Görüş Bildir
Haberler
Gezi Parkı Ana Davası'nda 255 Sanıktan 244'ü Suçlu Bulundu

Gezi Parkı Ana Davası'nda 255 Sanıktan 244'ü Suçlu Bulundu

ATKN
23.10.2015 - 17:00 Son Güncelleme: 23.10.2015 - 20:02

Gezi Parkı Ana Davası'nda mahkeme 255 sanıktan 244'ünü suçlu bularak 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. 7 sanık beraat etti. 4 sanığın da dosyası ayrıldı. Mahkeme 4 sanığa, 'ibadethaneyi kirletmek' suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AFP

7'si yabancı uyruklu, toplam 255 sanıklı 'Gezi Parkı Ana Davası' nda mahkeme suçlu bulduğu sanıklar hakkında 2 ile 10 ay arasında hapis cezalarına hükmetti. 

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 4 sanığa 'İbadethaneyi kirletmek'ten 10’ar ay hapis cezası verildi. Bu 4 sanığın cezası ertelendi. Davada birçok sanık çeşitli oranlarda ceza aldı, bazıları da beraat etti.

Mahkemenin haklarında mahkumiyet kararı verdiği sanıkların işlediklerini belirttiği suçlar şöyle;

  • 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet

  • Görevi yaptırmamak için direnme

  • Kamu malına zarar verme

  • Özel kıyafetleri usulsüz kullanma

  • İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme

'Camide alkol alan görmedim'

Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Savaş Dinç duruşmadaki ifadesinde 'Caminin içinde alkol alan herhangi birini görmedim. Camiinin içinde bir şeyler içen, tüketen ya da sigara içen görmedim' dedi.

Bazı sanıkların avukatları da basında çıkan camide bira kutulu fotoğrafların ya başka yerde çekildiğini ya da mizansen olduğunu söyledi.

İstanbul Tabip Odası: 'Korkmadık, korkmuyoruz'

Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'ndeki yaralıları tedavi eden asistan doktor Sercan Yüksel ve Erenç Yasemin Dokudan'ın da aralarında bulunuğu 4 sanık hakkında 10 ay hapis cezası verilmesinin ardından, İstanbul Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada, 'Bu davada verilen karardan; ne bu davada yargılanan meslektaşlarımız ne de hekimler olarak bizler korkmadık, korkmuyoruz, Yaralılar neredeyse orada olmaya ve gönüllü sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz' denildi.

İstanbul Tabip Odası'ndan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde yaralılara sağlık hizmeti sunduğu için 'suçluyu kayırma', 'camiyi kirletme' isnadlarıyla yargılanan Dr. Yasemin Erenç  Dokudan ve Dr. Sercan Yüksel'in de aralarında bulunduğu 255 kişi için bugün 48. duruşma yapıldı. Mahkeme Hakimi şimdiye kadarki bütün duruşmalarda derhal beraat kararı verilmesi taleplerini, yargılanan herkesin ifadesinin alınmadığı/ifadelerin tamamlanmadığı, tanık ve şikayetçilerin hepsinin dinlenmediği gerekçesiyle reddediyordu. Bugünkü duruşmada ise bu eksiklikler devam ettiği halde, İstanbul  55. Asliye Ceza Hakimi Yener Yıldırım sürpriz bir adım atarak davayı sonlandıracağını açıkladı. Dosyada yargılanan kişiler hakkında hiçbir delil elde edilmediğinden, yargılanan iki hekim yönünden ise ‘yaralılara sağlık hizmeti sunmak değil tam aksine sunmamak suç olduğundan' uzun zamandır beraat kararının verilmesi bekleniyordu.

Fakat mahkeme hakimi 2013'den bu yana devam eden Gezi süreci davalarında görülmedik şekilde dosyada ismi geçen neredeyse herkese hapis cezası verdi. 255 kişilik en büyük Gezi Davası,  gerek insanların niçin yargılandığını dahi açıklamayan torba iddianamesiyle, gerek yaralılara sağlık hizmeti sunduğu için hekimleri yargılayan zihniyetiyle, gerek yargılama sürecinin bütününe yansıyan  hukuk katliamıyla ve son olarak da bugünkü ceza bombardımanı ile tarihimize bir utanç davası olarak geçmiştir. 

Bu davada verilen karardan; ne bu davada yargılanan meslektaşlarımız ne de hekimler olarak bizler korkmadık, korkmuyoruz. Bugün yağan cezalar bizleri korkutmadığı gibi hekimler olarak; Gezi'den Suruç'a, Suruç'tan Ankara Garı'na yaralılara sağlık hizmeti sunmaya, gerekirse kutsal kabul edilen yerlerde bile yaralılar neredeyse orada olmaya ve gönüllü sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz.'

Ajanslar ve İstanbul Tabip Odası

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
185
82
58
41
22
15
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

vay be teröristler nerdeyse bombayla piknik yaparken gezi parkındaki insanlar mahkum ediliyor, hukuk ve adaletin kalmadığı yer afganistana döner, ve bundan t... Devamını Gör

haylaz adam

İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme..... anlamadığım bir ibadethane dinden dahamı önemli ? adamlar dinle dalga geçtiler. kuranla dalga geçtiler. ha... Devamını Gör

Thomas Anderson

Gün gelecek o mahkemeler şimdi suçlu bulunan masum insanları çıkartıp yerine asıl suçluları yargılayacak . Mesela toplum içinde huzursuzluk çıkartanlar, ayrı... Devamını Gör