Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçekten Yaşanmış Olduğuna İnansanız Bile Sonrasında Uykularınızı Kaçıracak 15 Olay

1bPAYLAŞIM

Tuhaf, pek tuhaf.

1. 1688’de ortaya şöyle bir bilmece çıkmış: “Eğer kör biri dokunarak küpü ve küreyi birbirinden ayırabiliyorsa, olur da görmeye başlarsa sadece bakarak bu ayrımı yapabilir mi?”

Bilmece yıllar sonra, 2003’te ameliyat sonrası görme yetisine kavuşturan kişiler vasıtasıyla cevaplanmış: Hayır. 

2. Amerika’da pezevenkler tutuklandığı zaman üzerlerindeki nakde el koyuluyor, fakat mücevherlerine el koyulamıyor.

Bu yüzden içeri girdikleri zaman rehin vererek kefaretlerini ödeyebilmek için genellikle abartılı mücevherlerle geziyorlar.

3. Godfather’da Luca Brasi karakterini canlandıran aktör, seti izlemesi için Colombo mafya ailesi tarafından görevlendirilen gerçek bir mafya üyesiymiş.

Yönetmen Coppola onu kadroya dahil etmiş fakat adam heyecandan dolayı sürekli repliklerini unutuyormuş. Bu sorun da karakterin bir özelliğiymişçesine senaryoya yedirilerek çözülmüş.

4. Amerikalı bir kadın 1993 yılından bu yana tam 4 defa lotoyu tutturdu. Stanford Üniversitesinde İstatistik üzerine doktorası var.

Kazanan numaraları belirleyen sayı makinesinin nasıl çalıştığını bir anlamda çözdüğü düşünülüyor. Bugüne kadar toplamda 17 milyon dolar kazanmış.

5. Bazı üst model Mercedes’ler kaza anını algıladığı an aracın içine ‘pembe ses’ yaymaya başlıyor. Bu da kaza anındaki yüksek sesten dolayı olası işitme kaybını engelliyor.

6. Birinci Dünya Savaşı esnasında frengi taşıyan Fransız fahişelerin ücreti taşımayanlardan daha yüksekti. Çünkü frengi kapan askerler cepheden alınıyordu.

7. Afrikalı avcı köpekler, ava çıkmak için kendi aralarında oy kullanıyor. Güçlü üyeler için 3 oy yeterliyken, sıradan köpeklerin teklifinin kabul görmesi için bu sayı 10’a çıkabiliyor.

8. Kore yalnızca 73 yıldır ayrı olmasına rağmen diller öyle değişime uğramış ki, bugüne kadar Güney Kore’ye kaçıp sığınan Kuzey Korelilerin %45’i Güney Korelileri anlamakta güçlük çekmiş.

%1’lik bir dilim ise hiçbir şey anlamamış.

9. Depresyonlu insanlar kesin cümleleri daha sık kullanırlar: “Her zaman, asla, tamamen“ gibi.

10. Eğer birden fazla dil biliyorsanız “dilimin ucunda” durumunu daha sık yaşarsınız. Çünkü beyin aynı anlam için birden fazla yola sahiptir.

11. 17 yaşındaki bir dolandırıcı, dolandırdığı kişilerden birinin ona postayla gönderdiği bomba tarafından patlatılarak öldürüldü.

12. 2002 yılında Dünya Çocuklar Şampiyonasında koşmaya hazırlanan 15 yaşındaki Usain Bolt öyle heyecanlanmış ki, ayakkabılarını ters giymiş.

Yine de bu halde koştuğu parkurda birinci gelerek altın madalya kazanmış.

13. Dünya’da 60 civarı HSAM (Son Derece Üstün Otobiyografik Bellek) kondisyonuna sahip olan insan bulunuyor.

Bu insanlar hayatları boyunca geçirdikleri her günü neredeyse tüm detaylarıyla hatırlayabiliyor.

14. 2000 ile 2013 arasında Avustralya’da atlar tüm zehirli hayvanların toplamından daha fazla insan öldürdü. Örümceklerse tek bir kişinin bile ölümüne neden olmadı.

15. “Halter kaldıramıyorsanız yaşamanın bir anlamı yok” diyen Vücut geliştirmeci Jon Pall Sigmarsson, bir gün halter kaldırdıktan sonra geçirdiği kalp krizinin ardından öldü.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deeprre

tüh uykusuz kalacağım

doksandokuzkurus

Nası uyuycam ben şimdi ya?!

nil-yeon

#8 in nedeni Güney Kore’nin ayrıldıktan sonra Amerika’ya karşı çok açık olması. Kuzey Kore içine kapanırken, Güney Kore etkileşime girdiğinden dillerinde daha fazla yabancı kelime var. Hatta “konglish” denilen ingilizce kelimeleri koreceyle birleştirdikleri halk arasında kullanılan bi terim bile var:)

ayna-efendi

#7 mühürsüz oylar da geçerlimi?

princetk

Bunlardan bazıları olay değil bilgi.

Görüş Bildir