Gelecek Nesillere Yaşanabilir Bir Dünya Bırakmak İçin Üzerimize Düşen 8 Sorumluluk

99PAYLAŞIM

Doğru kullanılmayan her şey zamanla bozulmaya, kirlenmeye, eskimeye ve yavaş yavaş yok olmaya mahkumdur. Gelecek nesillere yeşil, sağlıklı, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kolları bugünden sıvamak gerekiyor. Yaşanabilir bir dünya için üzerimize düşen sorumlulukları gelin birlikte inceleyelim. 🌿

1. Yaşantımızda ilk dikkat etmemiz gereken şey enerji tasarrufu. Enerji tasarrufu yapmaya ilk olarak evlerimizden başlayabiliriz. Örneğin: ampul seçiminde tercihimizi tasarruf ampullerinden yana kullanarak yılda 20 kg karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önleyebiliriz.

Belki bu düşününce çok inanılır ya da sürdürülebilir gelmiyor olabilir. Oysa bunu kendimiz alışkanlık haline getirip bir de üzerine çevremizdeki insanlara bu düşünceyi aşılamayı başarırsak dünyaya ve gelecek nesillere kocaman bir hediye bırakmış oluruz. 💚

2. Gereğinden fazla su kullanımı tahmin edeceğimiz üzere doğal kaynakların gün geçtikçe tükenmesine neden oluyor. En basitinden dişlerimizi fırçalarken, ellerimizi yıkarken bile suyu devamlı açık tutmazsak günde ortalama 70 lt. su tasarrufu sağlayabiliriz.

Şunu unutmamalıyız ki biz değişmezsek dünya değişmez, biz bir şeyleri değiştirmeye karar verirsek dünya değişir. 🌿

3. Günlük yaşantımızda karbon salınımını azaltmaya çalışmalıyız. Motorlu taşıtlarımızda kullandığımız lastiklerin çevre dostu olmasına dikkat edebilir, kısa mesafelerde bisiklet kullanmayı ya da yürümeyi tercih edebiliriz.

Hatta sürdürülebilir bir yaşam için dünyada yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlara geçiş yapmayı planlarımız arasına dahil ederek karbon ayak izimizi azaltmaya bir adım daha yaklaşabiliriz.

4. İhtiyacımız kadar tüketmeye başladığımızda, ürettiğimiz atık miktarı gözle görülür oranda azalacaktır. Atıklarımızı da çeşitlerine göre ayrıştırarak atarsak geri dönüştürülmesi çok daha kolay olacaktır.

Doğaya saygılı bir tüketim anlayışını benimseyerek gerçekten de ihtiyacımız olmayan tüketim alışkanlıklarını yavaş yavaş terk ederek bu ürünlerin kullanımında tüketilen enerji ve harcanan suya katkı sağlamamış oluruz.

5. Tüketim alışkanlığımızın parçası olan sık kullandığımız markaları veya benzer tercihlerimizi sadece ürün kalitesi ve fiyat performansına göre değil, üretici firmaların çevre duyarlılığına da dikkat ederek seçmeliyiz.

Kullandığımız ürünlerin bileşenlerinden, üretim sürecinde çevreye zararı olup olmadığı konusuna kadar derinlikli bir araştırma, içimiz rahat bir şekilde o markaları kullanmamızı sağlar.

6. Eğer çok önemli bir gerekçemiz yoksa, kağıt faturalar yerine e-fatura kullanmaya özen göstermeliyiz.

Bu şekilde hem kağıt fazlalığının önüne geçebilir hem de gereksiz kağıt yığını yerine e- postamızdan dilediğimiz faturaya kolayca ulaşabiliriz.

7. Kullanışlı, hafif ve ucuz olabilir ama plastik bugün dünyanın başındaki en büyük dertlerden biri. Giderek daha fazla plastik tüketiyoruz ve her geçen yıl daha da fazla plastik üretiyoruz. Plastikler uzun bir süre yok olmamak üzere, yeryüzünde biriktikçe birikiyor.

Plastik o kadar hayatın içinde ki, onsuz yaşamak, plastik içermeyen bir yaşam tasarlamak gerçekten zor. Çöp torbaları, şampuan şişeleri, diş fırçamız, arabamız, biberonlar, oyuncaklar, hepsi plastik içeriyor. İşe öncelikle evimize, ofisimize, çantamıza bakıp ne kadar plastik tükettiğimizi anlayarak başlayabiliriz.

8. Yaşadığımız yerleri ve doğal kaynaklarımızı koruyarak dünyanın her zaman yaşanabilir kalmasına katkı sağlayabiliz.

Çünkü çevre sağlığını iyileştirme hem hayat için gerekli kaynakların azlığına hem de kirliliğin çokluğuna yol açan şartların düzeltilmesine bağlı.

Doğaya, diğer canlılara ve bizden sonra gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin temel sorumluluğu. Türkiye'nin lastik üreticisi Brisa, dünya yaşanabilir kalsın diye bu yıl da Türkiye'nin iklim ve su lideri!💙

Dünya'nın geleceği için hepimizin sorumluluk alması gerektiğinin bilincinde olan  Brisa, suyun daha verimli kullanılması ve atık suyun geri kazanımı ile dünya yaşanabilir kalsın diye su tüketimini ve karbon salınımını azaltmaya devam ediyor! 🌿

Birimiz hepimiz için! 💚

Görüş Bildir