Gerçekten Kardeş Miydiler? İki Kişilik Dev Ekip White Stripes’ı 13 Şarkısıyla Tanıyalım

0PAYLAŞIM

90’ların ikinci yarısında çalıştığı mobilya mağazasına ek olarak bir de Detroit’in Garage gruplarında bateri yeteneklerini konuşturan John Anthony Gillis; 1996 yılında bir bartender olan Meg White ile evlenir. Evlilikleri belki yıllarca sürmedi ancak sonradan kurdukları grup; efsanesi sonsuza dek sürecek bir popüler kültür ikonuna dönüştü.

1. Seven Nation Army

Kendilerine The White Stripes ismini veren ikili; hızlıca kendi estetik anlayışlarını oluşturmakta da geri kalmadı. Her şeyin kırmızı-beyaz-siyah olduğu bir evren ve blues geleneğinin en karanlık, en güçlü kökleri olan punk ve garaj müziğine geri dönüş…

2. Dead Leaves And The Dirty Ground

Amerikalı, Detroit'ten gelen, iki kişiden oluşan rock grubudur. Jack White (solist, söz yazarı, gitarist, piyanist) ve Meg White (davul, perküsyon, vokal) grup üyeleridir.

3. Let's Shake Hands

Elephant albümleri ile büyük çıkış yapmışlardır. Bu albümdeki Seven Nation Army isimli singleları 2004 yılında En İyi Rock Şarkısı dalında Grammy Ödülü almıştır.

4. Icky Thump

Jack White ve Meg White'ın kardeş oldukları sanılsa da boşanmış bir çifttirler. Grup 1997 yılında kurulmuştur.

5. We're Going To Be Friends

Jack ilk albümlerini en kızgın, en güçlü ve Detroit soundlu albüm olarak tanımlamıştır. İkinci albümleri De Stijl Hollanda sanat akımını takip ettiklerine dair albüme verdikleri isimdir. Bu sanat akımı albüm kapaklarında da görülür.

6. Conquest

Grup 2001 yılında üçüncü albümleri White Blood Cells ile ilk büyük başarısını elde etti. Grubun yaptığı garaj rock türü önce İngiltere'de sonra ABD'de büyük ilgi gördü. Q Dergisi 2002 yılında grubu ölmeden önce görülmesi gereken 50 grup arasında gösterdi.

7. Blue Orchid

Ardından, 1 Nisan 2003'te Elephant albümleri geldi. Bu albüm de çok fazla ilgi gördü. Grup artık tüm dünya tarafından tanınıyordu.

8. Hardest Button To Button

2003 yılında Jack ve Meg Coffee and Cigarettes adlı filmin "Jack Shows Meg His Tesla Coil" isimli bölümünde oynadılar.

9. City Lights

Grubun 5.albümü Get Behind Me Satan 7 Haziran 2005'te piyasaya sürüldü.

10. You Don't Know What Love Is (You Just Do As You're Told)

2005 yılında grubun Güney Amerika turnesi sırasında Jack White ve model Karen Elson evlendi. Çiftin 2006'da ilk çocukları dünyaya geldi.

11. Fell In Love With A Girl

Grup 15 Haziran 2007'de 6. ve son albümleri olan Icky Thump'ı yayınladı. 2007 içerisinde uzun bir Avrupa turnesi ayarlayan grup, davulcu Meg White'ın aynı yıl içerisinde çıkan 'seks kasedi' skandalından dolayı tüm turneyi iptal etti.

12. Hotel Yorba

2007'de turne iptalinden sonra The White Stripes adı altında herhangi bir aktivitede bulunmadılar.

13. The Denial Twist

2010'un sonlarında Jack White grubun yeni çalışmalar yapabileceği yönünde açıklamalar yapmış olsa da grup, 6 şubat 2011 tarihinde resmi internet sitelerinde grubun resmi olarak dağıldığını açıkladılar.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir