Gençliğimize İz Bırakan Kitap Eroin Güncesi'nden 15 Alıntıyla Kanat Güner'in Trajik Hayatı

-

90'ları ve gençliğimizi, nostaljik bir ruh haliyle, ne kadar romantize ederek hatırlamaya çalışsak da; şu bir gerçek ki 90'lar popüler kültürü eroin gibi ağır uyuşturucularla fazlasıyla iç içeydi. "Heroin chic" akımının bağımlı ve sıska mankenleri, intihar eden ya da aşırı dozdan ölen karizmarik rock star'lar, şarkılar, filmler... Kısacası eroin 90'lar konseptinin olmazsa olmazıydı. 

Hatırlayan bilir, gençler arasında da adeta bir kıyım yaşanmıştı. Kanat Güner ise o gençlerden sadece biriydi. Onun farkı parlayan ruhu ve daha yüksek çıkan sesi oldu.

Kanat Güner'in anısına; gençliğimizde iz bırakan, çok satan fakat Kanat'ı kurtarmaya yetmeyen kitabından alıntılarla hayat hikayesini derledik.

Kanat Güner 1970 yılında orta halli bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 1987'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı.

Hayatı boyunca okul birincisi olan, çok zeki bir çocuktu. Zeki insanların çoğunluğunda olduğu gibi, onun da kişisel problemleri vardı. Fazla "farkındalık" sahibi olmak onu psikolojik sorunlara, ardından da uyuşturucu kullanımına yöneltti.

1. "Hey millet, ben ölmeye karar verdim, niye biliyor musunuz, çünkü yaşım 27'ye geldi dayandı, benim gibiler daha fazla yaşamamalı. "

"Allah korusun, ya ölmeye değil de üremeye karar verseydim! Neyse ki aklım hala başımda, sahneye girmem gereken yeri ayarlayamadım ama çıkmam gereken yeri biliyorum. Kendinize iyi bakın, kötü alışkanlıklardan uzak durun."

2. "Çok küçüktüm, anneannem bana ne olacağımı, ne işle iştigal edeceğimi sordu. 'Pilot olcam anneanne' dedim. Güldü, 'Erkekler pilot olur, sen olamazsın' dedi."

"'O zaman hostes olurum,” dedim, güldü. 'Güzeller hostes olur, sen olamazsın,'dedi. Çok küçüktüm, anneanneme kızdım. Büyünce erkek olamayacağımı biliyordum ama belki güzel olurdum, o dediklerinden sonra güzel de olamadım."

3. "Hep ama hep ayni şeyi yaptım, sevgi aradım, sevgi istedim. Tatminsiz, doyumsuz, isterik bir şekilde, en çok sevgiye ihtiyaç duydum."

4. "Biz kötü çocuklar, yani uyuşturucu kullanan, çevrenizde ve çocuklarınızın yanında görmek istemediğiniz sorunlu çocuklar hakkında açıklamalar yapmak zorundayım galiba"

"Çünkü hala can sıkıcı sorular soruyorsunuz. Şimdi efendim, biz bir zamanlar çocuktuk sizin çocuklarınıza benziyorduk. Tabii ki ayni değil, sizin çocuklarınız muhakkak ki masum çocuklardır. Tabii ki biz o zaman da masum değildik. O zamandan belliydi, bizim ne olacağımız şeytan gibi veletlerdik."

5. Üniversite ikinci sınıfta ilk evliliğini erkek arkadaşı Metin ile yaptı. Mutlu olamadığı bu evlilikten sonra eroine başladı.

Önce haplarla başlamıştı, ardından "ölmeye" karar verdi ve ilk eroin vuruşunu yaptı. Eroinin kendisini öldüreceğini düşünüyordu fakat öyle olmadı. Kendi tabiriyle "öldürmüyordu ama yaşatmıyordu da"...

"‘Öyle bir an geldi ki kendimi dört bir yandan çevrili hissettim. Artık daha fazla dayanamıyordum. O zaman intihar etmeyi düşündüm. Bunu eroin kullanarak yapabilirdim. Bir iki kullanımdan sonra ölüm vuruşu yapabilirim diye düşündüm... Ama eroin öldürmediği gibi, yaşatmadı da... Zaten bir süre sonra eroin fikrine saplanıyorsunuz. Bir süre sonra onun oluyorsun. Ona aşık oluyorsun. Hâlâ seviyorum onu, ona hâlâ aşığım...’’

6. "Evlilik benim için çok anlamsızdı, komikti. Hiç mutlu ve evli iki kişi görmemiştim."

"İnsanların kendi sorumluluklarını başkasının sırtına yükleme merakı, sahiplenme gibi büyük bir hata, hala çocukluğumuzdaki masal sonlarını arıyor olmamız, yanılsamadan ibaret aşklar ve en önemlisi yalnızlıktan duyulan korku sonucu bu ikili kombinasyonu deniyoruz.Bunları biliyordum ama, ya bu sefer farklı olursa,ya sonsuza kadar mutlu... falan filan diyordum işte."

7. "Küçükken, aslında bir prenses olduğumu..."

"...kral babamın iyi yetişmem için bana kocaman bir oyun oynadığını, çevremdeki herkesin oyuncu, her şeyin dekor olduğunu, sıradan bir insan gibi yetişirsem daha akıllı bir prenses olacağımı düşündükleri için bu saçma sapan şeyleri bana yaşattıklarını hayal ederdim; değilmiş. Hala kimse gelip beni sarayıma götürmedi."

8. "Benim için kendine iyi bak, tüpü açık bırakarak intihara kalkışma, tüp bitiyor, üşüyorsun albayım."

"Vücudumla beynim arasındaki şiddetli geçimsizliği sebep gösterip boşanmaları için mahkemeye başvuracağım."

9. "Siz benden hiç özür dilediniz mi? "

"Onca kavgada hiç mi haklı olmadım, haklı çıkmadım? Kimsenin benden özür dilediğini hatırlamıyorum. Yapmayın n’olur, denge demiyorum, artı sapmalar varsa illaki eski sapmalar da vardır diyorum. Hiçbir şey yoktan var olmaz, vardan yok olmaz diyorum, su 100 derecede kaynar, ısınan hava yükselir diyorum, yani en azından müdahale edip hayatımı yanlış yönlendirdiğiniz için özür dilemeliydiniz diyorum. Diyorum, diyorum… İşin boktan yanı, demek istediklerimi gözlerinin içine bakarak anneme, babama, kardeşime, kocama, sevgilime diyemiyorum. Sadece tek yumurta ikizimle mi ilişki kurabilirim, ne yani?"

10. "Az önce müzik setiyle kendimi poker oynarken buldum. İşin kötü yanı müzik seti beni yeniyordu."

Kitabında uyuşturucu tesiri altındayken nasıl gerçeklikten koptuğunu da anlatıyordu.

Pek çok arkadaşını kaybetmişti.

11. Bir bağımlı olarak tam zamanlı bir işte çalışması imkansızdı, okulu zaten bırakmıştı. Gündüzleri palyaçoluk yaparak geçiniyordu.

Bir anaokulunda palyaço olarak çocukları güldürüyor, akşam da evinde eroin alıyordu. Eron Güncesi'nin kapağında da palyaço halinde bir fotoğrafı var. 

"Bir gün kokunun ne olduğunu anladık. Burnumuz akıyor, kemiklerimiz ağrıyor. Bedenimizden pis pis kokan ter damlaları fışkırıyor, ama üşüyorduk. İşte o koku bu koku idi. Eroinman kokusu! Artık kriziyle, kokusuyla eroinmandık."

12. "Sanırım kimseye katil demeye hakkım yok. Çünkü asıl cinayet işleyen benim."

"Yitirecek hiçbir şeyim kalmamıştı. İrademi ona teslim etmiştim. Özgürlüğünden hiç kimseye ödün vermemiş olan ben, onsuz olamıyordum artık. Kesinlikle özgürlüğümü kaybetmiştim."

13. "Evlilik, çoluk çocuk, meslek, yuva, aşk cinsinden kelimeler artık bana hiç ama hiçbir şey ifade etmiyordu. Had safhada yabancılaşmıştım."

" Ne yani tıp okudum diye ölmek isteyemez miyim? Aksine sizin gibi olmaktansa ölümü tercih ettim. Kötü arkadaşlarım yüzünden veya ne olduğunu bilmediğimden değil. Başıma neler geleceğini, ne hale geleceğimi biliyordum. Planlamıştım. Bilerek ve isteyerek başladım. Bırakamayacağımı da biliyordum."

14. "Elimde enjektör, öylece kalakaldım. Çok klasikti ama ben de arkamdan bir şeyler bırakmalıydım. En azından ölümü tercih ettiğimi bilmeliler diye düşündüm."

Ailesinin de yardımına koşmasıyla bir süre rehabilitasyona girdi fakat 10 gün içerisinde tedaviye yanıt vermediği gerekçesiyle kovuldu. Kitap yazmaya karar verdi ve yazdı da. Eroin Güncesi tam tamına 11 baskı yaptı. Satışları iyi gidiyordu fakat Kanat da sansüre takılmıştı. Para kazanmak için kitabını sokaklarda kurduğu tezgahta kendisi satmaya başladı.

15. "Hayal kurmak çamaşır suyu içmek kadar zor. Yazacak bir şeyim de kalmadığına göre... Evet, artık bitti, perde!''

Bir imza gününden sonra Taksim'de bir tuvalette aşırı dozdan öldüğünde 28 yaşındaydı. "Bıraktım, bırakıyorum" dediği eroini hiç bırakamamıştı. Tıpkı kendisinin de dediği gibi  bir tuvalet köşesinde, kimseye veda etmeden gitti. Tek hayali bağımlılar için bir merkez açmaktı.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunec46

Bence bu kitap satılmalı, okunmalı...

mmurat

uyuşturucudan önce, sevgisizlik ruhu zehirliyor. Sevgisizliğin çözümü, Allah'ı sevmektir. Allah'ı unutarak sevgi yaşanmaz. Sevgiyi kalplerde yaratan Allah'tır.

kreyzi_ufuruk_34

Olayla cok yakından bir konu olmasada zeki ve özellikle farkındalıga sahip insanlar çok aşırı cıkmaza düşüyor anlam bulamıyor hayatta.Onlardan biride sanırım benim ki umarım degilimdir ve yanılırım.

boltonlarin-remzi

Çok uzun zaman oldu okuyalı. Pek bir şey hatırlamıyorum. Ama bu içerikte kadını bir kez daha hatırladım iyi oldu. Bazı şeyleri unutmamak gerek.

karayel2009

kitabı yıllar önce okumuştum. özgürlük kanat'da belli bir noktadan sonra iradesizliğe ve tatminsiliğe dönüşmüş o da sonunda ölümü getimiş.

Başlıklar

EvlilikFacebookİntiharKatilKitapStar tvTercihUyuşturucuaşkkalkışmamüzikonediooyunyumurta
Görüş Bildir