Görüş Bildir

Gezi'de ‘Suç Örgütü'ne İkinci Ret

Anasayfa > Gündem

Gezi'de ‘Suç Örgütü'ne İkinci Ret

'Gezi iddianamesi' iade edilen savcının üst mahkemeye itirazı reddedildi

Gezi direnişine ilişkin aralarında Taksim Dayanışması üyesi Mücella Yapıcı'nın da bulunduğu 26 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından iade edilmişti.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nin iade gerekçeleri arasında, bazı şüphelilerin 'suç örgütü kurmak' ile suçlandığını ama hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurduklarının anlaşılamadığı belirtilmişti.

Mahkeme, şüphelilerin savunmasının alınabilmesi için hangi kanundaki, hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurduklarının iddianamede açıklanması gerektiğini de ifade etmişti. Mahkeme, şüphelilerin memura mukavemet ile suçlandığını ancak iddianamede cebir veya tehdit edilen kamu görevlisinin şikayetçi olarak yer almadığını da belirtmişti.

'NEDEN ÖRGÜT KURDUKLARI BELLİ' DİYE İTİRAZ ETTİ

Bu yönde eksiklikleri tespit eden mahkeme iddianameyi hazırlayan savcı Nazmi Okumuş'a iade etti. Savcı Okumuş'un iddianameyi yeniden düzenlemeyerek, üst mahkeme olan İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. İtiraz dilekçesinde savcı Okumuş, TCK 220 .maddesinde örgüt suçlamasının yer aldığını, bazı şüphelilerin de eylemlerinin bu suçlama kapsamına girdiğini belirtti. Şüphelilerin hangi amaçla örgüt kurduğunun iddianamede anlatıldığını belirten Okumuş, iddianamenin gönderildiği haliyle kabul edilmesini talep etti.

ÜST MAHKEME İTİRAZI REDDETTİ

Savcı Nazmi Okumuş'un itiraz dilekçesini inceleyen İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi talebi reddetti. İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen 'iddianamenin eksik olduğu yönündeki' kararın doğru olduğunu belirten mahkeme, savcının iddianamesini mahkemenin istediği doğrultuda hazırlaması gerektiğine hükmetti.

İDDİANAME YENİDEN YAZILACAK

Önümüzdeki günlerde dosya yeniden savcı Nazmi Okumuş'a gönderilecek. Okumuş, bu sefer mahkemenin tamamlanmasını istediği eksikleri yazdıktan sonra iddianameyi yeniden gönderecek.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, aralarında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, HDP Parti Meclisi Üyesi Ender İmrek, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve Halkların Demokratik Kongresi üyesi Haluk Ağabeyoğlu'nun da bulunduğu 5 şüpheli hakkında 'örgüt kurma, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 7,5'ar yıldan 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Diğer 21 şüpheli hakkında ise 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 1 yıl 3'er aydan 10'ar yıla kadar hapis cezası istendi. (DHA)

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/78764/g...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?