ABD Füze Denemesini Erteledi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gerginlik Füze Denemesini İptal Ettirdi

Gerginlik Füze Denemesini İptal Ettirdi

ABD’nin, Kuzey Kore ile gerilimin tırmanması sebebiyle kıtalararası balistik füze denemesini ertelediği bildirildi.

Pentagon yetkilisi yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Chuck Hagel’in, uzun süredir planlanan Minuteman 3 tipi kıtalararası balistik füze denemesini, yanlış anlaşılmaya yol açarak Kuzey Kore ile arasındaki krizi alevlendirmemesi için ertelediğini duyurdu.

Kuzey Kore’nin, 12 Şubat’ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart’ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

Güney Kore’de 28 bin 500 askeri bulunan ABD’ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklayan Kuzey Kore, 11 Mart’ta Güney ile ABD’nin ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Kore Savaşı’nı sona erdirmek için 1953’te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Füze Denemesini Erteledi

Kuzey Kore ile yaşanan gerginlik nedeniyle, ABD balistik füze denemesini ertelediğini duyurdu. Karar, Pyöngyang ile ipleri daha da germemek için alındı.

İsmini açıklamak istemeyen bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, haber ajanslarına verdiği demeçte, Minuteman 3 tipi kıtalararası balistik füze denemesinin önümüzdeki aya ertelendiğini kaydetti.

Yetkili, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın bu kararı, denemenin planlandığı gibi yapıldığında yanlış anlaşılmaya yol açarak Kuzey Kore ile arasındaki krizi alevlendirmemesi için aldığını söyledi.

Balistik füze denemesinin gelecek hafta Kaliforniya'da yapılması planlanıyordu.

Üçüncü nükleer denemesini yapmasının ardından BM'nin yaptırım kararı almasına ve ABD'nin Güney Kore ile ortak tatbikat yapmasına öfkelenen Kuzey Kore yönetimi, geçtiğimiz günlerde Washington ve Seul'e yönelik saldırı tehdidinde bulunmuştu.

Avrupalılar beklemede

Kuzey Kore ayrıca hafta içinde güvenliklerini sağlamayı garanti edemeyeceği için 10 Nisan'a kadar yabancı elçiliklerin boşaltılmasını istemişti. Söz konusu açıklama Kuzey Kore'nin bir füze saldırısı düzenlemeyi planladığı yönünde spekülâsyonlara yol açtı.

Ancak çok sayıda Avrupa ülkesi, Pyöngyang'daki elçiliklerini boşaltmayı şimdilik düşünmediğini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Alman Büyükelçiliği'nin güvenliği ve tehlikeye ne kadar açık olduğu sürekli denetleniyor. Şimdilik elçiliğimiz çalışmaya devam ediyor” denildi.

Bir bakanlık sözcüsü de Berlin'de yaptığı açıklamada, Avrupalı diplomatların hareketlerini koordine etmek için sürekli iletişim halinde olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de "Oradaki diplomatlarımızı tahliye ederek ani bir yanıt vermenin gerekli olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerİngiltereKoretahliye
Görüş Bildir