TSK'dan 'Görev Tanımı' Açıklaması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Genelkurmay'dan 'Kırmızı' Yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı, her Pazartesi günü düzenli olarak yaptığı haftalık basın açıklamlarında iki konuya açıklık getirdi.

Genelkurmay internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan ve “Kırmızı Kitap” olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) Suriye’nin yeniden “öncelikli tehdit” olarak algılanacak şekilde değişeceği haberlerini doğrulamadı. Genelkurmay 2010 yılında hazırlanmış MGSB’de herhangi bir değişiklik olacağına dair bir bildirimde bulunmadı. MGSB 5 yılda bir değiştiriliyor. Genelkurmay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi; T.C. Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB-2010) ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Sayın Başbakan tarafından onaylanan Türkiye’nin Milli Askerî Stratejisi (TÜMAS-2011) dokümanı ile tanımlanmıştır. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harekât ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harekâtı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harekâtı ve İç Güvenlik Harekâtına da destek sağlamaktadır.”

Genelkurmay, valilere askeri birliklerden yardım isteme yolunu açan EMASYA’nın yenilendiğini ise doğruladı. Bu konuda açıklamada şöyle denildi:

1- İl İdaresi Kanunu’na açıklık getirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile hazırlanan "Valilerin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/d maddesi gereğince; Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar" Protokolü, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

Tsk'dan 'Görev Tanımı' Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklamayla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görev tanımı ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Meclis'e gelen İç Hizmet Kanunu'yla ilgili tasarı da askerin yurtdışından gelecek tehditlere karşı vatanı savunma görevine vurgu yapılırken, Genelkurmay Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne atıfta bulundu. Oradaki tanımda iç güvenlik harekatı da askerin vazifeleri arasında sıralanıyor.

TSK sadece yurtdışından gelecek tehlikelere karşı mı vatanı savunacak?

Bu tartışma Meclis'e gelen TSK İç Hizmet Kanunu'nun da içinde yer aldığı torba tasarı ile gündeme geldi.

Çünkü o tasarıda, yurtdışından gelecek tehlike vurgusu yapılırken, iç güvenlikle ilgili bir görev tanımı yapılmıyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı yazılı açıklamasında, Anayasa ile Milli Güvenlik Siyaset belgesi ve Türkiye Milli Askeri Stratejisi dökümanlarındaki vazife tanımını hatırlattı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harekat ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, barış destekleme harekatı ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde doğal afet yardım harekatı ve iç güvenlik harekatına da destek vermektedir."

Yazılı açıklamada, bir süre önce sivil emasya iddiaları ile gündeme gelen askerin toplumsal olaylarda kullanılmasına ilişkin protokol ile ilgili de bilgilendirme yapıldı.

18 Nisan 2013 yılında "askeri birliklerden yardım istenmesine ilişkin esaslar" protokolünü imzanlandığı vurgulandı, içeriğine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanKitapSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir