Gerçek ‘Büyük Birader’ Facebook’un Ta Kendisi

-

Gerçek ‘Büyük birader’ Facebook’un ta kendisi

Gerçek ‘Büyük birader’ Facebook’un ta kendisi

Uzman bir araştırmacı, sadece Facebook’ta beğendiğiniz (like) sayfalardan cinsel tercihinizi, politik görüşlerinizi, hatta uyuşturucu kullanıp kullanmadığınızı bile, yüzde 90’lara varan doğruluk payıyla anlayabiliyor.

İngiltere’de Privacy International adlı derneğin araştırması, sadece ‘Facebook’ta beğendikleri (like) sayfalardan, insanların kişilik ve hayat tarzları ile ilgili çok detaylı bir profil yaratılabileceğini ortaya çıkardı. Araştırma için, gönüllülerin, internet üzerinden sosyal paylaşım ağı Facebook’ta‘beğendikleri sayfalar’ incelendi. Uzmanlar, %95’inin etnik kökeni, %88’inin cinsel tercihi, %82’sinin politik görüşlerini doğru tahmin etti.

KİM NE BEĞENİYOR

Dr. Gus Hosein, sonuçları, “Bu Facebook’un yarattığı bir kâbus. İnsanların masumca paylaştığı bilgiler onların fişlenmesine neden olabilir. Bu bilgiler hükümetlerin insanları gözetlemesine de olanak sağlayacaktır” şeklinde değerlendirdi. Araştırmaya göre, Facebook’ta insan hakları ile ilgili sayfaları, müzikalleri, Nike’ın basketbol sayfasını ve Bruce Lee’yi beğenen erkeklerin eşcinsel olma olasılığı daha yüksek. Düzenli uyuşturucu kullananlar ise genelde Big Momma filmlerini, sütlü içecekleri ve yüzmeyle ilgili sayfaları beğeniyor. Bilimadamları ayrıca zekâsı ortalamanın üzerinde olan kişilerin Baba filmini, Morgan Freeman’ın sesini ve patates kızartmasını beğendiğini belirledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselFacebookİngiltereMorgan FreemanUyuşturucu
Görüş Bildir