Hüseyin Çelik: 'Halk Oylaması İstanbul Genelinde Yapılacak'

 > -

Gezi Parkı İçin Flaş Açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik, mahkemeden olumlu karar çıkması halinde Gezi Parkı için halk oylamasına gidileceğini, halk oylamasının ise sadece Beyoğlu değil bütün İstanbul genelinde yapılacağını kaydetti.

Çelik'in konuşmasından satır başları şöyle

Gezi Parkı'na ilişkin yargıdan ne karar çıkarsa çıksın biz saygılı olacağız, gerekeni yapacağız. Yargıdan bizim istediğimiz gib bir karar çıksa bile biz tüm İstanbul'u kapsayan bir halk oylamasına gideceğiz. Başta çok sempatik ve sıcak bir şekilde başlayan eylem hepimizi çok üzen bir noktaya geldi. Çıkan olaylarda fiili zarar 140 trilyonu buldu. Biz barışçıl her türlü eyleme hoşgörü gösterdik ama yakıp yıkmaya kırıp dökmeye izin verilemez.

Sandıktan zafer çıkaramayanların sandık dışı yollarla zafer arama girişimleri için bu eylemleri kullandıklarını gördük.

AKLIMIZIN UCUNDAN BİLE GEÇMEDİ

Biz yoksulluk,yasaklar ve yolsuzlukla mücadele için geldik. Bu sosyal medya üzerine bir baskıyı kimse bizden beklemesin.Biz yasakları kaldıran bir iktidarız. Sosyal medyayı yasaklamak gibi bir şey aklımızın ucundan bile geçmez.Yazılı ve görsel medyanın nasıl kendi kuralları varsa sosyal medyanın, internetin de kuralları olmalıdır. Yapılmak istenen budur.Provoke eden 262 twitter hesabı tespit edildi.

MERKEL'E ELEŞTİRİ

Merkel'in bundan önceki gayretleri neydi ki?Sanki daha önce başka tavır takındı da şimdi mi değişti?Fransa ve Almanya Türkiye'nin büyüklüğünden bu yana bu meseleye hep sıkıntılı bakmışlardır. Meselenin özü güçlü Türkiye'den korkulmasıdır.Bütün bu tavırlara rağmen biz AB'ye tam üyelik kararlılığımızı sürdüreceğiz, masadan kalkan taraf olmayacağız.

DURAN ADAM

İster duran, ister yürüyen, ister alkışlayan ne tür eylem olursa olsun tek isteğimiz yeter ki barışçıl olsun.Kimseye zarar vermesin.Bu tip eylemlere her zaman yer vardır. Yeter ki adam gibi eylem olsun.Kamu düzenini bozmadıkça hiç bir sorun yok.

RİCCARDİONE ZİYARETİ

Sayın büyükelçi ilk defa genel merkezimize gelmiyor. Biz ABD ile müttefikiz.Çok çok olumlu sonuçlarla yüklü olan bir ABD ziyaretini gerçekleştirdi sayın Başbakanımız. Türk demokrasisine çok güvendiğini söyledi yine çıkıştı. Çeliştiğimiz bir nokta yok. Çok önceden ayarlanmış bir ziyaretti.Kendisiyle bazı konular paylaşıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi İçin Referandum Detayları

AK Parti MKYK sona ermesinin ardından AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik açıklamalarda bulundu.

İşte Çelik'in açıklamaları:

"Beyoğlu'nda mı yoksa İstanbul'u içine alan bir halk oylaması mı olacak? Büyükşehir sınırları içinde olacak, mülki idare sınırlarıdır. Son çıkardığımız büyükşehir yasasında 30 vilayet bu statüye kavuşmuştur. Bütün İstanbul vilayeti akla gelmelidir. Halkımız bu konuda ne derse biz bu karara saygılı olacağız.

İçişleri bakanımızın naklettiği bilgilere göre, gezi olaylarıyla ilgili olarak yapılan çağrılar, sağ duyuyla karşılanmıştır. Çeşitli yerlerde toplanma vardır, tencere tava, korna çalmalar gibi eylemler vardır. Elbette barışçı eylemlere sonuna kadar şapka çıkarırırız. Makul olan her meselede biz vatandaşımızla beraberiz.

Vatandaşın bize desteği de karşı olması da demokratik bir tavırdır. Ama demokratik yönlerle olduğu zaman bu böyledir. 291 işyeri tahrip edilmiştir. 116 polis otosu, 41 ambulans tahrip edilmiştir. Dokuzu pert olmuştur. Yaklaşık olarak maddi zarar, doğrudan fiziki zarar 140 trilyona varmıştır. Bu da tabi üzücü bir durumdur. sandıkta her zaman kaybedenler, aradıklarını bulamayanlar sokakta bir şey bulabilir miyim telaşını kapıldılar. AK Partililere gelince biz bugüne kadar bir çok badire atlatarak geldik.

Bu mitingler devam edecek. Herkes iyi bilsin, bizim gövde gösterisi yapmamıza gerek yok. Ama biz coşkumuzu halkımızla paylaşmak için yola çıkmış olan bir siyasi kadroyuz.

İstanbul'da bazı eli sopalıların Şişhane'deki CHP il başkanlığına saldırdığını okuduk. İl başkanlığımız açıklama yaptı. Bunların Ak Parti'yle ilgisi olmadığını ifade edildi. Kim tarafından hangi partiye yapılırsa yapılsın tasvip etmeyiz. Hadi varsayın ki bizim partiden biri böyle birşey yaptı. Direk partimize üyeyse ihraç ederiz.

SOSYAL MEDYA

Dedim ki dün 'kimse AK Parti'den bir yasak beklemesin' biz yoksullukları, yolsuzlukları, yasakları ortadan kaldırmak istiyoruz. Yasaklarla, yoksulluklarla ve yolsuzluklarla yaptığımız mücadele ortadadır. İnsanın olduğu her yerde suiistimaller olabilir. Küçük çaplı da olsa ortaya çıktığı zaman biz derhal gereğini yapmışızdır.

Bizim sosyal medyayı yasaklamak gibi bir fiilimiz yok, aklımızın ucundan bile geçmez. Ancak yazılı medyanın bir etiği var. Görsel medyanın bir etiği var. Sosyal ve sanal medyanın bir etiği olmalıdır. İnternette siz birine hakaret ettiğini zaman bu hakaret olmayacak ama televizyonda olursa televizyonun ceza almasına ve kapanmasına neden olacak. Bu doğru bir şey midir? AB standartlarındaki gibi özellikle sosyal medyayla ilgili kanunlarımızda eksikliği hissedilen düzenlemeler yapmaktır.

Son olaylarda mesela, aşırı şekilde hakaret içeren 105 site tespit edilmiştir. İnsanları isyana teşvik etmek, öfkenin kabarmasına yol açmak üzere haseten açılmış sahte hesapları vardır. Bunların sahipleri bellidir. İlgili kurum tarafından 262 twitter hesabı tespit edilmiştir. Bunlarla ilgil gereği yapılmasın derseniz, insanların özel hayatına, küfür etsinler, fakat devlet bununla ilgili bir şey yapmasın, diyecek olan bir tek Allah'ın kulu çıkacağını zannetmiyorum.

Telefon sapıkları vardır diye telefonu yasaklamak hiçbir zaman aklımızdan geçmedi.

TÜRKİYE – AB İLİŞKİLERİ

Bunun dışında malum özellikle son zamanlarda Türkiye ile ilgili bazı açıklamalar yapılıyor. Diyelim ki Merkel’in açıklaması. Merkel’in bundan önceki gayretleri hangi yöndeydi ki? Her platformda Merkel, Türkiye’nin AB’ye aday olmamasını söylemiştir. Önce imtiyazlı sonra stratejik ortaklık dediler. Fransa ve Almanya Türkiye’nin büyüklüğünden dolayı bu meseleye sıkıntıyla bakmışlardır.

Küçücük küçücük devletler var, çok rahat zapta alınan ülkelerdir. Ama Türkiye alındığı zaman emsali olan ülkeler Almanya, Fransa belki İngiltere olacaktır. Bu son hadiseyle beraber AB cephesinden gelen açıklamalar vatandaşımızın moralini bozmamalıdır.

“MASAYI DEVİREN OLMAYACAĞIZ”

Masayı deviren masadan kalkan biz olmayacağız. Sürecin sonunda bizi almak istemezlerse kendileri bilir. Yolumuza devam edeceğiz. Biz AB’ye cennet ve cinnet olarak bakmadık.

Son günlerde dövizde borsada hareketlenmeler görüyorsunuz. Bunlar sadece Gezi olaylarıyla izah edilecek şeyler değil. evet bunun negatif boyutu olmuştur. Şunu sevinçle ve iftiharla söylüyorum. Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırım tutarı yatırımı 19 milyar dolardır. 1923-2002. AK Parti döneminde 120 milyar dolardır.

SORU CEVAP

Gezi parkı eylemleriyle ilgili Başbakan bir anketten bahsetti. İçişleri bakanlığı müfettişlerinin raporu konuşuldu mu?

Başbakan’ın dün açıkladığı kamuoyu sonucuydu. Bu anketi yapan bizim resmi olarak çalıştığımız şirket değil. Tamamen bağımsız.

Duran adam eylemleri başladı. Siz bu eylemleri nasıl buluyorsunuz?

İster duran, ister yürüyen, ister oturan ne tür eylem yapan insanımız olursa olsun, yeter ki barışçı olsun. yeter ki başka insanlara zarar vermesin. Trafiği tıkamasın. Onun dışındaki her türlü eyleme demokrasi içinde yer vardır. İster oturan, ister yürüyen, ister alkışlayan yeter ki adam gibi eylem olsun. Adam gibi eylem yapalım, dünyaya da bizimle ilgili pozitif bir mesaj verelim.

Ben yıllardır Hyde Park kenarında insanları dinledim. Orada kimse kimsenin gırtlağına sarılmıyor. Kimse kimseyi dövmüyor. Kimsenin gaza gelmediği, kimsenin gaz yemediği toplantımız olsun. Bizim durduğumuz yer burası. Birisi durmuş, birisi yürümüş kimse buna takılmaz.

ABD büyükelçisinin görüşmesiyle ilgili düşünceleriniz var mı? Gezi Parkı yayınlarından duyulan rahatsızlık iletildi mi?

Sayın büyükelçi ilk defa AK Parti genel merkezine gelmiyor. Başbakanımızın son ABD ziyareti, sayın Obama ile hem başbaşa küçük büyük heyetler halinde görüşmesi, çok çok olumlu sonuçları olan bir seyahatti. Bazılarının rahatsız olduğunu biliyoruz.

Sayın büyükelçi zaman zaman başbakanlığa, dışişleri bakanlığına gidebilir. Büyükelçinin açıklamalarını gördüm. Türk demokrasisine güvendiğini söylüyor. O da bizim dost ve müttefik ülkeler olduğumuzu söylüyor. Bu çok önceden aslında ayarlanmış bir görüşmedir. Bugün sayın Yalçın Akdoğan ile, öbür gün başka bakan ile görüşebilir. Kendisiyle tabi bazı konular paylaşılmıştır.

MHP bayrakları açıldığı için. MHP’den suç duyurusunda bulunuldu, kamu barışını bozmak suçundan?

Sayın Bahçeli’ye aklım ermiyor. Biz birbirimizin kongrelerine gidiyoruz. MHP’nin kongresi olur, AK Parti’den arkadaşlarımız gider, insanlar orada alkışlar. CHP’nin BDP’nin olur onlar gelir, biz gideriz. Bu garipsenmiyor da Açıkhava toplantısında işin şekli mi değişiyor?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAvrupa BirliğiBarack ObamaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCinnetCumhuriyet Halk PartisiFransaGezi ParkıHüseyin ÇelikİngiltereİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir