Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genelev Çalıştırmaktan Aile Firması Olmaya: Nintendo'nun Oyun Dışında Bulaştığı İşler

-

Günümüzde Nintendo herkes tarafından tanınan ve sevilen bir firma. Üç büyüklerin formasının şampiyonluğa oynaması misali, çıkardıkları her oyun ödülleri topluyor ya da aday oluyor. Nintendo 1889 yılında kurulduğunda bir oyun şirketi değildi. Yıllar içinde bir çok iş sektörlerde tutunmaya çalıştılar. Şimdi birbirinden alakasız o iş kollarına bir göz atalım

Nintendo, 1956 yılına kadar "Hanafuda" adı verilen oyun kartlarını satıyordu. Bundan sonra şirket farklı alanlara yönlenmeye karar verdi.

Oyun kartlarından kazandıkları yüklü miktarda parayı kullandıkları sektörlerden birisi taksicilik oldu. Bu işte pek başarılı olamadılar.

Nintendo'nun bulaşıp, eline yüzüne bulaştırdığı bir başka iş ise televizyon sektörüydü.

Kartlardan kazanılan paranın suyunu çekmesinde başrol oynayan bir başka iş kolu ise gıda sektörü oldu. Nintendo bu alanda da umduğunu bulamadı.

Bu dönemde girdikleri en garip iş ise genelev açmaktı. Love Hotel (Aşk Oteli) adı verilen bu oteller, Japonya'da hayat kadınlarıyla birlikte olmak isteyen erkeklerin uğrak noktaları. Bu iş de Nintendo için olumsuz gitti.

1966 yılında, "Ultra Hand" isimli bir oyuncak üreterek, yepyeni bir iş koluna yöneldiler. Girdikleri diğer işlerdeki kadar başarısız olmasalar da rakiplerinin arkasında kaldılar.

O günlere atıfta bulunmak isteyen Nintendo, yıllar sonra çıkarttığı "Power Tennis" ve "Grill-Off" oyunlarında da bu oyuncağa yer vermişti.

Garip garip işlerin peşinde bıkmadan usanmadan koşmaya devam eden Nintendo, çiftlerin aşk seviyesini ölçmeye yaradığını söyledikleri bir alet bile piyasaya sürdüler.

1973 yılına gelindiğinde Nintendo'nun şansı yaver gitmeye başlamıştı. Yıllarca evlerimizde oynadığımız ördek vurma oyununun atası olarak görülen bir oyunu piyasaya çıkardılar. Böylece oyun sektörüne dahil oldular.

1974 yılında "Magnavox Odyysey" adındaki ilk oyun konsolunun Japonya'daki dağıtım haklarını satın alan Nintendo, 1977 yılında da ilk konsolunu üreterek bugünlerin kapısını aralamıştı.

1985 yılında yaptıkları "Super Mario Bros." ve 1986 da ortaya çıkardıkları "The Legends of Zelda" serileri, en çok bilinen ve Nintendo'yu bu günlere getiren kilometre taşları olarak tarihteki yerlerini aldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Adamlar milyon tane iş yapıp, sadece Zelda ve Mario serileriyle milyarları götürdüler mk.

wellington

nintendo candır. ah gameboy...

can_can

abi sen marioyu sevdiğine kavuşturan, konsol joystick üreten adamsın ne işin var pezevenklikle falan

teknoooo

ÖYLE DEME SONUÇTA BİZ DAMACANA S2KEN MİLLETİZ LAZIM ONLAR BİZE.... EĞER DÜŞÜNÜRLERSE TÜRKİYEYE BİR ŞUBE AÇSINLAR GENELEVLE İLGİLİ.

apollonia-corleone

batıracak para bolmuş galiba

Görüş Bildir