Yüce Divan'ın Yapısında Değişiklik

 > -

Genelkurmay Başkanları da Yüce Divan'a

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yüce Divan'ın Yapısında Değişiklik

Yüce Divan'da değişikliğe gidiliyor. 11 üyeden oluşacak Yüce Divan'da başkan, Yargıtay Ceza Genel Kurulu olacak.

ANKARA- Yeni anayasa ile Yüce Divan'ın yapısında değişikliğe gidiliyor. Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki yazım komisyonu, Yüce Divan ve HSYK ile ilgili maddeleri görüştü.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal başkanlığındaki komisyonda varılan uzlaşmaya göre, Yüce Divan, 11 üyeden oluşacak. Yüce Divan başkanı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu başkanı olacak.

Üyelerinden altısı Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ikisi Anayasa Mahkemesi, ikisi Danıştay üyeleri arasından belirlenecek. Savcılık görevini cumhuriyet başsavcısı yapacak.

Yüce Divan, Cumhurbaşkanı'nı, Meclis Başkanı'nı, Bakanlar Kurulu üyelerini, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay başkanlarını, başsavcılarını, Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı'nı ve Sayıştay Başkanı'nı görevleriyle ilgili suçlardan dolayı yargılayacak.

CHP ve MHP, Genelkurmay Başkanı'nın, BDP ise bölge başkanlarının da Yüce Divan tarafından yargılanması önerisinde bulundu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile ilgili maddede ise uzlaşma sağlanamadı. Her parti, kendi önerisini sundu.

Yazım komisyonu, çalışmalarına bugün devam edecek.

Etha

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDanıştayGenelkurmay BaşkanıMilliyetçi Hareket PartisiYargıtay
Görüş Bildir