Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleneksel Kitapta Yaprak Dökümü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Geleneksel Kitapta Yaprak Dökümü

Geleneksel Kitapta Yaprak Dökümü

ABD’de yapılan bir araştırma ülkede e-kitap okuyanların oranının bir önceki yıla göre yüzde 23 arttığını bulguladı. 16 ve üzeri yaştaki Amerikalılar arasında yapılan araştırmaya göre, geleneksel kitap okuyanların oranı da yüzde 72’den yüzde 67’ye düştü.

Pew Research Center’ın İnternet & Amerikan Yaşamı Projesi kapsamında gerçekleştirilen araştırma 15 Ekim-10 Kasım arasında 16 ve yukarı yaşlardaki 2 bin 252 ABD’li arasında gerçekleştirildi.

Dijital okuma araçları sahipliğindeki yükselişin e-kitap okuma oranındaki artışı daha da teşvik ettiği düşünülüyor. Araştırmaya göre, 16 yaş ve üzeri ABD’lilerin yüzde 33’ü bir e-okuyucu ya da tablete sahip. Söz konusu oran dijital araç sahipliğinde 2011 sonuna göre yüzde 18’lik bir artışa işaret ediyor.

Geçen yıl, kütüphane yöneticileri arasındaki e-kitap kullanımında da―hâlâ düşük seviyelerde de olsa―bir artış görüldü. Bu yıl kütüphanelerden e-kitap ödünç aldığını söyleyenlerin sayısı geçen yılki yüzde 3’lük orandan yüzde 5’e, e-kitapların kütüphanelerdeki mevcudiyetini bilen kullanıcıların oranı da yüzde 24’ten yüzde 31’e yükseldi.

Pearson’ın dijital atağı

İngiliz yayınevi ve eğitim şirketi Pearson, ABD’li kitabevleri zinciri Barnes & Noble’ın e-kitap okuyucusu Nook’un yüzde 5 hissesini satın aldı. Yayınevi bu hamlesiyle potansiyel olarak kârlı gördüğü okullara yönelik dijital ders kitapları işinden pay almayı hedefliyor.

Pearson PLC, e-kitap okuyucu ve tabletleri, dijital kitabevi ve ABD üniversitelerindeki 674 mağazasını kapsayan NOOK Media LLC’de aldığı yüzde 5’lik hisse karşılığında Barnes & Noble’a 85 milyon dolar ödeyecek. Şirketin yüzde 78,2 hissesi Barnes & Noble’a yüzde 16,8’i ise Microsoft’a ait.

iPad ve Nook gibi tabletleri öğrencilerin her gün okula getirip götürmek zorunda kaldıkları kitaplara alternatif olarak gören büyük teknoloji şirketleri bu sektörden pay kapmaya çalışıyor. Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’ın da geçen yıl ölümünden önce büyük yayınevi yöneticileriyle bu yönde toplantılar yaptığı biliniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleİngiltereKitapMicrosoft
Görüş Bildir