Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gereksiz Sezaryenden Kaçının!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gereksiz Sezaryenden Kaçının!

Gereksiz Sezaryenden Kaçının!

Sezaryen gerekli hallerde uygulandığında hem anne hem de bebek için doğru bir çözümdür. Ancak asla isteğe tabii olmamalıdır. Doğal doğumun aksine sezaryen sahte bir güvenliktir. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları da bunu ortaya koymaktadır:

Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyanın birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirildiği çalışmaların sonucunda, gereksiz sezaryen operasyonları yüzünden, gebeliğe bağlı komplikasyonların hatta ölüm riski artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nce önerilen sezaryen %10-15 iken, ülkemizde bu oran yüzde 42’dir. Hatta büyük şehirler ve bazı özel hastanelerde bu oran % 80- 90‘lara ulaşmış durumdadır.

50 – 100 sene evvel çoğu insan köylerde yaşarken tabiatın bir parçası olarak kendilerini kabul etmiş ve yazılan programa uymanın ötesinde müdahalelerde bulunmazken, kısaca “insan” gibi yaşarken bir kadına “Şimdi karnını açarak, bebeğini çıkaracağız.” diyerek ikna etmek mümkün olabilir miydi? Günümüzde anestezi ve ameliyat şartlarının çok daha güvenli olmasından dolayı bunu söylemek çok da zor değil. Oysa daha kolay ve rahat olduğu söylenen sezaryen hem anne hem de bebek açısından risk taşır. Yapılan çalışmalar ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları bunu çok net ortaya koyar.

Doğal doğum çocuk için risk değildir. Zorunda kalınmadıkça sezarye n anne ve bebeğin hem fiziksel hem ruhsal sağlığı için riskli bir operasyondur.

Sezaryen hangi hallerde gereklidir?

Plesentanın doğum başlamadan ayrılmış olması.

Bebeğin yan durması, makat veya ayak geliş pozisyonunda olması ya da içerde sıkıntıda olduğunu gösteren belirtilen olması.

Ağır preklampsi (Gebelik zehirlenmesi)

Annenin kemik yolunun bebeğinin geçişine izin vermeyecek şekilde dar olması.

Bebeğin kordonun öne gelmesi.

Bu gibi durumlarda vajinal doğum hiç denemeden sezaryen ile doğum yaptırılması gerekir. Bazı durumlarda ise doğal doğum süreci başlandıktan sonra belli bir aşamada sezaryen e karar verilir.

Bir noktayı kesinlikle unutmamak gerekir: Bebek doğana kadar doğumun nasıl sonuçlanacağı kesin olarak bilinemez. Hekimin amacı her zaman için anne ve bebek için en doğru ve sağlıklı olanın gerçekleşmesidir. Bu açıdan anne adayının doktoruna güvenmesi önemlidir.

Anne ve baba olarak, doğum sürecine hazırlanırken, kendinizi ve bebeğinizi emanet ettiğimiz doktorunuza güvenmelisiniz. Bebeğinizin zaten hazır olduğu sürece siz de hazırlandığınızda, size yardımcı olacak doktorunuz ve ekibin rahat ve huzurlu bir ortamda çalışabilmesiyle biriken pozitif enerji her şeyi daha kolay kılar.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

içerde
Görüş Bildir