Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleceğin Meslekleri: Siber Güvenlik Uzmanı

0PAYLAŞIM

Geleceğin Meslekleri: Siber Güvenlik Uzmanı

Teknolojinin hızlı gelişimi kurumlara, kuruluşlara ve bireylere pek çok yeni olanak sunuyor. Fakat yeni teknolojik olanaklar bir takım riskleri de içinde taşıyor. Siber Güvenlik, bu riskleri azaltmak ve internet kullanımını güvenli bir hale getirmek için ortaya çıkan yeni bir endüstri olarak görülüyor ve geleceğin meslekleri kategorisinde yer alma hakkını yakalıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte veri analizi ve verilerin saklanması için pek çok yeni program üretiliyor. Kurum ve kuruluşlar eskisinden çok daha karmaşık internet ağları ve programları kullanıyor, veri ve bilgi üretme sürecine ilişkin çok daha fazla işlem yapıyor ve eskisinden çok daha fazla veri üretiyor ve veriye ulaşabiliyor. Tüm bu kurum ve kuruluşlar bilgi güvenliğine sahip olmak ve tehditlere karşı önlem almak için Siber Güvenlik Uzmanlarına ihtiyaç duyuyor.

Geçmişle karşılaştırıldığında son yıllarda artan web sitelerine yönelik saldırıların ve saldırı tehditlerinin sonucunda yeni bir iş alanı olma özelliğini taşıyan Siber Güvenlik, yalnızca devlet sırları taşıyan kamu kurumlarının ve güvenlik politikaları ve stratejilerini geliştiren askeri birimlerin değil, aynı zamanda sağlık kurumları, perakende ve toptan satış firmaları ve bankalar gibi internet ağlarını kullanan küçük ve büyük tüm kurum ve şirketlerin bilgi ve veri güvenliğini korumak için gitikçe önem kazanmaktadır.

Yalnızca şirketler ve kurumlarla sınırlandırılamayacak veri ve bilgi güvenliği, bireyler tarafından da talep edilmeye başlamıştır. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlar ve tabletlerin kişilerin bilgilerini ve verilerinin güvenliğini sağlama konusunda yeterli olması beklenmektedir. Bu yüzden birebir bireylere internet ve bilgisayar ağlarına ilişkin hizmet veren firmaların; kurumların yanı sıra bireylerin de güvenliğini sağlamaları beklenmektedir..  

Kurumların, şirketlerin ve bireylerin bilgi ve veri güvencesini sağlayan ve bilgi güvenliği faaliyetlerini yerine getiren Siber Güvenlik Uzmanları’nın matematik, bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği gibi alanlarda eğitim görmüş olmaları gerekiyor. Siber Güvenlik Uzmanlarının ağ ve bilgisayar sistemleri, bilgisayar programcılığı, bilgisayar destek uzmanlığı, yazılım geliştirme ve veri tabanı yöneciliği gibi alanlarda uzmanlaşmalarının yanı sıra, ayrıntıları fark edebilen, ileriyi görebilen, analitik düşünebilen ve eleştirel bir bakış açısına sahip bireyler olmaları beklenir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir