Taksim Gezi Parkı 8 Bin Metrekare Büyüdü!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Parkı 8 Bin Metrekare Büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Gezi Parkı'nı 8 bin metrekare daha büyütüyor.

İBB'nin yazılı açıklamasına göre, Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazının kaldırılmasının ardından, bu alanın da yeşillendirilmesi çalışmasına başlandı.

Mülkiyeti İBB'ye ait dükkanların yıkılarak tasfiyesi ile 8 bin metrekare daha alan kazanıldı. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğünce sürdürülen çalışma ile 50 bin metrekare yüzölçümüne sahip Gezi Parkı’nın alanı 58 bin metrekareye çıkacak. Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yapılan şevlendirme ile Gezi Parkı ile trafiğin yer altına alınmasıyla kazanılan alan ve Atatürk Anıtı etrafındaki Meydan bütünleştirilmiş olacak.

Çalışma kapsamında 17 çınar ağacı dikimi gerçekleştirilirken, Cuma gününe kadar tamamlanması planlanan çalışma kapsamında 120 bin çiçek daha ekilecek.

Parkta 16 Haziran'dan bu yana sürdürülen çalışmalar sonucunda, daha önce 563 olan ve 5 adedi Taksim Yayalaştırma Projesi sahasında kalması sebebiyle Abide-i Hürriyet Anıt Parkı'na nakledilerek 558’e düşen ağaç sayısı, 16 Haziran sonrası dikilen 129 yetişkin ağaç ve bugün dikilen 17 adet çınar ağacı ile 704 ağaca ulaştı.

202 bin mevsimlik çiçek sayısı 322 bine ulaşırken, 5 bin adet gül dikildi. Tahrip olan çim alan yenilenerek, 26 bin metrekare yeni çim serildi.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim Gezi Parkı 8 Bin Metrekare Büyüdü!

Taksim Gezi Parkı 8 bin metrekare büyüdü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, parktaki ağaç sayısının 704'e çıkarıldığını duyurdu.

Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazının kaldırılmasıyla 8 bin metrekare daha alan kazanıldı.

Belediye ekipleri bu alanın da yeşillendirilmesi için çalışmalara başladı. Gezi parkına 17 çınar ağacı daha dikildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi Parkıİstanbul Büyükşehir Belediyesi
Görüş Bildir