Gerilime Yabancıların Tepkisi Ne Oldu?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gerilime Yabancıların Tepkisi Ne Oldu?

Gerilime Yabancıların Tepkisi Ne Oldu?

Dün akşam yaşanan olaylar sonrasında hem içerde hem de dışarıda olay tartışılmaya başlarken piyasalarda yabancıların olaya bakışı nasıl oldu? Çarşamba akşamı Suriye’nin top atışı ile Aşkale’de 5 Türk vatandaşının ölmesi sonrasında hareketlenen piyasalarda tahvil faizleri tarafında yön yukarı çevrilmiş durumda.

Son iki ayın en sert yükselişini yaşayan gösterge tahvil 16 baz puan birden yükselerek yüzde 7.73’e geldi. Bu seviyeleri en son 7Ağustos’ta gören faizin yanı sıra TL tarafında da zayıflık dikkat çekici. Türk lirası üçüncü gününde de düşüş yaşıyor. 1.8088’e kadar yükselen kur 13 Eylül’den sonra ilk kez bu seviyelere geldi.

Ülke risk primi (CDS) son altı gündür yükselerek 153 seviyesine tırmandı.

Toronto Dominion Bank’tan Suha Yaygın’ın konuya dair yaptığı değerlendirmede resmin genelinin tatsız bir sürece girildiğini belirtirken dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin sağlam temelleri olduğunu kaydeden Yaygın uzun vadede TL pozisyonlarının korunmasını tavsiyeleri arasında yer aldı.

Türk Lirası yıl başından beri yüzde 4.5 değer kazanırken gördüğü en düşük seciye 28 Aralık’ta 1.9224’e gelinmesi ile yaşandı. Piyasa öngörülerinde Commerbank’tan gelen yorumlarda gerilim ile dolar TL kurunda 1.85’lere gelinebileceği belirtilirken, savaşın kesinlikle uluslararası yatırımcıları caydıracak bir gelişme olduğuna dile getirildi ve Türk varlıklarına satış gelebileceği kaydedildi.

İngiltere merkezli ING Group’tan yapılan değerlendirmelerde bu durumun Türk varlıkları için kısa vadeli bir risk oluşturacağı belirtildi. Suriye’nin hamlesinin savunulacak tarafının olmadığı kaydedilen raporda uzun dönem için sıkıntı gözlenmediğine yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereSuriyeiçerdeolay
Görüş Bildir