Gerçek Olamayacak Kadar Güzel 13 Coğrafya

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hillier Gölü, Avustralya.

Hillier Gölü, sanki suyla değil çilekli süt ile dolu! Bir tuz gölü olan Hillier, barındırdığı tuz tüketen ve karşılığında bu pembe rengi üreten algler sayesinde her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Taş Ormanı, Madagaskar.

Kalkerden oluşmuş bu tuhaf orman uzun ince "iğne"leriyle ne kadar güzel ve korkutucu. Bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi.

Büyük Çöl, Pyla, Fransa.

Bordeaux'dan sadece 60 km ötede olan bu çöl, Avrupanın en büyük kum çölü. Dev bir sahilmiş gibi görünse de aslında deniz seviyesinden yüksekliği 108 metre.

Roraima Dağı, Güney Amerika.

Bıçakla kesilmiş gibi görünen devasa uçurumlara sahip Roraima Dağı hem Brezilya hem Venezuela hem de Guyana sınırları içinde bulunuyor. Özellikle bulutlarla çevrildiğinde dünyanın sonu burası her halde diye düşünmemek elde değil.

Badlands Ulusal Parkı, Dakota, ABD.

Bu başka bir gezegene aitmiş gibi görünen tepecikler rüzgarın aşındırması ile oluşmuş. Yakından baktığınızda çok delikli ponza taşlarına benzediklerini görebilirsiniz.

Antilop Kanyonu, Arizona.

Bu pürüzsüz kanyon her sene muson yağmurlarının kumla buluşması sonucu oluşan karışımla yıkanıyor. O yüzden böyle kaymak gibi.

Baatara Gorge Üçlü Şelaleleri, Lübnan.

255 metre yüksekten dökülen bu şelale gerçek bir doğa harikası. Kalkerden oluşan katmanlar Jurrasic çağında oluşmuş.

Godafoss Şelalesi, İzlanda.

İzlanda şelaleleriyle meşhur ancak bu sanki 1 fiyatına 10 almak gibi birşey.

Kapadokya, Türkiye.

60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya en önemli turistik beldelerimizden.

Büyük Mavi Delik, Belize.

153 bin yıl önce oluşan bu sualtı düdeni 300 metre çapında ve 124 metre derinliğinde. İnsan korkuyla karışık bir hayranlık besliyor.

Mermer Mağaraları, Şili

Patagonya'daki General Carrera Gölü yakınlarında keşfedilen bu mağaralar mermer duvarları ve inanılmaz renkteki suyuyla baş döndürüyor. Suyun neden bu kadar parlak bir turkuaz olduğu sorusuna bilimadamları, buzul kristallerinin suya karışmasından ötürü cevabını veriyorlar.

Perito Moreno Buzulu, Arjantin.

156 kilometrekare çapındaki bir alanı kaplayan buzullar evleriminizin dışını kapladığımız yalıtım malzemelerine benzemiyor mu?

Mavi Tünel, Antartika.

Schirmacher Oasis'in yakınlarında bulunan bu tünel dev bir lava lambasına benziyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinBrezilyaFransaLübnan
Görüş Bildir