Görüş Bildir

Geleceğe Değil Belki Ama Gökyüzüne Dair Bir Şeyler Söylemeye Geldik: Ağustos Ayında Yaşanacak Gök Olayları

Anasayfa > Iq

Binlerce yıldır gökyüzüne bakıp merak eden insanlar yani biz hala merak etmeye devam ediyoruz öyle değil mi? Her ne kadar astrolojinin bilimselliği olmasa da  şöyle soruyor kimimiz: Gökyüzüne bakıp geleceği görebilir miyim? Kimimiz ise sadece gökyüzünü merak ederek gök olayları yıllığına göz atıyor. Göğe bakmak için illaki teleskopa ihtiyacınız yok efendim,  gözünüz ve açık bir gökyüzü yeter de artar bile!

Kaynak: Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi

Fotoğraflar: NASA

Merkür (Önce Yengeç sonra Aslan, ayın sonunda ise Başak takımyıldızında)

Merkür (Önce Yengeç sonra Aslan, ayın sonunda ise Başak takımyıldızında)

Ayın ilk günleri Güneş'e çok yakın konumda olacağından gözlemleyemeyeceğimiz Merkür ayın ortasına doğru gün batımından sonra Batı'da Mars'a yakın olacak. Özellikle 18 ve 19 Ağustos'ta ise oldukça parlak olacak.

Venüs (Önce Aslan sonra ise Başak takımyıldızında)

Venüs (Önce Aslan sonra ise Başak takımyıldızında)

Ağustos ayı boyunca ortalama parlaklığı -3,9 kadir (Gözün görme sınırı +6 kadir, Dolunay -12,5 kadirdir.) olan Venüs, gün batımından sonra Batı gökyüzünün en parlak gök cismi olacak ve ay boyunca 1 saat kadar gözlemlenebilecek.

Mars (Ay boyunca Aslan takımyıldızında)

Mars (Ay boyunca Aslan takımyıldızında)

Gezegenin parlaklığı +1,8 kadir civarında ve ayın ilk haftası Güneş battıktan hemen sonra Batı ufkunda gözlemlenebilecek. Ayın son haftasında ise Güneş'e bir hayli yaklaşmış olduğundan Mars'ı bu tarihlerde gözlemlemek mümkün olmayacak.

Jüpiter (Ay başında Kova sonra ise Oğlak takımyıldızında)

Jüpiter (Ay başında Kova sonra ise Oğlak takımyıldızında)

Bu ay Jüpiter'in parlaklığı -2,87 kadir. civarında olacak ve eğer saat akşam 9 civarı Doğu ufkuna bakarsanız gezegenin  doğuşunu izleyebilirsiniz. Jüpiter, Ağustos ayında sabah 5'e kadar gökyüzünde kalacak ve rahat rahat gözlemlenebilecektir.

Satürn (Ay boyunca Oğlak takımyıldızında)

Satürn (Ay boyunca Oğlak takımyıldızında)

Akşam saat 8 civarı doğudan yükselecek olan gezegenin ortalama parlaklığı 0,18 kadir civarında. Sabah 4 civarı batan Satürn, özellikle 20 Ağustos akşamı Ay ile oldukça yakın görünecek ve bu sırada gezegenin doğusunda Jüpiter olacak.

Uranüs (Ay boyunca Koç takımyıldızında)

Uranüs (Ay boyunca Koç takımyıldızında)

Ağustos ayında gezegen gece yarısı civarlarında kuzey doğu ufkundan yükseliyor ve Güneş doğana kadar gökyüzünde kalıyor. Ancak parlaklığı yaklaşık +5,8 kadir olacağından Uranüs'ü görmeniz için küçük bir teleskopa ihtiyacınız var.

Neptün (Ay boyunca Kova takımyıldızında)

Neptün (Ay boyunca Kova takımyıldızında)

Güneş'e en uzak gezegen olan Neptün, Ağustos başında akşam 10 civarı doğu ufkundan yükseliyor. Ayın ortalarına geldiğimizde ise gözlem süresi 1 saat daha artacak gezegeni gözlemek için yine bir teleskopa ihtiyaç var efendim çünkü parlaklığı +8 kadir.

Güzel uydumuz Ay

Güzel uydumuz Ay
  • 02 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.400 km) 

  • 11 Ağustos Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde 

  • 17 Ağustos Ay Dünya’ya en yakın konumunda (369.100 km) 

  • 20 Ağustos Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde 

  • 22 Ağustos Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde 

  • 30 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.100 km)

Duyduk duymadık demeyin! 12-13 Ağustos akşamı göğe bakmayı ihmal etmeyin! Çünkü 24'üne kadar sürecek olan Perseid meteor yağmuru 12'sinde saatte ortalama 60 meteora çıkacak!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?