Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleneksel Denizden Haç Çıkarma Töreni, Bu Sene de Haliç'te Gerçekleşti

Anasayfa > Gündem

Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'nde ve Yeniköy'deki Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Haliç kıyısında denizden haç çıkarma töreni yapıldı.

İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'nde ve Yeniköy'deki Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'nde ayin düzenlenip denizden haç çıkarma töreni yapıldı.

Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayinde mum yakarak, dua etti. Ayinin ardından Bartholomeos, Haliç kıyısındaki haç atma törenine katıldı. Tören için Haliç'te Deniz Polisi'nin ve dalgıçların hazır bekletildiği görüldü. Bartholomeos'un haçı denize atmasıyla, teknede bekleyen gençler, Haliç'in buz gibi sularına atladı. Bu yıl haçı çıkaran Yunanistan'dan gelen Nikos Solis oldu.

‘Çok mutluyum, üşümüyorum’

‘Çok mutluyum, üşümüyorum’

Haça ilk ulaşan 28 yaşındaki spor eğitmeni Nicos Solis, “Herkese, Müslümanlara, Ortodokslara mutluluklar ve aydınlık günler diliyorum. Herkese sağlıklı bir yıl diliyorum, gelecek yıl yine buradayım' dedi. Solis, 'üşüyor musun' şeklindeki soruya ise “Üşümüyorum, hava çok güzel, su da çok soğuk değil. Çok mutluyum, üşümüyorum' diye yanıt verdi.

Yeniköy'deki Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'nde Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos'un yönetiminde ayin yapıldı. Ayine katılan ziyaretçiler mum yaktı, dua etti. Ayinin ardından Metropolit İrineos, haç çıkarmak için denize atlayacaklar ve ayine katılanlarla birlikte yürüyerek Yeniköy'deki Sait Halim Paşa Yalısı'nın önündeki sahile geldi.

Haç çıkarmak için 3 kişi denize atladı

Haç çıkarmak için 3 kişi denize atladı

Boğazın soğuk sularındaki 'haç çıkarma'ya 3 kişi katıldı. Haç çıkarmaya talip olan 3 genç bir tekneye binerek boğaza açıldı. Yapılan duaların ardından Metropolit İrineos elindeki haçı boğaz suyuna atarken, hemen ardından teknedekiler suya atladı.

Manoli Minaoğlu, haçı denizden çıkardıktan sonra öperek görevlilere verdi. Töreni izleyenlerin alkışları arasında sahile çıkan Manoli Minaoğlu, burada yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu belirterek 'Yeniköy'de yaşıyorum. Burada atlamak çok büyük bir keyif. Her şey yolunda gitti ve haçı aldım' diye konuştu.

Denize bereket getirdiğine inanılıyor

Denize bereket getirdiğine inanılıyor

Törenin sonunda bir açıklama yapan Metropolit İrineos, yeni yılın barış içinde olması temennisinde bulundu. İrineos, 'Türkiye'deki Rum cemaati ve tüm Ortodoks dünya bugün Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz oluşunun anısına yapılan bir törendir. Bugün bu törenle denize ahşap haç atılarak denizin bereketi balıkçıların ve gemicilerin sağlığı için dua ettik' diye konuştu.

İlber Ortaylı da töreni izledi

Ayrıca haç çıkarma törenini izleyenler arasında ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da yer aldı. Ortaylı, ayin ve törenle ilgili olarak, 'Hz İsa'nın geleneğe göre mabetteki kahinlere, rahiplere gösterilmesinin yıl dönümüdür. Bu iş 12 günlük bebekken oldu. Bunun için eski takvime göre 6 Ocak oluyor. Burada haç suya atılıyor. Cemaatin gençleri, yüzücüler haçı buluyor ve mükafatlandırılıyor. Çok hoş bir gelenek. Bir dini ve ibadet tarafı var. Bizde bu imparatorluk zamanında açıkta olurdu. Sonra 30-40 yıl kadar patrikhanenin içinde yapıldı. 50'li yılların başında tekrar açığa çıktı' ifadelerini kullandı.

İzmir'de de 94 yıl sonra haç çıkarma töreni gerçekleştirildi

İzmir'de de 94 yıl sonra haç çıkarma töreni gerçekleştirildi

İzmir’de de 94 yıl sonra ilk kez denizden haç çıkarma töreni yapıldı. Aya Fotini Kilisesi'nde yapılan ayinin ardından dualarla Kordonboyu'na yürüyen Ortodoks cemaati, Yunanistan'ın eski konsolosluk binası önünde deniz kenarına kurulan platforma çıktı.

Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris'in de katıldığı töreni, Aya Fotini Kilisesi Papazı Kirilos yönetti. Törende, okunan duaların ardından beyaz güvercin uçuruldu ve haç denize atıldı. Ortodoks gençler, denize atlayarak çıkardıkları haçı Papaz Kirilos'a teslim etti.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
15
12
5
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Deniz BASKALEM

Ne kadar güzel farklı kültürlerden etkinlikleri aynı şehirde görebilmek.

Lee Mou

Her ne kadar İsa nın yaşadığını bilimsel olarak bilip kanıtlayamasakta Dünya da sayısız tuhaflık varken bunu sözkonusu etmek yersiz şimdi.