Gediz'li Bilimadamından Ses Getirecek Buluş

 > 
26PAYLAŞIM

Türk Bilim İnsanından Ses Getirecek Buluş

Türk Bilim İnsanından Ses Getirecek Buluş

Gediz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, dışa bağımlı teknolojiyi millileştirecek, Türkiye’nin adını yurtdışında duyuracak bir elektrik motoru geliştirdi. TÜBİTAK desteğiyle üretilecek

Gediz Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, dışa bağımlı teknolojiyi millileştirecek, Türkiye'nin adını yurtdışında duyuracak bir elektrik motoru geliştirdi. desteğiyle üretilecek motor savunma sanayisinde, insansız su altı araçlarında ve rüzgar türbinlerinde kullanılabilecek. Rüzgardan yüzde 30 daha fazla elektrik elde edilmesini sağlayarak, yenilenebilir enerjiye damga vuracak.

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, yerli çalışmalarında önemli bir başarıya imza attı. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Uygun, dışa bağımlılığa son verecek yeni bir elektrik motoru geliştirdi, TÜBİTAK da destekledi. Öncelikle su altı araştırma sistemleri için düşünülen 4 kw gücündeki motor, birçok yeniliği barındırıyor. Dünyadaki benzerlerine göre üstün özelliklere sahip; Türkiye'de ise üretilemiyor. Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında 18 ayda seri üretime hazır hale getirilip kullanıma sunulacak olan yüzde 100 yerli teknolojili motor, insansız su altı araçlarında ve savunma sanayisinde kullanılabilecek. Aynı zamanda rüzgar türbinlerinde elektrik üretimini sağlayan alternatör görevini görecek ve yüzde 30 daha fazla enerji elde edilmesini sağlayacak.

Yrd. Doç. Dr. Uygun, yaptığı açıklamada su altı elektrikli ya da hibrit araçlar için tahrik ve tahrik destek sistemi olarak projelendirilip TÜBİTAK'ın sahip çıktığı motorun, özellikle rüzgar türbinlerinde elektrik elde edilmesini sağlayan alternatör görevi görecek olmasının önemine işaret etti: "Şu anki rüzgar türbinlerinde kullanılmakta olan alternatörlerde, tek rotorlu ve tek dönüşlü sistem üzerinden elektrik elde ediliyor. Yeni Teknoloji ise çift rotorlu ve çift dönüşlü yapıyı destekler nitelikte olacak. Böylece birim güç yoğunluğunun artmasıyla verimlilik yükselecek. Bu sayede rüzgar enerjisinden daha çok yararlanılacak ve bu çevreci kaynaktan daha çok ekonomik fayda sağlanmış olacak."

'DONANMAYI GÜÇLENDİRECEK'

Durmuş Uygun, yeni nesil yerli motorun su altı araştırmalarına ve savunma sanayisine katkılarını da şöyle açıkladı: "Uzaktan kontrol edilen otonom insansız deniz araçlarıyla su altında arama ve çeşitli bilimsel incelemeler gerçekleştirilebiliyor. Hem daha güçlü hem de daha hafif olacak yeni motor sayesinde bu araçlar daha kolay kontrol edilebilecek, manevra kabiliyeti yükselecek. Böylece su altındaki araştırmalarda araştırmacıların eli güçlenecek, daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alınabilecek. Bu motor, denizaltılardan atılan torpillerde de kullanılabilme özelliğine sahip. Daha yüksek itiş gücü sağlayarak taarruz torpillerinin hızını, dolayısıyla da menzilini arttıracak. Bu yönüyle de savunma sanayisinde tercih edileceğini düşünüyoruz." CİHAN

Cihan

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir