Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gezi Parkı Protestolarının Yıldönümünde Akılda Kalan 35 An

 > -

Gezi Parkı: Haziran sancılı bir ülkedir kalbimize

31  Mayıs 2013, bundan tam bir yıl evvel Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesi sebebiyle parkta ağaç nöbeti tutan eylemcilere polisin müdahalesi sertleşti. Bunu takip eden zaman diliminde hepimizin ve tüm ülkenin kaderi bir anda değişti.

 Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edilerek AVM’ye dönüştürülmesi ve Gezi Parkı’nın ev sahipliği yaptığı ağaçlarla birlikte yok edilmesine karşı başlatılan direniş, günler içerisinde ülkenin her bir köşesine yayılarak hükumetinin özgürlük, insan hakları ve özel yaşama müdahalesine karşı bir eyleme dönüştü.

Gezi Parkı’nda ağaçların katledilmememsi için tutulan nöbet zamanla “Yeni Türkiye”nin inşa sürecinde çok kritik bir rol oynadı.

"Bir Ağaç Kesildi, Bir Millet Uyandı"

                                                Nazım Hikmet Ran      

1. Direnişten isyana

Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarın 3 metrelik kısmı Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında gece 22:00 civarında yıkıldı. 4-5 ağaç da taşınmak üzere yerinden söküldü. Taksim Dayanışma grubu eyleme başladı, 40-50 kişilik grup çadır kurup parkta sabahladı.

2. BDP’li vekil dozerin önüne geçti

Yıkım ve müdahale devam ederken Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in dozerlerin önüne geçerek yıkımı durdurdu. Direnişçiler gece çadırlarıyla parkta nöbet tutmaya devam etti.

3. “Kırmızılı Kadın” Gezi direnişinin simgesi oldu

Eylemin ilk günlerinde çekilen ve 'Kırmızılı kadın' adıyla ünlenen Reuters Haber Ajansının objektifine yansıyan bu fotoğraf  artarak devam edecek olan Gezi Parkı protestolarının sembolü oldu. 

Görsele ait "Gezi Parkı’nda Yaşanan İnsanlık Ayıbının 18 Fotoğrafta Özeti" galerisine gitmek için görsele tıklayınız...

4. Direnişe büyük darbe

30 Mayıs  sabahının ilk saatlerinde, polis ve jandarma parkı korumak için nöbet beklemekte olan direnişçilerin çadırlarını güç kullanarak yerlerinden söktü. Çadırların büyük bir çoğunluğu polis tarafından kaldırıldı ve bir kısmı parkın Divan Otel’e bakan kısmında üst üste dizilerek tüm itirazlara rağmen yakıldı. İlk kitlesel forum o gün yapıldı. Akşam Gezi'de buluşma ve direnişe devam kararı alındı.

1 günde 2.000.000 #direngeziparkı tweeti atıldı

31 Mayıs- Direniş Türkiye’nin tüm şehirlerine yayıldı

Eylemler hızla diğer illere yayıldı. Ankara, İzmir, Mersin, İzmit, Konya, Manisa gibi pek çok kentte gösteriler yapıldı.

5. Mahkeme Topçu Kışlası inşaatını durdurdu

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin 6. İdare Mahkemesi'nde Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Topçu Kışlası projesi iptal edildi.

6. Polisin biber gazlı TOMA’lı müdahalesi sonrası çok sayıda kişi yaralandı

7. Penguen belgeseli tarihe geçti

Medya olayları yansıtmadığı ve taraflı yayın yaptığı için sosyal medyada büyük tepki topladı. Gelişmeleri internet üzerinden takip eden yurttaşlar, yemek ya da belgesel programı yayımlayan haber kanallarına tepki gösterdi.

8. TOMA’lardangaz ve polislerin kullandığı silahlardan rekor sayıda biber gazı kapsülü ateşlendi.

9. Tencere-tava çalmak da bir diğer eylem tarzı haline geldi

Milyonlarca kişi Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına hükümete, taraflı medyaya, polisin orantısızı müdahalesine karşı tepki göstermek için tencere ve tavalarla Gezi Parkı direnişe destek verdi.

Mayıs Direnişi Haziran’a taşındı

Türkiye daha önce görülmemiş bir direniş yaşadı. Başbakan Erdoğan, direnişin yurda yayılmasının ardından “Bu eylemlerin derhal sona erdirilmesini ve daha fazla zarar verilmemesini eylemcilerden rica ediyorum” dedi. Erdoğan, CHP’yi illegal örgütlerin peşine takılmakla, gelişmeleri gizlemeyen basını da kışkırtıcılık yapmakla suçladı.

10. Taksim çevresinde bir polis ilerledi, bir göstericiler

Eylemler boyunca binlerce kez biber gazı ateşlendi, TOMA'ların deposundaki su defalarca yeniden dolduruldu. Polise taş, sapan ve havai fişekle karşı koyan göstericiler neredeyse etrafta buldukları her şeyle barikat kurdu.

11. Binlerce eylemci Boğaziçi Köprüsü'nden Taksim'e yürüdü

Eylemciler İstanbul’un Anadolu yakasında toplandı ve Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyüşe geçti. Köprüyü sabahın erken saatlerinde yürüyerek geçenlerin yer aldığı fotoğraf ajanslar tarafından dünya medyasına iletildi.

12. Gezi’nin yeni sembolü ‘Siyahlı Kadın’

Eylemlerin o güne kadarki en yoğun anları yaşanırken İstiklal Caddesi'nde bu kez 'Siyahlı kadın' yeni bir sembol oldu. Tazyikli su sıkan TOMA'ya karşı kollarını açan genç kadın bir anda tüm Türkiye ve dünyada tanınır hale geldi.

"Sizi bir kaşık suda boğarız"

Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘sizi bir kaşık suda boğarız ama dua edin ki biz demokrasiye inanıyoruz…’ yazarak paylaştığı tweet Ankara halkının yönetimin bir takım kararlarından memnuniyetsiz kesimini kışkırtıcı rol oynadı.

13. Toma’ya karşı POMA

100’lerce kişinin yaralandığı eylemler sabahlara kadar sürdü. Çarşı taraftar grubu , POMA olarak adlandırdığı bir iş makinesi ile TOMA’lı polisleri geri püskürttü

Olaylar özellikle Erdoğan'ın "Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten"; "Şu Twitter toplumun baş belası" sözleri ve Teke Tek Programında söylediği "İçki içen alkoliktir"; "Kışlayı yapacağız. İçinde kültür merkezi, AVM veya rezidanslar olacak, camiyi Maksim Gazinosunun arkasına yaptıracağız, AKM'yi yıkıp aynı adla yeni opera binası yapacağız" söylemleri sonrası tansiyon iyice yükseldi.

14. Cami revir görevi gördü

Beşiktaş’taki olaylar sırasında yaralılar Bezmialem Valide Sultan Camisi’ne sığındı. Cami revir görevi gördü.

Önce, camiide alkol tüketidiği, daha sonra öpüşüldüğü, en nihayetinde de ayakkabılarla girildiği iddia edilse de, bu iddialar Türk mizahının en değerli unsurlarından biri haline gelmiştir.

15. Gezi'de şenlik havası

Kütüphanesi, seyyar satıcıları, gönüllülerin kurduğu ücretsiz yiyecek standı, çocuklar için oyun çadırlarıyla park birçok meraklı ziyaretçiyi de kendine çekmeye başladı. 

Maddeye ait "Gezi Parkı Eylemlerinden Gülümsetecek ve Yüreğinizi Isıtacak Fotoğraflar" galerisine gitmek için görsele tıklayabilirsiniz..

16. Levent’te NTV binasının önünde protesto amaçlı 2.000 kişi toplandı

Taksim Gezi Parkı eylemlerini, medyanın büyük bölümünün görmezden gelmesi, yurttaşların ve izleyicilerin tepkisini çekti. Sabah gazetesi, ATV ve NTV izledikleri yayın politikaları nedeniyle protesto edildiler. Doğuş Medya Grubu’nun Maslak’taki binası önünde öğlen saatlerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup NTV’yi protesto etti. Grup, “Bu da mı haber değil NTV?” diye bağıran göstercileri ve tepkilerini canlı yayınla ekranına yansıttı.

17. Gezi’nin ilk kayıpları

Ankara Kızılay'daki eylemde göstericilerin arasından kurtulmaya çalışan polis memuru Ahmet Şahbaz silahını ateşledi. Başından vurulan eylemcilerden Ethem Sarısülük olduğu yere yığıldı. Yoğun bakımda iki hafta yaşam mücadelesi veren Sarısülük 14 Haziran'da hayatını kaybetti.

İstanbul Ümraniye'deki eylemde yolu kesmek isteyen bir grubun arasında bulunan Mehmet Ayvalıtaş bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Antakya'da ise Abdullah Cömert başına aldığı darbe sonucunda yaşamını yitirdi.

Tribünler tek ses: "Biber gazı oley!"

Gezi Parkı eylemleri otoriteden korkmamanın, onunla dalga geçmenin; ona saldırmaktan daha önemli olduğunu da gösterdi.

18. Gündüz ofis, gece eylem

Türkiye sabah kalkıp işe gidiyor, gece iş bölümü başlıyordu. Evde kalıp tencere tava çalanlar, yürüyüşe geçenler ve polisle çatışanlar… İstanbul’da Taksim, Beşiktaş bölgesi su ve biber gazından nefes alamayacak haldeyken, Gazi mahallesi de TOMA’lardan nasibini alıyordu. İstanbul kadar Ankara da direniyordu. 4 Haziran gecesi Ankara’da 65 kişi gözaltına alındı. İstanbul’la birlikte toplam gözaltı sayısı 422’ye ulaştı.

19. Twitter nedeniyle ilk gözaltı yapıldı!

İzmir'de sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları ileri sürülen 26 kişi gözaltına alındı. Polisin 38 adrese yaptığı baskınlarda yakalananlar emniyete götürüldü.

20. Direnişe en yaratıcı destek

Kelime Oyunu adlı yarışma programını sunan İhsan Varol, çapulcu, diktatör, biber gazı, sansür gibi kelimeleri sorarak direnişe programıyla destek verdi. Bu destek sosyal medyada milyonlarca kez izlenildi ve paylaşıldı. Varol'un desteği sonrası programı yayından kaldırıldı

Görsele ait "Kelime Oyunu Yarışma Programından Eyleme Destek" galerisine görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz..

Polis Gezi Parkı'na girdi ve yıkıp geçti

21. Polislerin kasklarındaki gizlenen numaralar tepki topladı

Ankara'da yapılan eylemlerde polis yasalara aykırı olarak, orantısız güç kullanımının tespit edilmesindeki en önemli etmen olan kask numarasını bazı polislerin gizlediği fotoğraflara yansıdı

22. Parkta kandil simidi dağıtıldı

Antikapitalist Müslümanlar grubu Miraç Kandili dolayısıyla parkta namaz kıldı, dualar etti. eylemciler ise parkakilere kandil simidi dağıttı.

23. Medyada bir ilke imza atıldı

Başbakan’ın öfkesi medyaya yansımadı, nitekim o gün medyada bir ilke imza atıldı: gazeteler aynı manşetle çıktı!  Manşette; ‘Demokratik taleplere canımız feda’ yazıyordu.

24. Anti-Kapitalist Müslümanlar, Taksim Meydanı'nda cuma namazı kıldı

Ellerindeki seccade ve battaniyelerle Taksim Meydanı'nda toplanan gruptakiler, Gezi Parkı'nda bir araya geldi. Cuma namazının kılınmasının ardından gruptan bir kişi hutbe okudu. Daha sonra gazeteci yazar İhsan Eliaçık, cuma namazını kıldırdı.

25. Gezi'de iftar vakti

Beyoğlu Belediyesi Taksim Meydanı’nda kurduğu masalarla iftar düzenlerken İstiklal Caddesi boyunca ise ‘Yeryüzü İftarı’ kapsamında yer sofraları kuruldu.

Tayvan'da Gezi Parkı olaylarına kayıtsız kalmadı

Tayvan merkezli NMATV televizyonu gezi Parkı eylemlerini bir komedi animasyonu olarak yayınladı. Penguenlerinde unutulmadığı animasyon ilk gününde 950.000 kişi tarafından izlendi.

26. Gezi'de anne zinciri kuruldu “Her yer anne her yer direniş”

Polis çok yoğun biber gazı kullanarak eylemcilere müdahaleye devam ederken  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan ilgili açıklama geldi. Vali Hüseyin Avni Mutlu gezi parkına müdahale edilmeyeceğini açıkladı.Ama göstericilerin annelerine de seslendi:

"Çocuklarınızı parktan alın, yoksa can güvenlikleri olmayacak"

Vali Mutlu'nun açıklamasına tepki gösteren anneler Taksim'e akın etti. Gezi Parkı‘nın etrafında el ele tutuşarak çember yapan yüzlerce anne, çocuklarını korumak için burada olduklarını söylediler.

27. Olaylar CNN, BBC gibi pek çok yayın kuruluşu tarafından canlı olarak verildi

Taksim'de başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan Gezi Parkı direnişi dünya basının da dikkatini çekti. Dünyadan birçok gazete Gezi Parkı olaylarına geniş yer verdi.

Hükümet bu kuruluşların bir iç savaş gibi durumu göstermesine tepki gösterdi. Diğer yandan Amanpour canlı yayında başbakanlık danışmanı İbrahim Kalın'ın konuşmasını ve röportajını "show is over" diyerek yarıda kesti. Bu durum medyada büyük tartışmalara neden oldu.

28. Gezi eylemlerine yönelik orantısız vahşet avukatları ayağa kaldırdı

Çağlayan Adliyesi’nde 49 avukatın yerlerde sürüklenerek yaka paça gözaltına alınması ve Gezi eylemlerine yönelik orantısız vahşet avukatları ayağa kaldırdı. Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere çok sayıda ilde binlerce avukat şiddetin sorumlularına “Size de bir gün avukat gerekecek. Avukatlar susarsa halk susar” mesajı verdi.

Vali Mutlu’dan ‘Gezi’ tweet’i: Aranızda olmak isterdim

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Twitter’dan açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gençlere selam gönderdi. Vali Mutlu, “Gezi parkında kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim” dedi.

Toma'ya kafa tutan eylemcinin sonu

29. Türkiye’ye yayılan protestolar medyanın da “maskesini düşürdü”

Gezi olayları boyunca canlı yayın yapan CNN International muhabiri “Şu anda birçok Türk bizi izliyor, çünkü kendi medyalarına güvenmiyorlar” derken, olayları biraz olsun tarafsız yansıtmak isteyen programlar ya yayından kaldırıldı ya yayımlanmadı. Televizyon dünyasının yüzde 1’lik dilimini bile oluşturmayan 4 televizyon kanalı ise muhalif yayınları nedeniyle karşılarında RTÜK’ü buldu.

Medyada bu tablo yaşanırken RTÜK, eylemleri ilk gününden itibaren yayımlayan Halk TV, Ulusal Kanal, Cem TV ve EM TV’ye “şiddeti özendirme” gerekçesiyle para cezası verdi. Kurul, bu kanalların bir önceki ayın reklam gelirlerinin yüzde 2’sine el koyma kararı verdi.

30. Gezi Parkı Kütüphanesi kuruldu

Taksim’de başlayıp tüm yurda yayılan “Gezi Parkı” eylemlerinin sekizinci gününde parkta bir kütüphane kurulmaya başlandı. Kütüphane, bir gün içinde inşa edilip kitaplarla doldu.

“Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı; yoksa...”

15 Haziran'da Başbakan Erdoğan, Ankara’da yaptığı mitingde “Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı; yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmasını bilir” diyerek Gezi Parkı’ndakilere yakında müdahale edilebileceği sinyalini verdi.Aynı gün Polis göstericilerin kaçtığı park yakınındaki Divan Oteli'ni abluka altına aldı.

31. Türkiye’yi duran adamlar ve duran kadınlar sardı

Taksim’de akşam saatlerinde Erdem Gündüz’ün başlattığı ‘duranadam’ eylemi yurda yayıldı. Erdem Gündüz (34), Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) asılı Atatürk posteri ve Türk bayrakları karşısında “ayakta durarak” pasif eylem gerçekleştirdi. .Protesto başladıktan sonra kısa sürede durma eylemine destek olanların sayısı artması üzerine harekete geçen polisler Erdem Gündüz’ü gözaltına aldı. Polis 15 dakika sonra Gündüz’ü serbest bıraktı. 

Gündüz’ün gözünü poster ve bayraktan ayırmadan yaklaşık 8 saat süren eylemi sosyal medya aracılığıyla Türkiye ve dünyaya yayıldı

Maddeye ait "Kimdi Peki Bu #duranadam?" galerisine gitmek için görsele tıklayabilirsiniz..

32. Indiegogo Kampanyasıyla New York Times'da tam sayfa bir metin yayınlandı

A.B.D.'de yaşayan bir grup Türk, New York Times'da tam sayfa ilan yayınlamak amacıyla indiegogo.com üzerinden kampanyaya başladı. Başarılı olan kampanya sonucunda New York Times'da, ilan metni de ortaklaşa hazırlanan tam sayfa bir metin yayınlandı.

33. "NTV Tarih" dergisi kapatıldı

Gezi Parkı protestosunu konu alan son sayısı nedeniyle Doğuş Yayın Grubu'nda krize yol açan "NTV Tarih" dergisi kapatıldı.

34. Halk polise karanfiller dağıtmaya çalıştı

Taksim Dayanışma Platformu, halkı, Gezi olaylarında hayatını kaybedenleri anmak için Taksim'de toplanmaya çağırdı. Binlerce kişi Taksim'e akın etti. Gezi Parkı'na dokuz kişilik bir grup özel izinle karanfil bıraktı. Halk polise karanfiller dağıtmaya çalıştı. Ancak burada çıkan gerginlik üzerine kalabalığa müdahale edildi.

Bu fotoğraf hafızlara kazındı

Taksim Gezi Parkı eylemleri, Türkiye siyasi tarihinin tüm ezberlerini bozan enstantaneler yarattı.

Objektife takılan görüntü de BDP bayrağı taşıyan bir genç, saçlarını, üzerinde Mustafa Kemal'in resmi olan bir Türk bayrağıyla örtmüş olan bir kişinin elinden tutarak tazyikli sudan kaçmaya çalışıyor. Tam o esnada bir başka gösterici ise, bu iki göstericiyi korumak istercesine, onların kaçmakta olduğu yöne doğru iki eliyle "Bozkurt" işareti yaparak protestosunu gerçekleştiriyor.

 Fotoğraf: DHA muhabiri Uğur Can

35. AKM geçici karakola dönüştürüldü

Polis her an müdahaleye hazır şekilde Taksim ve çevresinde bekledi,  Mayıs'da başlayan eylemler yaz boyunca etkisini yavaş yavaş yitirdi. Park ise bir süre kapalı kaldıktan sonra halka açıldı. Ancak sebebi her ne olursa olsun düzenlenen hemen her eylemde kapatıldı, yeniden bir gösteri mekanı olmasına izin verilmedi.

4.500.000 kişi Gezi Parkı direnişine destek verdi

77 ilde 603 eylemle destek verilen gezi direnişinde 1.2000 polis görev aldı. 4.500'ün üzerinde gözaltı yapıldı, en az 75 kişi tutuklandı. 11 kişi gözünü kaybetti, 100 kişi kafa travmasına uğradı, 59’u ağır 7822 kişi yaralandı.Berkin Elvan'la birlikte 7 kişi hayata veda etti. Polis eylemlerini durdurmak için binlerce gaz bombası kullandı.

"Çok güzelsiniz çocuklar"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-tunali-2

O 5 litrelik pet su şişelerinden yapılmış gaz maskelerinin mucidi olarak diyebilirim ki o ortam efsaneydi.İdeoloji,ırk,din,dil bakılmaksızın toplaşmıştık ve hayatımızın en mutlu günleriydi.O vakit lise 4 de idim ve abi,amca diyeceğim adamlar beni yanlarına aldılar.Aşağılamadılar sen daha yeni liseyi bitiyorsun ne yapıyorsun diye... Yediğim her plastik mermi benim için bir gururdur.

mahmut.demirkol.188

gezi parkı eylemini yapan vatanhaini deyyuslarda utanma arlanma haya edep varsa ,neden kuduz köpek gibi sokaklarda salya akıtıp yakıp yıkma eyleminde bulunduklarını itiraf ederler..Bu kanı bozukların yaptığı hayvanlığı ermeniler bile yapmamıştır..Gezi eylemi kandil çakalllarının ihanetidir ve unutulmayacaktır.eylemcilere lanet olsun..Gezicilerin türk kürt olmadığı aşıkar.Bu soysuzlar hangi kansızlardan töremişlerdir araştırsınlar.Bu çakallları ülkemizde görmek istemeyiz...bu haydutlar genelde dinsiz ve koministtir...bunlar vatandaşlıktan atılıp kandile sürülmelidirler.Bunları destekleyen aymazlar anırmaya son versinler

serkan-tunali-2

Dinsiz ve 'kominist'tirler.Türkçe yazmasını bilmeyen kişi gelmiş Türkçülük yapıyor.İronik.Gezi Eylemi Atatürkçülerin sadece küçük bir baş kaldırısı hatta itirazıdır.Siz önümüzdeki yıllarda hatta önümüzdeki aylarda neler olacağını göreceksiniz.

oliver

Orada olduğum için, ciğerlerime o biber gazını çektiğim için kendimle gurur duyuyorum. Yarın çocuğum olduğunda ona "ben de oradaydım" derken heyecanlanacağım. Okurken gözlerim yaşardı.. Elinize sağlık

caner-kaleli

Bu ülkede senin gibilerle aynı toprakları paylaşmak çok gurur verici. Belki günün birinde GeziParkı Direniş anılarımızı yan yana birlikte anlatırız çocuklarımıza ? Eminim duygulanıp sarılıp dostluğun ne olduğunu, kardeş olmanın ne demek oluduğunu gösterebileceğimiz günler olur. Seni seviyorum Oliver :D

oliver

Taksim'de İstiklal Caddesi girişinde olayların patladığı anda oradaydım. Yaşlı bi amca biber gazından nefes alamıyordu, kaçamıyordu. Koluna girmiştim. Caddenin hemen girişinde sağ tarafta fransız konsolosluğu'na bağlı bi yer var. Şerefsizler açmamıştı o kapıyı yaşlı amca için. Oranın karşısında Diesel mağazası vardı. Oradan çağırdılar bizi. Oraya girmiştik, yere bırakmıştık kendimizi.

cigdem-kaya1

her izlediğimde gördüğümde yüreğimdeki öfke gözlerimin dolması...

aysu.soysal

ulan kaç can alındı kaç can! adam hala kamu malı diyor! al kamu malını da ... allah ıslah etsin.yettiniz artık.

omer-faruk-erdem1

Evinize girip mi aldılar canınızı. sizin canınızdan bir değeri olamaz

aysu.soysal

sen şimdi Allah'a inanan bir müslümansındır da he

Başlıklar

AnkaraAtvBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıBoğaziçi KöprüsüCumhuriyet Halk PartisiDarbeEthem SarısülükGezi ParkıHüseyin Avni MutluİstanbulİzmirManisaMelih GökçekMersinPolisSavaşShow tvSosyal MedyaTürk KızılayıTwitterkadınlaroyunyiyecek
Görüş Bildir