Jet Raporu Ankara'yı Harekete Geçirdi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Düşen Türk Jetinde Arıza Yoktu'

'Düşen Türk Jetinde Arıza Yoktu'

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 22 Haziran'da Suriye karasularında düşen Türk jetiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini bildirildi.

Savcılık, düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.2 kuzey, 35.33.21doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Askeri Savcılık: 'Türk Jetini Füze Düşürdü'

Askeri Savcılık: 'Türk Jetini Füze Düşürdü'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Türk Jeti Nasıl Düşürüldü? Gizem Çözüldü!

Türk Jeti Nasıl Düşürüldü? Gizem Çözüldü!

Genelkurmay Askeri Savcılığı, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini açıkladı. Savcılık, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patladığı belirtildi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, düşen Türk jetiyle ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini bildirdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Kaza kırım inceleme raporunda sonuç olarak; uçağımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında uçarken, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı kanaati belirtilmiştir'' ifadelerine yer verdi

Haberin Tamamı İçin:

Jet raporu Ankara'yı harekete geçirdi

Jet raporu Ankara'yı harekete geçirdi

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın, 22 Haziran'da Suriye açıklarında düşen TSK'ya ait F-4 eğitim uçağının, Suriye'nin attığı füzeyle düşürüldüğüne ilişkin raporu, Türkiye'nin konuyu uluslararası topluma götürmesinin yolunu da açtı.

AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda olan dosyanın henüz Dışişleri Bakanlığı'na ulaşmadı. Ancak Ankara'nın şimdiden yol haritası hazır. Bu kapsamda, dosya Dışişleri Bakanlığı'na ulaşınca, NATO ve BM son bulgular doğrultusunda hızla tekrar bilgilendirilecek. Ayrıca ABD, İngiltere, İran ve Rusya gibi ülkelere de ayrıca bilgi de verilecek. Özellikle önümüzdeki hafta New York'ta BM Genel Kurul açılış toplantısı kapsamında gerçekleştirilecek diplomatik temaslarda konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Kazayla ilgili olarak Suriye'den hangi talepte bulunulacağı da belirlendi. Edinilen bilgilere göre, Türk jetinin füzeyle uluslararası sularda düşürüldüğüne dair raporun ardından Ankara, Suriye'den konuyla ilgili olarak 'ivedi olarak özür' ve 'adil miktarda bir tazminatın ödenmesini' isteyecek. Çağrı ise Türkiye'nin Halep Büyükelçiliği aracılığıyla yapılacak.

BM'den yeni barış planı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yeni bir barış planı hazırlığında olduklarını duyurdu. Ban, önümüzdeki hafta gerçekleşecek BM Genel Kurulu açılış toplantısında, doğrudan bir toplantı olmamasına rağmen, Suriye'nin gündemin zirvesinde yer alacağını belirtti. Ban, 'Maalesef, her iki taraf da, sonuca askeri araçlarla ulaşmaya kararlı görünüyor. Bence askeri araçlar bir cevap yaratmayacak' dedi. Genel Sekreter, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin de BM görüşmelerinin ardından yeni bir barış planı sunabileceğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Esad'a Tazminat Hazırlığı

Esad'a Tazminat Hazırlığı

Türkiye, Esad rejimini tazminata mahkum ettirmeye hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın, RF 4E tipi keşif uçağının Suriye tarafından uluslararası hava sahasında düşürüldüğünün tespit edildiğini duyurduğu ayrıntılı raporu istedi.

Bu raporu önce İngilizce’ye tercüme edecek olan Dışişleri Bakanlığı, daha sonra rapor doğrultusunda Esad yönetiminden hem düşen uçak, hem de şehit olan iki pilot için tazminat talep edilmesi amacıyla uluslararası hukukun devreye sokulması için çalışma başlatacak.

Bu çalışmada gerek duyulduğu takdirde yabancı uluslararası hukukçuların da görüşüne başvurulacak. Çalışmada, Esad yönetiminin devrilmesi halinde tazminatın ne şekilde talep edilebileceğine dair ayrı ek bir metnin de yer alabileceği belirtildi.

SON KARAR HÜKÜMETİN

Yetkililer, hem BM Güvenlik Konseyi, hem de diğer uluslararası hukuk kurumlarına yapılacak başvuru metninin tamamlanmasından sonra hükümete sunulacağını belirterek, “Biz her şeyi hazır hale getiririz. Kararı verecek olan hükümettir. Hükümet talimat verdiğinde hemen düğmeye basılır” dediler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİngiltereİranNATORusyaŞehitSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir