Gezi'nin 3. Yıldönümünde İstiklal'de Yürüyüş: 'Bir Aradayız, Buradayız'

 > -

Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü kabul edilen 31 Mayıs öncesinde polis Taksim Gezi Parkı çevresine bariyer yığınağı yaptı. Öğle saatlerinden itibaren parktaki vatandaşlar dışarı çıkarıldı ve parka girişler kapatıldı. Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla saat 19:00'da Gezi Parkı'nda gerçekleştirilecek anma için İstiklal Caddesi'nde toplanan binlerce kişinin önü Fransız Konsolosluğu'nun önünde polis tarafında kesildi. Burada yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde dağılan gruba polis müdahalede bulundu.

Fotoğraf: DHA

Taksim Dayanışması'nın çağrısı ile Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılını anmak için toplanan kalabalığın önü Fransız Konsolosluğu önünde polis tarafından durduruldu.

Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Grup, 'Bir Aradayız, Buradayız' yazılı pankartla yürüdü (Fotoğraf: ETHA)

Binlerce kişiden oluşan kalabalık grup Gündoğdu Marşı’nı okudu. Marşın ardından “Her yer Taksim her yer direniş" , "direne direne kazanacağız", "bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde sloganlar atıldı.

Basın açıklamasını bugün Mimarlar Odası'nın Yıldız Sarayı'ndaki şubesinin boşaltılması sırasında gözaltına alınıp 5 saat emniyette tutulduktan sonra serbest bırakılan 15 kişinin içinde yer alan Mücella Yapıcı okudu.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi. Kalabalık Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Bu sırada polisin gruba bir müdahalesi oldu. Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in de bulunduğu grup ile polisler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: Ozan Köse / AFP

Fotoğraf: EPA

Tarlabaşı Bulvarı'na doğru ilerleyen gruba da polisin biber gazıyla müdahale ettiği öğrenildi.

Bu arada protestoların yıldönümünde başta İzmir, Ankara, Hatay, Eskişehir ve Antalya olmak üzere farklı kentlerde de basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda toplananlara polis müdahalesi

Gezi Parkı dün gece saatlerinde getirilen bariyerlerle kapatılmıştı

 ‏@DurBirDinlee  

Öğle saatlerinden itibaren parkın içerisindekiler dışarı çıkarılırken, girişlere de izin verilmedi

Parkın çevresine Çevik kuvvet polisleri ve TOMA’lar konuşlandırıldı

DHA ve Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaArda TuranCumhuriyet Halk PartisiEskişehirGezi ParkıHalkların Demokratik PartisiHatayİstanbulİzmirPolisTwitterşeker
Görüş Bildir