devam ederken İstiklal Caddesi'ne tüm çıkışların kapatıldığı gelen bilgiler arasında.

TAKSİM'DE PROTESTO

Taksim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atmaya başladı. Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri gruba gaz bombası ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Grup üyeleri müdahale sonrası kaçmaya başladı. Polis ekileri de grubu kovalamaya başladı.

Yaralandığı görülen bir kişi taksiye bindirilerek hastaneye gönderildi.

Haberin Tamamı İçin:

Polis, İstiklal Caddesi'nde gaz bombası ile müdahaleye devam ediyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Panzerden çıkan suyun etkisiyle kafasını demirlere çarpan turist hayatını kaybetti!

İstiklal Caddesi'ndeki kalabalık artıyor..

Tarlabaşı tünel girişinden alevler yükseliyor, polis helikopterleri tur atıyor.

Hilton çevresi ateş altında

Amerika'da CNN, Bizde CNN.

Fotograf: Russia Today

Gazdan etkilenen göstericiler, bir mağazaya sığındı.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Taksim Gece Gündüz Savaş Alanı

İstiklal caddesi, Gümüşsuyu, Dolmabahçe, Tarlabaşı civarında toplanan binlerce kişiye polis orantısız güç kullanarak dağıtmaya çalışırken göstericiler de polise taş ve sopalarla karşılık veriyor.

Zaman zaman polisin yetersiz kaldığı noktaları ele geçiren eylemciler takviye polis ekiplerinin gelmesi ile ara sokaklara dağılıyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

Tarlabaşı'ndan alevler yükseliyor..

Polis, dört koldan göstericilere müdahale etmeye devam ediyor.

Fotograf: Hüseyin Güneş

Taksim'de Seyyar Hastaneler Kuruldu

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı eylemine polis tarafından yapılan müdahale Cuma günü itibariyle doruk noktasına ulaşırken, Taksim’e akın eden vatandaşlar polisin müdahalesine karşın eylemi sürdürmeye devam ediyorlar.

Akşam saatlerinde polisle vatandaş arasında çatışmaya dönüşen olaylar sonucunda yaralanan vatandaşlar hastanelere akın ediyor. Sağlık Bakanlığı yaralı sayısı hakkında bilgi vermezken, Türk Tabipler Birliği yaralı sayasını ‘yüzlerce’ diyerek belirtiyor.

ACİL İLK MÜDAHALE BİRİMİ

Yaralı sayısının çokluğu ve civar hastanelerin bu sayı karşısında yetersiz kalmasının ardından Türk Tabipler Birliği Beyoğlu İpek Sokak’ta bulunan Makine Mühendisler Odası’nın alt katında acil ilk müdahale birimi kurdu.

SEFERBERLİK HAVASI

Acil ilk müdahale biriminde doktor hemşire ve stajyer doktorlardan oluşan 60 kişilik bir ekip görev yapıyor. Birimin ilk yardım esnasında kullandığı ilaçlar ve malzemelerin önemli kısmı Eczacılar Odası tarafından sağlanmış. Ayrıca birimin varlığından haberdar olan vatandaşların da buz, eldiven gibi malzemeler getirerek katkıda bulunmaya çalıştıkları, yine civar eczanelerin malzeme vererek katkıda bulundukları belirtiliyor.

GAZ, GAZ KAPSÜLÜ, PLASTİK MERMİ

Saat 17:00’de kurulan merkeze gece yarısına kadar geçen zamanda 200’ün üzerinde yaralı gelmiş. Yaralılar arasında astım krizine girenler, plastik mermiyle yaralananlar, ve gaz mermisi dolayısıyla vücutlarında yanık oluşan vatandaşlar var.

10’UN ÜZERİNDE KAFA TRAVMASI VAR, BUNLARDAN BİRİ KRİTİK DURUMDA

Birime getirilen yaralılar arasında 10’un üzerinde kafa travması yaşan vatandaş var. Eyleme katılan Cihan Mutlu adlı vatandaşta, kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucunda temporer kafa kemik kırığına bağlı kafa travması tespit edilmiş. Mutlu ilk müdahalesinin ardından Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde ameliyata alınmış.

Ayrıca Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde gözünü kaybetme tehlikesi olan bir vatandaşın yapılan ilk acil müdahalenin ardından Cerrahpeşe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildiği bildiriliyor.

Birime sokaktan sürekli olarak yaralı geliyor. Polisin müdahalesi ile zaman zaman tıkanan yolların açılması ile birlikte, yaralılar akın etmeye başlıyorlar.

‘OLAYLAR BİTENE. KADAR BURADAYIZ’

Beyoğlu Acil Bölge Koordinatörlüğü’ne getirilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof Doktor İbrahim İkizceli olaylar bitene kadar bu birimlerin görev yapmaya devam edeceğini ifade ediyor. İkizceli birimde çalışmak üzere çok sayıda doktorun kendilerini aradığını, fakat yer olmadığı için reddetmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bunun üzerine harekete geçen Tabipler Birliği, İstanbul Barosu’nun Beyoğlu ofisinde ikinci bir acil ilk müdahale birimi kurdu.

Öte yandan birim çalışanları ilk yardım için malzemelerinin yeterli olmadığını belirtiyorlar. İhtiyaç duyulan maddeler şunlar:

Steril strip, sargı bezi ve pansuman malzemeleri.

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal Caddesi'nde direniş...

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Halk köprü üzerinden Kadıköy'den Taksim'e yürüyor.

Gezi Parkı: Protesto ve Direnişler Gece Boyunca Sürdü

İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'ndan ağaçların sökülmemesi için başlayan eylemler, polisin sert müdahalelerinin ardından Cuma günü hükümete karşı tepki fırtınasına dönüştü.

Gün boyunca on binlerce kişi Taksim'e çıkan yollardaki polis barikatlarını zorladıktan sonra, eylemler İstanbul'un ilçelerine ve diğer kentlere yayıldı.

İstanbul'da Taksim, Şişli ve Beşiktaş bölgesinden sonra en kitlesel eylemler Kadıköy'ün Altıyol semtinde ve Bağdat Caddesi'nde gerçekleşti.

Kalabalık bir grup ise D-100 karayolunu kapatarak, Boğaz Köprüsü'nü yürüyerek geçti. Polis gruba Beşiktaş'a yaklaştıkları sırada müdahale etti.

Kartal, Bakırköy, Halkalı ilçelerinde de "Hükümet istifa!" gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Gazeteci Rengin Arslan'ın dile getirdiğine göre; Taksim civarındaki Sıraselviler Caddesi, İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, Tarlabaşı'nda ve Şişli-Taksim arasındaki bölgelerde polis göstericileri tazyikli su ve biber gazıyla durdurmak için yoğun çaba gösterdi.

Bu bölgelerde polis hâlâ bir araya gelen gruplara tazyikli su ve biber gazı sıkıyor.

En çok atılan sloganlar "Hükümet istifa!", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!"

Rengin Arslan, 'kendiliğinden' hareket eden göstericilerin çok kararlı olduğunun altını çiziyor.

Sosyal medyada polisin nerelerde yoğunlaştığı, nöbetçi eczaneler, gönüllü sağlık görevlileri, hukuki yardım bulma yolları gibi konularda on binlerce mesaj paylaşılıyor.

"Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı."

Sıraselviler Caddesi'nde bulunan BBC Dünya Servisi 'nden Zeynep Erdim'in belirttiğine göre, biber gazından ve tazyikli sudan etkilenenlerin yerini arkadakiler alıyor. Fenalaşanlar ise hastanelere taşınıyor.

Sadece Taksim İlkyardım Hastanesi'ne giden veya götürülen yaralıların sayısının 300'ü aştığı belirtiliyor. Bazılarının durumu ağır olan yaralıların sevk edildiği diğer hastaneler Şişli Etfah ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi. Biber gazından etkilenen göstericilerden bazıları da, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nden destek aldı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), ''Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı'' uyarısında bulundu.

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Bilge Çoban dün akşam Taksim'deki manzarayı şöyle tarif ediyordu: "Galatasaray'dan meydana kadar adım atılacak yer yok. Ünlüsü, takım elbiselisi, taraftarı, işçisi, ara sokaklara kadar yayılmış durumda."

Çoban'ı ifadesiyle "polis Taksim Meydanı'na hapsolmuş durumda"ydı.

Göstericiler, atılan göz yaşartıcı gaz kapsüllerine "Gel, gel, gel!" diye karşılık veriyor ve şu slogan ağızlardan düşmüyordu: "Sık bakalım! Sık bakalım! Biber gazı sık bakalım! Çıkar maskeni, bırak copunu, delikanlı kim bakalım!"

CHP'li milletvekili Binnaz Toprak'ın polis tarafından darp edildiği öne sürülüyor.

Gösterinin başından bu yana eylemcilere destek vermek için parkta bulunan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, omzuna isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle yaralandı. Hastaneye götürülen Önder tedavisinin ardından taburcu edildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaşadıklarını aktaran yüzlerce kişi, polisin müdahalesini "orantısız" olarak nitelerken, ''#direngeziparkı'' etiketiyle, eyleme destek mesajları yayılıyor.

Taksim'e çıkmaya çalışan göstericilere destek eylemlerinin diğer kentlerdeki merkezleri Ankara'daki Kuğulu Park, İzmir'de Alsancak Vapuk İskelesi, Eskişehir'de Eti Park, İzmit'te İnsan Hakları Parkı, Adana'da Atatürk Parkı oldu.

Ankara'daki Kuğulu Park'ta bulunan Serkan Demirtaş, gün boyunca Kızılay'a yürümek isteyen göstericilerin polis tarafından dağıtılmasının ardından, yaklaşık bin kişilik bir grubun Tunalı Hilmi Caddesi'ni kapatarak barışçıl şekilde oturma eylemi yaptığını aktardı. Göstericiler, "Her yer Taksim, her yer direniş!" sloganı attı.

Birçok Avrupa kentinde de Cumartesi günü Taksim'deki göstericilerle dayanışma gösterisi çağrıları yapılıyor. Bir grup Londra'da saat 11.00'de Marble Arch'da buluşarak Hyde Park'ta toplanacak. Buradaki basın açıklamasının ardından, saat 15.00'te Trafalgar Meydanı'nda oturma eylemi başlatılacak. Eylemin gece boyunca sürmesi bekleniyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAhmet ŞıkAnkaraArda TuranBarış ve Demokrasi PartisiBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiEskişehirGalatasaray Spor KulübüGezi Parkıİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiİzmirKanal DKitapPolisSavaşTürk KızılayıTwitterolayonedio
Görüş Bildir