Gencecik Bir Kadın, Yitip Giden Bir Yaşam... İran'da Düşen Uçağın Pilotu Melike Kuvvet'in Acılarla Dolu Hayat Hikayesi

6.1bPAYLAŞIM

İran'da düşen Challenger 604 tipi uçağın ikinci pilotuydu, Melike Kuvvet... Hava Kuvvetleri'nin azimli ve çalışkan pilotuyken her şey bir anda değişti ve FETÖ'cüler tarafından hayatı bir anda tepetaklak ediliverdi. Ordudan atıldı, işsiz ve parasız kaldı; hatta gün oldu ev kirasını bile ödeyemedi. Ama o yine de yılmayıp yoluna devam etmeye çalıştı. Ta ki, o acı dolu olay ile aramızdan ayrılıncaya kadar... Melike Kuvvet'in yakın arkadaşı Murat Saluk, genç kadının verdiği zorlu mücadeleyi anlattı, biz de bu acı dolu hikayeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynak: http://www.kokpit.aero/melike-kuvvet-ira...

Melike Kuvvet, asker bir arkadaşının çocuğunun doğum gününde şarkı söylemişti sadece. Sonradan başına gelecekleri nereden bilebilirdi ki?

Tek 'suçu' buydu işte, arkadaş ortamında şarkı söylemişti! 10 dakikalık bir videodan sadece 9 saniyelik kısmı alıp 'ahlaksız bir yaşantısı olduğu' söylenerek ordudan atıldı, Kuvvet. Sorgu sırasında kendisine "Pavyonda şarkı söylemişsin, gece kulüplerinde çıkıyormuşsun. İşte, bu da görüntüleri!" dendi ve genç kadının hayatı onu ordudan attırmak isteyen FETÖ'cülerin tuzağı ile bir anda yerle bir oldu.

Eskiden yan yana görev yaptığı ve neredeyse içtiği su bile ayrı gitmeyen kişiler, ev kirasını ödeyemediğinde "Yardıma ihtiyacın var mı?" diye aramadılar bile. Ne parası ne de yardımına koşacak dostları vardı artık...

Ordudan atıldığı için tazminat ödemek zorundaydı ve bir yandan da geçinmek için uğraşıyordu. Özel bir üniversitede ders vermeye başladı, ancak 3200 liralık maaşı hem ev kirasına, hem tazminata, hem de diğer ihtiyaçlarına yetmiyordu. Üstelik, gururlu bir kadına iftira atılması da cabasıydı. Zaman zaman kendini bırakmak istemiş ve intiharı bile aklından geçirmişse de, bir şekilde hayata tutunmaya devam ediyordu, Melike Kuvvet.

Hakkını aramak için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtı, ancak oradan da eli boş döndü. AYİM hakimleri onun 'orduya layık olmadığını' söylemişti...

Elinde sadece helikopter pilotu belgesi olduğu için sivil hava yollarında çalışamıyor, iş bulmakta zorlanıyordu. Ordudan atıldığı ve referansı olmadığı için helikopter pilotluğu yapamıyordu. Bir yandan okuldaki işine devam ederken diğer yandan da jet pilotu sertifikası alabilmek için başkalarından borç alıp Çorlu'da bir uçuş okuluna başlamıştı.

15 Temmuz'un ardından Hava Kuvvetleri, FETÖ'cülerin geçmişte ordudan attığı pilotları geri çağırmıştı. Melike Kuvvet de geri çağrılan isimlerden biriydi ve yeniden göreve başlayacağı için çok heyecanlıydı...

Orduya geri döneceği ve yeniden binbaşı rütbesi ile helikopter pilotluğu yapabileceği için mutlu olmuştu. Tam her şeyin yoluna girdiğini düşündüğü anda, jet pilotluğu sertifikası alabilmek için gittiği okul FETÖ'den dolayı kapatıldı ve okulla olan ilişkisi sebebiyle Kuvvet, eski görevine kabul edilmedi. Şanssızlıkların ardı arkası kesilmiyordu adeta...

Anayasa Mahkemesi'ne başvuran ve davayı kazanan Melike Kuvvet'in görevine dönmesine sayılı günler kalmıştı. Bu sırada, borçlarını ödeyebilmek için var gücüyle çalışıyordu. Önüne, onunla birlikte 10 kişiye de mezar olan bu iş çıkmıştı...

Birkaç aydır Başaranların özel uçağında pilotluk yapmakta olan genç kadının tek arzusu yeniden üniformasına kavuşmaktı. Ne yazık ki, bu dileği gerçekleşemedi. Melike Kuvvet'ten geriye ise sadece gülümseyen gözlerle baktığı birkaç fotoğraf, bir de gözü yaşlı annesi kaldı.

Ne kadar da acı...

Pilot Melike Kuvvet Bir Hafta Önce Ailesiyle Konuşmuş: 'Abla Bu Uçak Daha Önce 3 Kez Havada Arıza Yaptı' - onedio.com
Pilot Melike Kuvvet Bir Hafta Önce Ailesiyle Konuşmuş: 'Abla Bu Uçak Daha Önce 3 Kez Havada Arıza Yaptı' - onedio.com

Melike Kuvvet'e ve onunla birlikte kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır diliyoruz...

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enesphp

Yazılım Dersleri ve Yazılım ile ilgilenen kişiler göz atabilir

kastor

Dincilerin el attığı neresi varsa orada zulüm, adaletsizlik, cinayet, sapıklık, torpil, rant vs. dünya üzerinde ne kadar pislik varsa hepsi çıkıyor.

can_can

yatacak yerleri yok bu şerefsizlerin, terörizmi bile aşmışlar...

gzm-ynklr

Çok yazık

duygu-eyuboglu

fetocularin sizmadigi sizdirilmadigi yermi kaldi. bosuna demiyorlar at iziyle it izi birbirine karisti diye. ayir ayirabilirsen izleri.

hazirsanizyaziyorum

Hem de çok güzel ayırıyolar merak etme. AKP ile direk bağlantısı olanlara dokunma gerisini al içeri yada bitir hayatını. Bu kadar kolay işte..

Görüş Bildir