Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Kürk ve Deri Giyerek, Vahşete Ortak Olan Ünlüler!

-
Abone ol

Kürk Endüstrisinin Hayvanlara Çektirdiği Eziyetler!

Kürk Endüstrisinin Hayvanlara Çektirdiği Eziyetler!

● Hayvanlar tuzaklar ile yakalanıyor, kürk çiftliklerine kapatılıyor.
●Kürkleri daha canlı görünsün diye soğuk ortamda, hareket alanı bulunmayan daracık kafeslerde tutuluyorlar.
●Bulundukları ortamı pislememeleri için yem ve su verilmiyor.
●Çeşitli iğneler ile bu hayvanları anormal derecede şişmanlatıyorlar, çünkü bu daha fazla kürk demek.
●Çaresizliğin getirdiği acıyla birlikte hayvanlar, akıl sağlıklarını yitirecek noktaya geliyorlar.Strese bağlı olarak fiziksel ve davranışsal anormallikler oluşuyor.(Obsesif - Kompulsif Bozukluk) Örn: (Sürekli olarak kendi etrafında dönme, kendini yaralama, kafa sallama, kafes tel örgülerini ısırma)
●Ölü hayvanın kürkü albenisini kaybeder diye hayvan hayattayken, acı çığlıkları duymazlıktan gelinerek kürkü yüzülüyor.
●Sonrasında ise hayvanların geriye kalan vücutlarını bir köşeye atıyorlar, kanlar içindeki bu hayvanlar tarif edilemeyecek acılar içinde kıvranarak bir süre daha yaşayıp, can veriyor.

 • Tilki: Kürkleri yüzülmeden önce elektrik veriliyor.Bunu yapmak için bataryayla çalışan iki uçlu çubuklar kullanılıyor.Biri hayvanın anal bölgesine, diğeri ise ağzına sokularak hayvana elektrik veriliyor.

 • Vizon: Karbonmonoksit gazı (CO), vizonların kapalı tutulduğu bir kutunun içine boruyla salınır.Sıcak filtrelenmemiş gaz, hayvanların gözlerini ve ciğerlerini yakar.Karbondioksit gazı (CO2) da vizonların acı içinde ölmelerine neden olur.Suda dalan hayvanlar olarak nefeslerini tutmaya alışık olduklarından, vizonların yüksek CO2 seviyelerine toleransları artar, bu da acılı ölümlerinin süresini uzatır.Gaz her zaman öldürücü bir etkiye sahip olmaz, bu nedenle gazdan bayılan hayvanların çoğunun kürklerinin yüzülmesi esnasında bilinçleri yerine gelmektedir.Bazı kürk üreticileri, gaz ile zehirlemenin kürklerin rengini soldurduğu teorisine dayanarak hayvanların boyunlarını kırarak öldürmeyi tercih eder.

 • Fok: Derisi için öldürülen fokların %97'si, 3 aylıktan küçüktür.Bu yavruların çoğu yüzmeyi ya da ilk katı yemeklerini yemeyi bile henüz öğrenmemiştir.Fok avcıları kürklere minimum zarar vermek için hayvanları sopalarla ve hakapiklerle (ucunda metal kanca olan sopalar) döver, fokların gözlerine ya da yanaklarına hakapik geçirip buz kütleleri üzerinde sürükleyerek teknelerine götürürler.Silah ile foklara ateş ederler, mermiler genellikle beyinlerine nüfuz etmez, sadece yaralar.Bilinci hala açık olan fokların kürkü canlı canlı gövdesinden kesilip çıkarılır.

 • Astragan: Kendilerine has kürkleriyle bilinen özel bir koyun türüdür.Parlak, sık kıvrımları olan kürkle doğarlar, fakat birkaç gün içinde kıvrımlar açılmaya ve parasal değerini kaybetmeye başlar.Bunun için hamile koyunlar öldürülür ve yavruları normal doğumdan on beş gün kadar önce kendilerinden alınır, derisi yüzülür.Her bir cenin postu için iki hayvanın, annenin ve doğmamış yavrusunun ölmesi gerekir.Öldürüldüklerinde kuzular çok küçük olduklarından bir ceket için en az 30 kuzu postu bir arada dikilir.

 • Kedi ve Köpek: PETA'nın yayınladığı bir videoda, kürkleri için kedi ve köpeklerin kaynar suya atıldığı görülüyor.Bunun dışında köpekler boyunlarından metal bir tel ile bağlanıp, kasıklarından bıçaklanıyor, hayvan hala hayattayken kürkleri yüzülmeye başlanıyor.Kediler ise genellikle boğazlarından asılıyor ve ağızlarından tazyikli su veriliyor.Nefes almaya çalışan hayvanın akciğerlerine su doluyor ve hayvan boğularak can veriyor.

 • Türkiye’de ucuz kürklerin kedi ve köpek postlarından yapılmış olduğu bilinmektedir.Kürklü oyuncaklar, aksesuarlar ve tekstilde kullanılmaktadır.Kedi ve köpeklerin kürkleri yasak olduğu için farklı etiketlerle “Asya kurdu, tavşan, tilki kürkü” adı ile dünyaya pazarlanıyor.

 • Angora tavşanları: Kırkılmaları için kayışla bir tahtaya bağlanırlar.Kırkma makasları kaçınılmaz olarak etlerine battığından kanamalara neden olur.Angora tavşanlarının patileri çok narin olduğundan, hayatlarını tel kafeslerin zeminine basarak geçirmelerinin acı verici olmasının yanı sıra, ayaklarının ülserlenmesi de sık görülen bir durumdur.Erkek Angora tavşanları, dişilerin yün veriminin sadece %80’ine sahip olduğu için pek çok çiftlikte doğdukları gün öldürülürler.

 • Kaz ve Ördek: Tüyler, kuşlardan hayattayken yolunarak alınır.Tüy yolma işlemi sırasında kazların kan şekeri seviyeleri neredeyse ikiye katlanır.Ördekler ve kazlar boyunlarından tutularak kaldırılır, bacakları bağlanır ve tüyleri yolunur.Kaçmaya çalışan kuşlar, yolum sırasında genellikle yaralanırlar.Daha sonra yolum için tekrar hazır olana kadar kafeslerine geri koyulurlar.Bu işlem hayvanlar 10 haftalık olduğunda başlar ve 6 haftalık aralıklarla kuşlar kesilene kadar tekrarlanır.

 • Çinçilla: Kuyruk ve kulaklarına elektrik vermek, boyunlarını kırmak, kloroform gazı verip bayıltmak kullanılan tekniklerdir.Ardından canlı canlı kürkleri yüzülür.Sadece bir kürk ceket için 30 - 200 adet çinçilla gereklidir.

Çakal, kurt, vaşak, kunduz, su samuru, rakun, leopar, ayı, misk sıçanı, sincap vs. bir çok hayvan da kürkü için öldürülen hayvanların başında gelmektedir.

KÜRK SADECE HAYVANA YAKIŞIR!

Her yıl kürkleri için vahşice öldürülen milyonlarca hayvanın ölüm nedeni; moda dünyasındaki ceset giyme merakı! Kürk; demodeliğin, sonradan görmeliğin, gösteriş merakı ve cahilliğin göstergesi olarak hayvanlardan çalınıyor.İlkel insanların soğuk havalardan korunmak için kullanmak zorunda kaldığı kürk, 21. yüzyılda hala kullanılmaya devam ediyor.Gösteriş ve moda uğruna satın alınan kürkler, esasında vahşice katledilen hayvanlara ait cesetler.

DERİ GİYİMİN ARDINDAKİ GERÇEK!

Timsah ve krokodil: Timsahlar derisi için kalabalık ve pis tanklardan oluşan çiftliklere kapatılırlar.Büyük timsahlar beton döşemeli havuzlarda yaşarken, yavru timsahlar üstü toprakla örtülü tanklarda tutulurlar.Timsahlar 60 yıla kadar yaşasalar da, çiftlik timsahları genellikle 2 yaşından önce, boyları 1.20 - 1.80 metre’ye ulaşır ulaşmaz öldürülürler.Çiftliklerdeki timsahlar sopa, balta ve çekiçlerle dövülür, ardından canlı canlı derileri yüzülür.Derisi yüzülen hayvanlar hemen ölmez, iki saat kadar acı içinde kıvranırlar.Peta'nın videosunda ağzı bantlanan timsahların derisi canlı canlı yüzülürken, inanılmaz bir acı çektiği, el ve ayaklarının titrediği görülmektedir.

Yılan: Avcılar, yılanların yuvalarını gasp ederek, onları ağaçlara çivileyip canlı canlı derilerini yüzer ve sonra ölmeleri için bir kenara atar.Yılanlar susuzluk ya da şoktan ölmeden önce günlerce acı çeker.

Kertenkele: Kertenkelelerin kafalarına sopayla vurulur ya da satılabilir boya gelir gelmez omurgaları keskilerle birbirinden ayrılır.

Derilerini canlı canlı yüzmelerinin sebebi; bu şekilde daha esnek olduğunu düşünmeleri.

KÜRKÜNÜ ÇIKAR, VİCDANINI GİY!

Gerçek Kürk ve Deri Kullanan Markalar: Fendi, Prada, Dolce & Gabbana, Hermes, Louis Vuitton, Alexander McQueen, Karl Lagerfeld, Oscar De La Renta, Dior, Marc Jacobs, Jean Paul Gaultier, Carlos Miele, Helmut Lang, Beymen, İpekyol, Network, Tüzün, Vakko, Stefanel.

İşte Bu Kürkleri Satın Alıp, Giyen Ünlüler!

ÜLKEMİZDE KÜRK GİYEN ÜNLÜLER:

SEVİM EMRE

Hakiki Kürk Giyen Bir Hayvan Severim!

 • ''Kürk yapılan o hayvanları ben kesmedim, vitrinden alıyorum.Ayrıca ben iyi bir hayvan severim.Geçenlerde yolda bir kediye araba çarptı, yaralı kediyi veterinere götürdüm.Hangi hayvan sever böyle bir durumda o kediyi veterinere taşır, onca para harcar? Bu kürkü de ben satın almadım, arkadaşımın hediyesi.Çıkıp boş boş konuşuyorlar.''

 • "Kürkü her zaman giyerim, daha önceden para verip aldığım kürkü tabii ki de giyeceğim.Havalar soğuduğunda beni yine buralarda kürk giyerken göreceksiniz.Kimseden bir çekincem yok.Böyle hayvan severlik olmaz.Madem hayvan severler o zaman tavuk da yemeyecekler ama tavukların nasıl kesildiklerinden haberleri bile yoktur.Kaz tüyleri nasıl yolunuyor, gidip bunları araştırsınlar.Bunlar bu işleri bırakacaklar.Benim de evimde kedim var.Kedi besliyorum ama çıkıp her yerde hayvan severim açıklaması yapmıyorum.Karaciğer bağışı arayan küçük Mehmet için uğraşıyorum.Onun istediği üzerine şarkıcı Murat Boz’u hastaneye götürdüm.Acun Ilıcalı bu konuda bize destek olacak.Ben Mehmet için karaciğer arıyorum, bunlar ise hayvan için uğraşıyorlar.Bıraksınlar hayvanları önce insanları nasıl kurtarırız onlara baksınlar.Sonra hayvanları beraber kurtarırız.İnsan canı, herhalde hayvan canından daha önemlidir.Gelsinler insan canı için bana destek olsunlar."

 • ''Bitmedi gitti yıllardır şu mevzu.30 yıl önce almışım.Ne yapayım, atayım mı? Versen sanki kendileri giymeyecek.Kuş tüyü yastık kullananlara niye ses çıkarmıyorlar?''

 • "Ben gerçek kürk giyerim.İnsanlar kürkü ısınmak için giyiyorlar.Bu kürkleri Kanuni Sultan Süleyman da giymişti.Niye kimse Kanuni Sultan Süleyman’ı eleştirmiyor?"

 • "Çok eleştiren arkadaşlara sesleniyorum; madem hayvanları seviyorlar o zaman makyaj yapmasınlar.Eleştirenlerin yüzlerinde bir kilo makyaj var.Bir de bu eleştiren arkadaşlar et yiyorlar.Bu nasıl hayvan sevgisi oluyor? Bu işleri bırakacaklar.Evde kedi ve köpek beslemekle hayvan sevgisi olmaz.Çıkıp konuşmasınlar!"

İnstagram hesabından yapılan eleştirilere yanıtı: 

 • ''Herkesin vicdanı kendine, boş konuşmalar yapmayın.Siz hiç arabanızın bagajında ciğerleri pişirip, mamaları doldurup sokaktaki aç hayvanları beslediniz mi? O zaman deri giymeyin, et yemeyin, çiçek koparmayın.Bana göre hepsi canlı ve aynı değerde, sadece kürkleri pahalı hayvanları korumakla hayvan sever olunmuyor.Bu son yazmam bir daha bu konuda kim yorum yaparsa engelleyip, şikayetçi olacağım.'' 

İkiyüzlülük örneği gösterdiği bir diğer konu ise, Eyüp Belediyesi Instagram post by SevimElifEmre 🐝official • Oct 24, 2017 at 12:56pm UTC ve Yalova Belediyesi'nin Instagram post by SevimElifEmre 🐝official • Jun 16, 2017 at 1:10pm UTC yapmış olduğu katliamlara tepki gösterip: ''Bu vahşetten haberiniz var mı? Bunu yapanlar, yaptıranlar işlediğiniz suçun, bu cinayetlerin vebalini nasıl ödeyeceksiniz? Canlarım paylaşın, paylaşın da insanım diye gezen canileri herkes görsün.Allah cezanızı versin inşallah, bunu yapanlar da acı çekerek, çırpınarak can versin.'' deyip kendisinin kürk ve derisi için türlü işkencelere maruz kalan hayvanların cesedini bilerek, isteyerek giymesi, gelen tepkilere kendini savunmak için saçma sapan cevaplar vermesi, gerçekten çok ilginç!

Kendisi röportajında giydiği kürkler için 30 yıl önce satın almıştım diyor ama instagram hesabına sürekli olarak yeni ve farklı kürklerle fotoğraf atmaya devam ediyor!

İCLAL AYDIN

 • ''Biz kadınların maalesef böyle huyları var.Kürk sevdasından vazgeçemiyoruz.Üstümdeki kürk gerçek ama bu konunun uzamasını istemiyorum.Ben evde kedi besliyorum.Hayvan severler beni yanlış anlamasın."

EBRU POLAT

(Kızıl tilki kürkü)

 • ''Eyvah yandık! Ne yapayım, erkek arkadaşım hediye aldı.Ben de giyiyorum.Eğer bana 'sana kürk alacağım' dese istemezdim ama almış zaten.Benim yapacağım bir şey yok, zaten pahalı da ben bu parayı verip kürk almazdım." 

HÜLYA AVŞAR

 • ''Gerekirse kürk giyerim demiştim.Sanki sadece hayvan sever onlarmış gibi ahkam kesiyorlar.Hayvanları sadece onlar sevmiyor.Bizim de evimizde hayvan var, biz de seviyoruz.Onlara kalmadı kürkü kimin giyip, giymeyeceği." 

 • ''Bu benim kendi tercihim.Yapıyorlar ki alıp giyiyorum.Ayrıca kendini hayvan sever olarak gören insanların şov yaptığını düşünüyorum.Şov yapmasınlar! Bu hayvan severler önce insanları sevsinler.''

Daha önce de kendisi Prada'dan satın aldığı 20 bin liralık kürk nedeniyle protesto edilmişti.

Hülya Avşar Giydiği Kürkün Gerçek Olduğunu İtiraf Ediyor!

Hülya Avşar: "Kürk orijinal, dokunabilirsiniz!", "Bu da bir şıklık!"

NAZ ELMAS

 • Naz Elmas beyaz kürküyle poz verirken, gerçek olup olmadığını soran gazetecilere ''Gerçek'' demekten çekinmemiştir.

 • ''Lütfen o konulara girmeyin.Benim ne kadar hayvan sever olduğumu herkes bilir.'' 

 • Naz Elmas, gardrobunu yenilemek için Selma Çilek'in mağazasına gidip gerçek kürklü parka ve deri pantolon satın aldı.Naz Elmas, arkadaşının her daim yanında olduğunu ve onun bu girişimini desteklediğini söyledi.

OYA BAŞAR

 • ''Ben kürk giyiyorum.Eğer buna tepki göstereceklerse tavuk da kesmesinler, balık da yemesinler.Bu konunun derinine indiğinizde engellemek gerekiyor diye düşünüyor herkes ama hayatta çok farklı şeyler çıkıyor insanın karşısına.Bu yüzden bize lazım olan şeyleri kesiyoruz ve yiyoruz ya da kesip, giyiyoruz.Şimdi hayvan severler bana kızabilirler ama onlar kızacak diye düşüncemi söylememezlik edemem.Bu kürkü giydiğime göre tasvip ediyorum demektir.Buna da tepki göstermeleri bana göre doğru değil.''

IVANA SERT

 • Ivana Sert, kendisini kürk giydiğini için eleştiren Haluk Levent’e: ''Madem öyle o da et yemesin!'' diyerek karşılık vermişti.

 • ''Durmadan kürk giyenlere laf edenleri anlamıyorum.Kürk giyen sadece ben değilim.Herkes kışın kürk giyiyor ama biz canlı kürk mü alıyoruz? Çiftlikten üretilenleri alıyoruz ya da ikinci el alıyoruz.Sahtesini sevmem, zaten iki kürküm var; bir beyaz, bir siyah.Polemiğe girmeyi sevmiyorum.Onlar da et yemesin, vejetaryen olsunlar! Haluk Levent de kim? Onu tanımıyorum, kim olduğunu bile bilmiyorum.Herkes kendi işine baksın.''

 • ''Bu hakiki tilki kürkü.Ben sahte kürk sevmiyorum, onlar iyi ısıtmıyor.Şimdi hayvan severler bana kızacaklar ama kürk giymeyenler et de yemesin o zaman.Kürk giymiyorlar et yiyorlar, bu çok saçma.Yarım yamak yapılan işleri sevmiyorum ben.'' 

 • Namibya'da 95 bin fok avlayacağı gerekçesiyle uluslararası hayvan hakları örgütlerini ayağa kaldıran derici iş adamı Hatem Yavuz ile Ivana Sert ortaklaşa kürk şirketi kurmuşlardır.

TUĞBA ÖZERK

 • ''Ne kadınmışım ya, bir şey söyledim ortalık karıştı.Bana tepki gösterenlerin işleri güçleri yok, bu tür şeylerle uğraşıyorlar.Sonuçta o kürkleri herkes giyiyor.O zaman satmasınlar, bizler de almayalım.''

 • "Üstünüzdeki kürk gerçek mi?" sorusuna "Evet, gerçek ama nesli tükenen bir hayvanın kürkü değil bu, tavşan kürkü öyle vizon falan değil." diye cevap vermiştir.

Tavşanı Hayvandan Saymamak! - Tuğba Özerk

SELİN İMER

 • ''Şuna 'Param yetmiyor' desene, hayvanı ben mi katlettim?''

 • ''Giydiklerim gerçek kürk.Eğer bu konuyu çevreciliğe dönüştüreceksek, ben şimdiden cevabımı vereyim; imitasyon olanların doğaya dönüşümü 400 seneyi buluyor.Gerçeklerin ise yalnızca 2 yıl.Allah’ın kurduğu dengeye karşı çıkmak kimseye düşmez.Hayvanların üreme kapasitesinin insanlardan fazla olmasının sebebi var.Bu kadar insan Afrika’da ölürken, aklını çiftlikte yetiştirilen hayvanlara takmak çok da mantıklı değil.''

 • ''Kış mevsimini yaşıyoruz ve ben de herkes gibi kürk giyiyorum.Algıda seçicilik olmasından dolayı inadına yapıyormuşum gibi geliyor herkese.''

 • ''Yediğimiz tavuklar, etler, balıklar çiftliklerde biz yiyelim diye yetiştiriliyor.Başka çiftliklerdeki diğer hayvanlar ise biz giyelim diye varlar.''

NUR YERLİTAŞ

 • Kürk ile görüntülenince, kürk giyilmesine tepkili olan Ajda Pekkan’ı hatırlayan Yerlitaş, önce ''Ajda beni öldürecek!'' diye espri yaptı, sonra kendini savundu: ''Kime ne? O zaman et de tavuk da yemeyelim.Kimseyi enterese etmez ne giydiğimiz.50 yaşımdan sonra kürküm oldu.Ne kürkten ne Ajda’dan vazgeçerim zaten o benden nefret etmez.'' 

 • ''Kürk candır, olan giysin kime ne? Benim kürk yakalarım var.''

Bülent Ersoy

 • ''Beyinlerine vuruluyor da, ilaçla öldürüyorlar da...Bunlar hiç insani değil orada hem fikiriz.

 • Kürk giymeye devam edeceğim.15 tane kürküm var.Kendimi sıfır hatalı, cici çocuk kalıbına sokma uğraşında değilim.''

 • ''Tabiatın içerisinde denge nasıl kurulmuş? Kuran-ı Kerim'de ne diyor? 'Hayvanların etinden, sütünden, derisinden istifade edinilebilir' deniyor.Allah bunu bu şekilde buyurmuş.Biz Allah'ın koyduğu kurallar üzerine konuşamayız.Yırtıcı hayvanlar kendi aralarında birbirini parçalıyor, öldürüyor, hatta insanoğluna da saldırıyor.Bu dengeyi soruşturmaya kalkarsak günah işlemiş oluruz diyorum ben kendi adıma.''

 • ''Ben Allah'tan başka kimseden korkmam! Hayvan severler de kim oluyormuş? Bana yumurta atanı, trafik kazası geçirmişten beter ederim.Hiç öyle şeylere prim vermem.Madem bunları söylediler, cuma günü yine kürk giyeceğim gazinoda.Ben tehdide, şantaja hiç gelmem.''

 • ''Ben asla imitasyon kullanmam.Kürküm rönar arjantedir.Tabi kürkümün orijinal olması hayvanları sevmediğim anlamına gelmiyor.Belki de Ömür Gedik’ten daha çok sever ilgilenirim.Kimseye yalan söyleyemem rönardır, gerçektir.''

 • ''Hayvan severler kürk giymenize ne diyecek?'' sorusuna, ''Valla ben bilmem.Üzerimdeki gerçek kürk, onların ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor.'' şeklinde yanıt vermişti.

 • PETA üyelerinin kürküne boya atma ihtimaliyle ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi: "Kürküme boya mı atacaklar.O boyayı yediririm ben onlara! Gri renkte bir değerli kürküm daha var, yakında onu da giyeceğim.Bu meseleyle ilgili şov yapanlara ise son bir sözüm var; et, balık yemesin, devamlı otlansınlar."

 • "Hayvan severler kendileri konuşuyor, kendileri dinliyor, ben onlara bakmıyorum. Elimdeki çanta da timsah derisinden ve 40 bin euro. Duyuyorum bazı nesli tükenmiş sanatçılar var, benimle gündeme gelmek istiyorlar onlara da izin vermem.Ben giyiyorum o kadar!" 

 • "Bir tane kürk beğendim, sipariş verdim.Oradaki imitasyon ama bana gerçeğini yapacaklar.Bu da rakun.Üstümden hiç çıkmadı ki kürküm."

 • Bülent Ersoy 250 bin TL değerindeki kürkü için: "Yalan söyleyemem, bu giydiğim gerçek kürk, çinçilla kürkü.Hatta Türkiye’de bir tek bende var."

Bülent Ersoy'un üzerindeki bu kürk 150 çinçilla hayvanının öldürülmesiyle elde edilmiştir.Elindeki çanta da timsah derisindendir.

Bülent Ersoy, kürk giymeyeceğine söz veriyor!

Bülent Ersoy2016 yılında modacı Tanju Babacan'ın atölyesinde palto siparişi vermişti, kendisine ''Kürksüz mü?'' diye soran modacıya ''Kürksüz.Çünkü söz verdim, artık kürk giymeyeceğim.'' diye yanıt verdi.

Bülent Ersoy Sözünde Durmadı!

 • "İki yıl önce, kürk giymeyeceğinize dair yemin ettiniz ama yine kürkle dolaşıyorsunuz, neden?" sorusuna cevap verdi: "Millet gibi yalan konuşmuyorum.Giyenler sahte deyip geçiyorlar gazetecilere ama yalan söylüyorlar.Ben de protesto ediyorum kürk giyerek.Kürk giymemeye söz verdim, medyada görüyorum ki herkes şakır şakır kürk giyiyor.Herkesin giymesi de beni bağlamıyor tabii ama, ciğerlerimi hiç üşütmemem lazım, yeniden giyme nedenimin birincisi o.İkincisi ve en önemlisi de kanun koyucular bu kadar söylenildi ama hayvanlara yapılan eziyetin kabahatler kanunundan çıkarılarak, ceza kanununa girmesi konusuna ilgisiz ve duyarsız kaldılar.Tek bir cümleyle zulme karşı gelebilirlerdi! Görüyorum ki bu kanun çıkarılmıyor, çıkarılacağından da ümitli değilim.Kediyi tekmeleyen asker beyi gördük, belediyelerin sokak hayvanlarına yaptıklarını gördük.Hayvan beslemiyorum ama insanım, insan olarak üzüntü duyuyorum.Ben de siz hayvanlar için bu kanunu çıkarıncaya kadar yeniden giyeceğim." dedi.

 • Bülent Ersoy, bir süre kürk giymediği için üşüttüğünü ve 12 gün hastanede yattığını söyledi. Ersoy, "Vücut alışmış, giymeyince ciğerlerimi üşüttüm ve bu yüzden hastanelik oldum." dedi.

Oya Aydoğan

 • Oya Aydoğan, yakın arkadaşları Bülent Ersoy ve Nur Yerlitaş ile geceliklerinin üzerine kürk giyip İstanbul gecelerine aktıklarını açıkladı.

 • Bülent Ersoy’un kürk kullanması ile ilgili  eleştirilere de cevap veren Oya Aydoğan: ''Bir tek Bülent Ersoy mu? Herkes kürk kullanıyor, o saklamıyor.Benim de iki tane vizon kürküm var.Belki bizim kürkler eceliyle öldüler.Kötü düşünmeyelim.'' dedi.

 • Oya Aydoğan, yakın dostu Bülent Ersoy'un kürküne boya atmaya hazırlanan hayvan sevenleri uyardı: "Hayvan dostları bana çok kızıyor ama kürk giymeye devam ediyorum.Ben olsam korkar kaçarım ama Bülent onların peşine düşer, mahveder.Onu yapanlar Bülent'in elinden çekerler, fena yapar" dedi.

 • ''Maalesef gerçek kürk kullanıyorum, bu arada çok yazı geliyor bana.Beni Türk halkı çok sever ama bu kürk yüzünden çok kızıyorlar ama maalesef gerçek giyiyoruz, napıyım yalan mı söyleyeyim?''

ELÇİN SANGU

Bu konularda duyarlı olan sanatçımız Özge Özpirinçci: ''Genç kızların idolü olan bir dizi karakterinin, özendirici bir şekilde kürk giymesi ne kadar da düşüncesizce değil mi?'' diyerek Elçin Sangu'yu eleştirdi.Elçin Sangu, sessizliğini korurken hayranları Özge Özpirinçci’ye yüklendi.

MERVE BOLUĞUR

Yakın arkadaşı Selma Çilek'in sattığı kürklerin müdavimi.

SERENAY SARIKAYA

Serenay Sarıkaya'in Instagram gönderisi • 26 Eki 2017, 14:53 UTC Bu instagram paylaşımında ''Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz....'' yazmış, umarım bir daha kürkle görmeyiz kendisini.

Medcezir dizisinde Selma Çilek ürünü kürklü parka giymiştir: 

Instagram post by Selma Çilek Çiftçi • Nov 15, 2014 at 9:51am UTC

BENSU SORAL

İçerde dizisiyle adından söz ettiren Bensu Soral, iyi bir hayvan sever olduğunu söyledi.Asla gerçek kürk giymediğini belirten oyuncu, ''Hayranlarım beni iyi tanıyor.Üzerimde kürk görseler bunun imitasyon olduğunu bilirler'' diye konuştu.Ancak kendisi ürünlerinde gerçek kürk kullanan Selma Çilek'in parkalarını giymekte, yani yalan söylemektedir.

YASEMİN ÖZİLHAN

Yasemin Özilhan, giydiği bu vizon kürkünü 20 Bin TL’ye satın almış! 

 • ''Bu bir tercih meselesi, hayvan sevmemekle ilgili değil.Benim evimde dört köpeğim, iki de papağanım var.''
 • FRENDZ marka tilki kürkünden parka giymiş.

Yasemin Özilhan’ın giymiş olduğu Canada Goose marka montun çakal kürkü ve kaz-ördek tüyünden elde edildiğini biliyor musunuz? Yalnızca kendisi giymekle kalmıyor, çocuklarına da Canada Goose tulum giydiriyor.

 • Canada Goose marka montların kapüşon kısmındaki kürk süsler; tuzaklarla yakalanan, öldürülen ve kürkü yüzülen çakallardan oluşuyor. 

 • Tuzaklara yakalandıktan sonra bu hayvanlar günlerce ıstırap çekebilirler.Bazıları (özellikle anneler) kaçmak için kendi uzuvlarını çiğnemeye bile çalışıyorlar.Yavaş ölümleri; kan kaybı, şok, dehidratasyon, donma, kangren veya avcıların saldırısı sonucu olabilir.Bunların hiçbiri çakalları öldürmezse; tüfekle vuruluyor, boğuluyor, tekmeleniyor ya da sopalarla feci şekilde dövülüyorlar. 

 • Canada Goose marka montların iç kısmında ise kaz ve ördek tüyü kullanılır.

 • Tüyler, kuşlar hayattayken yolunarak alınır. 

 • Ördekler ve kazlar boyunlarından tutularak kaldırılır, bacakları bağlanır ve tüyleri yolunur.Kaçmaya çalışan kuşlar, yolum sırasında genellikle yaralanırlar.

Moda ve Sosyete yazarı Pelin Kaya’nın blog yazısı.Yasemin Özilhan’ın giydiği kürk yelek; yatay olarak çalışılmış vizon kürkü.Pelin Kaya’nın da buna "bayılması", tarz bulması da ayrı bir konu!

ELLE Style Awards’da "Yılın Stil İkonu" ödülünü alan Yasemin Özilhan, geceye boyanmış tilki kürkünü üzerine atarak katılmış!

Engin Altan Düzyatan - Neslişah Alkoçlar

Engin Altan Düzyatan, Afrika'da vahşi doğa fotoğrafları çekti ve ''Sen De Tanık Ol'' adlı fotoğraf sergisi açtı.Ne kadar tezat değil mi? O hayvanların katledilmiş cesedini aynı zamanda kendisi, eşi Neslişah Alkoçlar ve baldızı Aslışah Alkoçlar üzerinde taşıyor.Eski sevgilisi Özge Özpirinçci gibi hayvan sever, kürk karşıtı bir kadından sonra Neslişah Alkoçlar ile evlenen Engin'in karakteri de ona göre değişmiş anlaşılan her konuda!

(VİZON KÜRK)

Aslışah Alkoçlar

SİBEL CAN

 • Saint Laurent marka boyanmış tilki kürkü giymiş.

(Kendisi instagram hesabındaki fotoğrafına kürk giydiği için yapılan yorumları tek tek silmekte ve eleştiri yapan kullanıcıları engellemektedir.)

HADİSE

Hadise, Tom Ford marka leopar baskılı tavşan kürkü giymiş.

 • Kızıl tilki kürkü

FUNDA ARAR

ÖZGE ULUSOY

 • Leather & Feather Desing marka gerçek kürklü parka giymiş.
 • Selma Çilek ürünü tilki kürkünden parka giymiş.

(Selma Çilek Çiftçi'in Instagram gönderisi • 3 Ara 2015, 12:42 UTC)

 • FRENDZ marka gümüş tilki kürkü giymiş.

Kim bilir kaç tane vizon katledildi bu palto için! Melis Alphan, ceset giyen Özge Ulusoy hakkında yine çok anlamlı bir yazı kaleme almış, ANLAYANA!

Evet arkadaşlar bu Özge Ulusoy’un hayvan sever haliymiş, sevmeseydi ne olurdu acaba?! Magazin muhabirlerine ne zaman kürk giyerken yakalansa bu tip açıklamalar yapıyor.Belki bu giydikleri gerçekten imitasyondur ancak gerçek kürk giymediği konusunda yalan söylüyor.

HANDE ERÇEL

 • Güneşin Kızları dizisinde Hande Erçel’in giydiği Leather & Feather Desing marka parkalarda gerçek kürk kullanılmıştır.

Siyah İnci dizisinde Frendz marka tilki kürklü parka giymiştir.

ECE SÜKAN

Demet Akalın

Demet Akalın'a gerçek kürk giydiği için tepki gösteren bir vatandaş, "Kadın, anne olduğu için dünyanın en güzelidir ama bir anne ancak bu kadar kendini çirkinleştirebilir." dedi.Bu sözler Demet Akalın'ın lüks aracına koşar adım ilerlemesine yol açtı.

Giydiği Fendi marka kürk için en az 10 tane vizon katledildi!

Sinem Kobal

Yakın arkadaşı Selma Çilek'in tilki kürklü parkalarını giyen ünlülerden.

IŞIL REÇBER

FRENDZ marka tilki kürkünden parka giymiş.

Neşe Aykut ürünü tilki kürkü giymiş.

Atelier Vert'ten satın aldığı tilki kürkünden yelek.

Bkdesignstore’dan satın aldığı boyanmış tilki kürkünden palto.

Tilki Kürkü

Pelin Karahan

İnstagram hesabında bu parkayı satın aldığı yeri, yani 3NY markasını fotoğrafına etiketlemiştir.Bu marka hayvanların türlü işkenceler ile elde edilen deri ve kürklerini satmakla kalmaz, ayrıca hayvan haklarını savunan insanlara saldırır.Bu korkunç yerde çalışan personeller, kadınlara saldırmış ve tehdit etmiştir, facebook sayfasında şikayetçi bir çok insan mevcut.

Fahriye Evcen

Kürk yakalı bordo parka yine Selma Çilek ürünü.

Aslı Enver

Bu isim belki de listede en şaşırdığımız kişi değil mi? Nedeni belli! Genel olarak Aslı Enver, hayvan severliğiyle bildiğimiz bir oyuncuydu.İlk fotoğrafta gördüğümüz üzre Bana Göz Kulak Ol Duyarlı Yaşam Derneği'nin, ‘’Kürkünü Çıkar,Vicdanını Giy!’’ kampanyasına destek olmuştu.Ancak İstanbul'lu Gelin dizisinin 34. bölümünde giymiş olduğu FRENDZ marka beyaz parkada gerçek kürk kullanılmıştır.Markanın web sitesinde, parkalarda kullanılan kürklerin tamamen gerçek olduğu, rakun, tilki gibi güzel hayvanlardan elde edildiği belirtilmiş.Sorulacak çok şey var! Sen bu kadar bilinçsiz bir insan mısın? Sorgusuz sualsiz sana verilen kıyafeti giyer misin Aslı? O kürklerin nasıl eziyetlerle hayvanlardan çalındığını biliyorsun oysaki.

Çağla Şikel

Çağla Şikel, Bazar Deluxe marka rakun kürkünden palto giymiştir.Bu arada astarı da tavşan kürküymüş!

Burada da Leather & Feather Desing marka rakun kürkünden parka giymiştir.

 • Kendisi 2017 yılında Bana Göz Kulak Ol Derneği'nin "Kürkünü Çıkar, Vicdanını Giy!" adlı farkındalık kampanyasında yer alan isimlerdendi."Kürkünü Çıkar, Vicdanını Giy!" sloganıyla suni kürklerden oluşan defilede yer almıştı.Ancak dernekten öğrendik ki bu defileye gönüllü değil, para karşılığında çıkmış.Görüldüğü üzere kendisi günlük hayatında gerçek kürk tercih ediyor.

 • KASIM 2018'de Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneğince organize edilen Deri ve Kürk Moda Fuarı'nda (Leather&Fur Fashion Show) baş manken olarak podyuma çıktı.

İBRAHİM ÇELİKKOL

 • İbrahim Çelikkol’un giymiş olduğu Lempelius marka parkada tavşan kürkü kullanılmış!

Gülşen

 • (Rakun Kürkü)

Deniz Akkaya

Tanem Sivar

Yine hepimizi çok şaşırtan bir isim daha! Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana'nın köpekleri Django ve Pamuk, vahşice katledildiğinde hepimiz oldukça üzüldük, bu insanlık dışı eylemi yapan kişinin cezasını alması için tepki gösterdik.Hayvanları koruyacak yasal düzenleme için change.org'da başlattıkları kampanyaya destek olduk.Hayvan severliği ile bilinen birinin gerçek kürk giymesi hayal kırıklığına uğrattı.

Üzerindeki parka Esra İnceefe ürünü gümüş tilki kürkü.

Yağmur Tanrısevsin

FRENDZ marka tilki kürkü.

Kerimcan Durmaz

Instagram post by Kerimcan Durmaz • Jan 14, 2017 at 12:55pm UTC

Instagram post by Kerimcan Durmaz • Nov 3, 2016 at 2:35pm UTC

Instagram post by Kerimcan Durmaz • Jan 19, 2016 at 7:58pm UTC

Instagram post by Kerimcan Durmaz • Mar 16, 2017 at 7:22pm UTC

Samet Liçina

Köpek besleyip ondan farksız hayvanların kanlı cesedini gösteriş için giymek!

Instagram post by Samet Liçina • Mar 8, 2017 at 7:44pm UTC

Instagram post by Samet Liçina • Dec 18, 2016 at 9:45am UTC

Instagram post by Samet Liçina • Mar 8, 2017 at 3:20pm UTC

Instagram post by Samet Liçina • Dec 19, 2016 at 6:04pm UTC

Instagram post by Samet Liçina • Apr 3, 2016 at 2:19pm UTC

Kızıl tilki kürkü

Ceylan Çapa

FRENDZ marka tilki kürkünden mont giymiş.

Iman ElBani

Metin Arolat

Metin Arolat'ın, giymiş olduğu Canada Goose marka montun çakal kürkü ve kaz-ördek tüyünden elde edildiğini biliyor musunuz?
Canada Goose marka montların kapüşon kısmındaki kürk süsler; tuzaklarla yakalanan, öldürülen ve kürkü yüzülen çakallardan oluşuyor.
•Tuzaklara yakalandıktan sonra bu hayvanlar günlerce ıstırap çekebilirler.Bazıları (özellikle anneler) kaçmak için kendi uzuvlarını çiğnemeye bile çalışıyorlar.Yavaş ölümleri; kan kaybı, şok, dehidratasyon, donma, kangren veya avcıların saldırısı sonucu olabilir.Bunların hiçbiri çakalları öldürmezse; tüfekle vuruluyor, boğuluyor, tekmeleniyor ya da sopalarla feci şekilde dövülüyorlar.
Canada Goose marka montların iç kısmında ise kaz ve ördek tüyü kullanılır.
•Tüyler, kuşlar hayattayken yolunarak alınır.
•Tüy yolma işlemi sırasında kazların kan şekeri seviyeleri neredeyse ikiye katlanır.

Emina Jahović

 • Vizon kürkü giymiş.
 • Rakun kürkü giymiş.
 • Vizon kürkü giymiş.

SÜREYYA YALÇIN

 • Vizon kürkü giymiş.
 • Gümüş tilki kürkü giymiş.
 • Vaşak kürkü giymiş.

GÜLŞAH SARAÇOĞLU

 • Gülşah Saraçoğlu’nun, İzmirli Kürk mağazasına özel siparişi Hemen vizonlar katledilsin o halde!
View this post on Instagram

Sol taraftaki gibi güzellikler, sağ taraftaki kalbi buz tutmuş kişiler ‘ÜŞÜMESİN’ diye katledildi‼️21. yüzyılda değil de sanki taş devrinde yaşıyoruz, ısınmak için giyilebilecek alternatif hiçbir ürün yok tabi! Kılıf uydurmak için aklımızla alay eden açıklamalar! Bizim umurumuzda olan tek şey hayvanların hayatı, o kendini savunamayan, derdini anlatamayan canların sesi olmak.Siz ve sizin gibiler; yüzlerce canın katledilmesine sebep olmasanız, talep etmeseniz gram umurumuzda olmazsınız o yüzden kişisel algılamayın.Yani; gösteriş meraklısı, cahil, bilinçsiz, kürkün zenginlik belirtisi olduğunu düşünen görgüsüzler tarafından mağazaya gidilip, satın alınan (hatta özel sipariş verilen!), iki üç kişiye havalı göründüğünü zannettikten sonra bir kenara atılan o kürkler hayvanların hayatına mal oluyor! Kendinize "insanım" diyebiliyor musunuz? Çünkü bunlara sebep olan kişide vicdan, merhamet, empati duyusu, sevgi olamaz! TİLKİ KÜRKÜNDEN BİR MANTO NASIL ELDE EDİLİYOR BİR BAKALIM👇🏼 •Öncelikle belirtmekte fayda var.Sadece bir manto için en az 30 tilki katledilir! •Hayvanlar tuzaklar ile yakalanıyor, kürk çiftliklerine kapatılıyor. •Kürkleri daha canlı görünsün diye soğuk ortamda, hareket alanı bulunmayan, daracık kafeslerde tutuluyorlar. •Bulundukları ortamı pislememeleri için yem ve su verilmiyor. •Çeşitli iğneler ile bu hayvanları anormal derecede şişmanlatıyorlar, çünkü bu daha fazla kürk demek. •Çaresizliğin getirdiği acıyla birlikte hayvanlar, akıl sağlıklarını yitirecek noktaya geliyorlar. •Kürkleri yüzülmeden önce elektrik veriliyor.Bunu yapmak için bataryayla çalışan iki uçlu çubuklar kullanılıyor.Biri hayvanın anal bölgesine, diğeri ise ağzına sokularak hayvana elektrik veriliyor. •Ölü hayvanın kürkü albenisini kaybeder diye hayvan hayattayken, acı çığlıkları duymazlıktan gelinerek kürkü yüzülüyor. •Sonrasında ise hayvanların geriye kalan vücutlarını bir köşeye atıyorlar, kanlar içindeki bu hayvanlar tarif edilemeyecek acılar içerisinde kıvranarak bir süre daha yaşayıp, can veriyorlar. #gülşahsaraçoğlu #gulsahsaracoglu #kürkünüçıkarvicdanınıgiy #foxfur 🚫🦊

A post shared by STOP WEARING FUR | KÜRK GİYME (@stopwearingfur_kurkgiyme) on

Gülşah Saraçoğlu: ''Kürkleriniz gerçekten orijinal mi?'' sorusuna ''Evet, ben asla sahte kürk giymem.'' diyerek cevap verdi. 

 • ''Üşüyorum, giyiyorum.Bu kadar! Ayrıca dünyada tek kürk giyen ben miyim? Beni günah keçisi ilan edeceklerine dönüp kendilerine baksınlar.Bazıları et, tavuk yiyor.Başka kürklerim de var.Kimseden korkmuyorum.Giymeye devam edeceğim.Millet kürkümü bıraksın.İşine, gücüne baksın.'' 

Sabriye Şengül

Kendisini pek ünlüden saymıyoruz, malum Survivor'da başarısızlıklarıyla bilinen bir isim.Hayvan sever bir grup arkadaşımız kendisine gerçek kürk giydiği için yorumlarda tepki göstermiştir.Konu herhangi bir hakaret kullanılmadan, uygun bir dille anlatılmıştır.Belki bu kürklerin nasıl elde edildiğini ya da üstündeki kürkün gerçek olduğunu bilmiyordur diye düşünmek istedik ama anlaşılan biliyormuş.Kendisine gerçek kürk giymemesini söyleyen bütün kişileri instagram hesabından engellemiştir.Survivor'da vicdanından, iyi kalpliliğinden, saf oluşundan bahsederdi oysa ki gerçekte ne kadar tezat olduğu açık.Fanı olan kişiler de aynı şekilde, körü körüne bu kadını savunmaktadır.Yapılan zulmü anlattığımızda, savunma mekanizması olarak verdikleri cevaplar belli: 'Siz hayvanlara bakıyor musunuz ki? Ben kedi, köpek besliyorum, sosyal medyada duyar kasmayın vs.' Bu kişilerin kapasitesi o kadar düşük ki maalesef anlattığımız hiçbir şeyi kavrayacak beyin kendilerinde mevcut değil.

KÜRK GİYEN YABANCI ÜNLÜLER:

BEYONCÉ

View this post on Instagram

Beyoncé ve giymiş olduğu ‘gerçek’ kürkler!😡👎🏼 Kendisinin giymiş olduğu kürkler 10 fotoğrafa sığmıyor maalesef! Fotoğrafı yana kaydırıp bakabilirsiniz.👉🏼 1. Lemonade albüm kapağında ve Don't Hurt Yourself şarkısının klibinde giydiği Hood By Air (@hoodbyair ) marka kürk "murmansky" yani rakun köpeğine aittir. 2. Beyoncé, Formation Dünya Turu'nda Alexandre Vauthier (@alexandrevauthier ) marka tilki kürkü giymiştir. 3. Tidal X: 10/20 konserinin kırmızı halısında Georgine (@georginestudio ) marka tilki kürkü giymiş. 4. 2016 MTV Video Müzik Ödülleri'nde sahne performansı sırasında Beyonce Fendi (@fendi ) marka tilki ve vizon kürkünün kullanıldığı palto giymiştir. 5. Formation şarkısının klibinde Fendi marka kürk giymiştir.(Fendi ürünlerinde gerçek kürk kullanır.) 6. Christopher Kane (@christopherkane ) marka kızıl tilki kürkünden mont giymiş. 7. Gucci (@gucci ) marka tilki kürkü giymiş. 8. Beyoncé “4” adlı albüm kapağında Alexandre Vauthier marka tilki kürkü giymiştir. 9. Beyonce, "Feeling Myself" klibinde Oscar de la Renta (@oscardelarenta ) marka tilki kürkü giymiştir. 10. Maximilian Furs marka tilki kürkü giymiş. Böylesine yetenekli, milyonlarca hayranı olan bir kadının defalarca eleştirilmesine rağmen ısrarla kürk giymesi akıl alır gibi değil.Başka bir canlının bedenine ihtiyacı yok ama bunu kavrayamıyor maalesef.Bu vahşeti umursamayan, destek veren insanlar ne yaparlarsa yapsınlar hayran olunmayı hak etmezler.Moda ve lüks için bir canlının öldürülmesi kabul edilemez.İdol olarak görülen kişilerin vicdani anlamda kusurlu olduğunu görmek hepimizde hayal kırıklığı yaratıyor ama kimlere alkış tuttuğumuza, bunu hak edip etmediklerine dikkat etmemizde fayda var. #beyoncé #stopwearingfur 🚫🦊

A post shared by STOP WEARING FUR | KÜRK GİYME (@stopwearingfur_kurkgiyme) on

Rihanna

Miu Miu marka paltoda kızıl tilki ve vizon kürkü kullanılmıştır.

Oscar de la Renta Samur Kürkü

Dior Cruise 2018 Fashion Show etkinliğinde Christian Dior marka tilki kürkü giymiştir.

Rihanna’nın 2015 Met Gala’da giydiği elbise Çinli modacı Guo Pei tarafından tasarlandı.Bu elbiseyi yapmak için 100 civarı tilki öldürülürken, bir araya getirmek 2 yıl sürdü.55 kiloluk bu elbiseyi, Rihanna’nın taşımasına 3 kişi yardım etti ve yaklaşık olarak bir saat boyunca giyildi.

Fendi marka kuzu derisi elbise, Marni marka tilki kürkü şal

Saint Laurent marka tilki kürkü

Jun Jie marka rakun kürkü

Fendi marka tilki kürkü

(Boyanmış gümüş tilki kürkü)

Pologeorgis marka Tilki Kürkü

Christian Dior marka pelerinin kol kısmı vizon kürküdür.

Marni marka tilki kürkü

Pologeorgis marka tilki kürkü

Dennis Basso marka tilki kürkü

Gucci marka takımın kol manşetleri vizon kürküdür.

Lanvin marka gümüş tilki kürkü

Lady Gaga

Üzerinde en az 50 hayvandan yapılmış bir ceset ve kucağındaki sevimli köpeği ile inanılması güç bir portre çizmiş!

BU KADAR VİCDANSIZ NASIL OLABİLİYOR ACABA?

 • Lady Gaga, Saks Potts ürünü tilki kürkü ve kuzu derisinden palto giymiş.

Lady Gaga, Saint Laurent marka tilki kürkü giymiş!

Tilki kuyrukları...

Jennifer Lopez

Fendi marka vizon kürkü giyen Jlo ve dansçıları.

(Çinçilla kürkü)

Sincap Kürkü

Kar leoparından yapılmış kürk giyen Jlo😡

Rita Ora

(Boyanmış Tilki Kürkü)

(Tilki Kürkü)

(Fendi marka vizon kürkü)

www1.pictures.zimbio.com

Nicki Minaj

Tilki kürkü 

https://i.pinimg.com/564x/95/5c/fc/955cfcbb23298f3567f1f21ad45dcc98.jpg

Balmain markasının katlettiği timsah derisini giyen Nicki Minaj.

Kim Kardashian & North West

Kim Kardashian: "It's faux fur.It's my new thing, faux."

Giydiği gerçek kürkler nedeniyle tepki gösterdiğimiz Kim Kardashian, sonunda gerçek kürk giymekten vazgeçiyor.Snapchat hesabına yüklediği videosunda şunları söyledi: "Bu palto sahte kürk.Bu benim yeni şeyim, sahte." (Umarım bu konuda ciddidir ve bir daha asla gerçek kürk giymez.Fotoğraflarda görmüş olduğunuz gibi Kim Kardashian, yıllarca hayvanlardan işkence dolu yöntemlerle sökülüp alınmış, kan ve acı dolu olan "cesetleri", kürkleri giydi.Elbette bunların affedilir yanı yok, o hayvanların çektikleri acıları yok sayamayız! Ancak hatasının farkına varması da önemli, eğer sözünde durursa artık o kürkler hayvanlarda kalabilir.Sonuçta ne kadar sevmesek de dünyada oldukça popüler, hemen hemen her zaman üstünde kürkle gördüğümüz bir kadının kürk giymeyi bırakması önemli, hele ona özenen milyonlarca kadın varken!

Kanye West

Khloe Kardashian & Tristan Thompson

Khloe Kardashian, 2008 yılında “Kürk Giymektense Çıplak Gezerim!” sloganıyla PETA’nın kampanyasında yer almıştı.

Kendall Jenner

Kylie Jenner

Gigi Hadid

Muhtemelen astragan kürkü

BELLA HADID

 • Bella Hadid, Off-White marka tilki kürkü giymiş.

Justin Bieber

Cardi B

Cara Delevigne

Victoria Beckham

Christina Aguilera

 • Christina Aguilera, Off-White marka tilki kürkü giymiş. 

 • 2006 yılında kostüm tasarımcısı Roberto Cavalli tarafından Christina Aguilera’ya sahnede beyaz tilki kürkü giydirilmişti ve bunun üzerine Peta tepki göstermişti.Christina yaptığı açıklamada; sadece sahte kürk kullanılmasını istediğini, Cavalli tarafından kendisine habersiz bir şekilde tilki kürkü giydirildiği için çok üzgün olduğunu söylemişti.Konser turuna sahte kürk giyerek devam etmişti.

Ayrıca kendisinin şöyle açıklamaları da vardı: 

 • "Vejetaryen olduğumda, kürkün nereden geldiği ve hayvanlara ne yaptıkları hakkında daha fazla okumaya başladım."

 • "Gerçekten çok iyi sentetik kürkler yapıyorlar, gerçek kürklere ihtiyacınız yok."

Vizon Kürk

Britney Spears

Madonna

Üzerindeki palto 60 chinchilla'nın öldürülmesiyle oluştu!

Demi Lovato

Sharon Stone

Shakira

Shakira, Mr & Mrs Italy marka rakun kürkünden parka giymiş. 

Mr & Mrs Italy Short Canvas Parka Jacket With Raccoon Fur in Slate Green & Cream | FWRD

Tilki Kürkü

Adriana Lima

Tavşan Kürkü

Tilki Kürkü

Vizon Palto

Vizon Kürkü

Emma Roberts

Chris Brown

Yazdığı yorum

KATE MOSS

Sayısız kürkü olan top model, google'da aratırsanız bizzat şahit olabilirsiniz: Kate Moss fur - Google'da Ara

Lindsay Lohan

Ashley Benson

Shay Mitchell

Mary-Kate & Ashley Olsen

Vanessa Hudgens

Nicole Scherzinger

Astragan Kürkü

Anna Wintour

Kate Hudson & Goldie Hawn

Keira Knightley

Jessica Simpson

Catherine Zeta-Jones

Holly Valance

Floyd Mayweather

Paris Hilton

Çinçilla (Chinchilla) Kürkü

Fergie

Dakota Johnson

Kelly Rowland

Rosie Huntington-Whiteley

Amber Rose

Drake

Irina Shayk

Çinçilla (Chinchilla) Kürkü

Eva Longoria

Sarah Jessica Parker

Maggie Gyllenhaal

Diane Kruger

Elizabeth Hurley

Usher

Joan Rivers

Candice Swanepoel

Naomi Campbell

Liv Tyler

Moncler marka kaz tüyü ve tilki kürkünden mont giymiş.

50 Cent

Ne yazık ki çocuğuna da bu cesetleri giydiriyor:

Kürk Endüstrisini Ayakta Tutan, Ticaretini Yapan Kişiler:

SELMA ÇİLEK

Çilek Mobilya’nın sahibinin kızı olan Selma Çilek, ürünlerinde gerçek kürk ve deri kullanan bir ''modacı''.Ürünlerinde tilki kürkü kullanıldığını bizzat web sitesinde belirten marka sahibi.Dizilerde oyuncuların üzerinde gördüğümüz bir çok kürk detaylı parka kendisinin tasarımıdır.Bu ürünleri Fahriye Evcen, Merve Boluğur, Bensu Soral, Serenay Sarıkaya, Elçin Sangu, Hande Erçel, Bade İşçil gibi oyuncular giymiştir.Üstelik kendisinin bir de köpeği var.Acaba o tilkilerin, köpeğinden ne farkı var? Ayrıca kendisi instagram hesabına kürk cinayetiyle ilgili yazılan tepkili yorumları da bırakın dikkate almayı, tek tek siliyor.

Esra İnceefe

Kendisi satışını yaptığı ürünlerinde gerçek kürk ve deri kullanmaktadır.Ayrıca instagram hesabına gelen tepkili yorumları anında silip, kullanıcıları engellemektedir.

HATEM YAVUZ

 • Dünya fok derisi ticaretinin %82’sini elinde bulunduran Güney Afrika ülkesi Namibya’da, 2019 yılına kadar devlet izniyle avlanacak bir milyon fokun avlanma haklarını satın almıştır.Türk iş adamı, 9. İstanbul Deri Fuarı’na ''FOK YOU'' sloganı ile katıldı. 

 • ''Batı’daki ikiyüzlü hayvan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşları için düşündüğüm bir slogan ve onlara karşı 'FOK YOU' diyorum.'' şeklinde konuştu.

FRENDZ

Markanın Web Sitesi: FRENDZ | GIZIA GATE

Marka giriş sayfasında açık açık gerçek kürk kullandıklarını belirtmiş: 

 • "Rakun, tilki, arjente tamamen gerçek kürklerden oluşan parka ve bomber ceketlerle artık çok önemli bir parça olan dış giyime yeni bir yorum katıyor."

 • "Koleksiyondaki bazı parkaların içleri kürkle kaplanarak eskimoların ren geyiği ve tilki kürkünden yapılan parkalarına gönderme yapıldı, bir nevi postmodern versiyonları."

ESRA MAZLUM BAYRAK - Es&Es Store

Butiğin sahibi Esra Mazlum Bayrak adlı kişi, gerçek kürk sattığını ifşa etmemizden sonra dm üzerinden mesaj gönderdi.Sattığı kürklerin gerçek olduğunu söylediğimiz için çok sinirlendi, gelen tepkilerden dolayı kürklerimiz gerçek değildir diye milleti kandırıyor, oysa ki eski gönderilerinde bizzat kendisi gerçek kürk diye belirtmiş.Kendini aklamak adına dükkanda köpek beslediğini söyledi, ne yaman çelişki! Sanki köpek ile tilki çok farklı hayvanlar gibi birine dükkanda baktığını söylüyor, diğerinin kanlı cesedini üstünde taşıyor, ticaretini yapıyor.Ayrıca 'Hani, nereye yazmışım gerçek kürk diye?' inkar etmeye çalıştı, eski gönderilerini kendisine gönderdiğimizde verecek cevap bulamadığı için çözümü engellemekte buldu.Zaten gerçek hayvan kürkü ve suni kürk arasındaki farkı bilen saniyesinde kürklerin gerçek olduğunu anlar.Aklınca çocuk kandırmaya çalışıyor.

Kürkünü Çıkar, Vicdanını Giy!

''Furcoat'' by Tes Dekker (Kısa Animasyon Film)

Bu vahşete sessiz kalmayı bırakın, bir de destek veren bu insanlar ne yaparlarsa yapsınlar hayran olunmayı hak etmezler.Moda ve lüks için cana kıyan bir kimseye hayran olmayı bırakın, insan sınıfına bile sokmuyoruz.Lütfen sizler de kimlere prim verdiğinize dikkat edin.

Son olarak söylenebilecek tek şey var.Kürk bir vahşettir, bunu giyenler ve ticaretini yapanlar da bu vahşete ortak olmaktadır.Bunun bilincine varmaları dileğiyle!

İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.👉 (@stopwearingfur_kurkgiyme)

İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.👉 (@stopwearingfur_kurkgiyme)

Şeyma Subaşı, Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Işıl Reçber, Selma Çilek, Selin Ciğerci, Eda Taşpınar, Demet Şener, Selin İmer, Sevim Emre, Dilara Fındıkoğlu, İsmail Demirci, Sema Çelebi, Açalya Samyeli Danoğlu, Nazan Şoray, Aslıhan Doğan, Elvin Levinler, Ezgi Fındık, Samet Licina, Çağla Gürsoy paylaşımlar üzerine hesabımızı engelledi.

Kaynak: https://www.instagram.com/stopwearingfur...

Mr & Mrs Italy marka kapüşon kısmı rakun, iç kısmı tilki kürkünden parka

Isabel Marant marka misk sıçanı kürkü 

Alexandre Vauthier kürk

MaryMe-JimmyPaul tilki kürkü

Roberto Cavalli

Marc Jacobs Astragan kürkü

Christian Dior

Moncler marka rakun kürkü kasket

Rick Owens marka kanguru derisi ve sansar kürkünden ceket

Balmain rakun kürkü

YGGY gümüş tilki kürkünden telefon kabı

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thecottoncandyheart

Gerçekten çok çok iyi bir yazı hazırlamışsın. Lütfen, bunun ikinci bölümünü de yaz, böylece insanlar bencil, vicdansız ve gösteriş meraklısı ünlüler kimmiş, öğrensin.

thecottoncandyheart

Bir de rica etsem bana şu fotoğraflardaki kıyafetler gerçek kürk mü söyler misin acaba?

stopwearingfur_kurkgiyme

Teşekkür ederim, sürekli olarak güncellemeye çalışıyorum.Attığın linklerdeki fotoğraflara baktım, hepsi gerçek kürk değil de peluş gibi duruyor.İlk fotoğraftaki kürkün deseninden dolayı biraz tereddüte düşer gibi oldum ama dikkatli inceleyince onun da imitasyon olduğu kanısına vardım zaten linkinde de faux fur yazıyor bu sahte kürk demek.

thecottoncandyheart

Anladım, teşekkürler. <3 Melanie Martinez'in kürk giydiğini hiç görmemiştim o yüzden merak ettim. Bence biraz daha özet şeklinde yazarsan, hazırladığın içerikler daha çok okunur ve editör bile olabilirsin.

gam6

genellikle gerçek kürklerin dokusu yumuşakmıdır gerçek kürk olduğu burdanmı anlaşılır sevgili editör

stopwearingfur_kurkgiyme

Tek anlaşılacağı nokta bu değil tabi ki, başarılı bir taklit de yumuşak bir dokuya sahip olabilir ama gerçeği kadar olması mümkün değil.İmitasyon kürklerde plastik bir doku vardır, sentetik olduğu hissedilir.Örneğin nemli havalarda yapışkan olabilir.Gerçek hayvan kürkleri doğal olarak çok daha yumuşaktır, pürüzsüz düz bir çizgi şeklinde ilerler, sanki bir hayvana dokunulduğundaki gibi bir hissiyat vardır.Ayrıca gerçek bir kürk, suni olana göre çok daha sıcak tutar, aralarındaki fiyat farkı da yüksektir, tabi küçük kürklü bir aksesuar ucuza bulunabilir, bu gerçek olmadığı anlamına gelmez.Direk hayvan postundan yapılmış olan kürkler zaten kendini belli ediyor ama bazı kürkler renklendiriliyor o yüzden ayırt etmek de zorlaşabilir ancak bir kaç püf nokta ile anlaşılabilir.Mesela şu sitede belirtilmiş:

gam6

bilgi için binlerce kez teşekkür ederim :)

stopwearingfur_kurkgiyme

Rica ederim, ne demek :)

nigga.lover

Bişey yazıcam silip tekrar yazıyorum sonra tekrar siliyorum kelimelerin hiçbiri yetmiyor çünkü. Özellikle içlerinde en sevdiğim insanlardan birini görmek çok ayrı koyuyor. Nasıl yapıldığını bilip giyiyolar desem hepsinin Allah belasını versin ama bilmiyolarsa, işte o daha kötü. Düşünsene, her zaman idol olarak gördüğün birinin, hayatının anlamı ve amacı hayvanlara duyarsız kalması... Çok iğrençsin insanoğlu

nigga.lover

Hak vermemek elde değil ki... Umarım ne yaptıklarının farkına varır da şu iğrençliği yapmaktan vazgeçerler. Tabi farkında olup giyenler de var embesil vasıfsızlar

stopwearingfur_kurkgiyme

Umarım :( Bu kürklerin nasıl elde edildiğini bilip de hala satın alıp giyenlerde büyük bir vicdan sorunu var.Ne anlatsak işlemez onlara, olan masum hayvanlara oluyor.

morbidezza

Benim anlamadığım nokta şu ki, kendi ağzıyla itiraf etmeyenlerin dışında nasıl hepsinin gerçek olduğu kanısına varılıyor?

stopwearingfur_kurkgiyme

Çoğunlukla giydikleri kürklerin markasını buluyorum ve materyal bilgisine baktığımda zaten açık açık yazıyor.Tabi bu emin olmak açısından önemli yoksa bu konuda bilgisi olan kişi saniyesinde anlar, görüntü itibariyle gerçek kürkler kendini çabuk ele veriyor.Anlamak için bir çok püf nokta var.Tüy yapısı, renk geçişi (sahte kürklerde aynı görüntüyü yakalamak imkansız.), kesim şekli vs. özellikle kürkte boyama işlemi yapılmadıysa, post doğal halindeyse daha kolay.Çinçilla, vizon, tilki, rakun hepsinin belli bir görüntüsü var.Sahte kürkler birebir aynı görüntüyü veremez.

Görüş Bildir