Gediz Elektrik'e 1.2 Milyar Dolar Verildi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gediz Elektrik ihalesi sona erdi | Sabah

Gediz Elektrik ihalesi sona erdi | Sabah

Gediz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin özelleştirme ihalesinde ''nihai pazarlık'' görüşmesi sona erdi.

Elemesiz ilk turda en yüksek teklif 630 milyon dolar oldu.

İlk elemeli turda en yüksek teklif 815 milyon dolar olarak gerçekleşti. Daha önceki teklifi geçerli olan Cengiz-Kolin-Limak OGG ihaleden elendi.

İkinci turda en yüksek teklif 979 milyon dolar oldu. İki firmanın teklifi olduğu için eleme olmadı, bir tur teklif verme imkanı verildi.

Yeniden verilen tekliflerle IC İçtaş İnşaat elendi, en yüksek teklif 1 milyar 52 milyon dolar oldu.

Üçüncü elemeli turda Zorlu Enerji elendi, en yüksek teklif 1 milyar 97 milyon dolar oldu.

Dördüncü elemli turda Torunlar Gıda elendi, en yüksek teklif 1 milyar 167 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Beşinci turda Çalık Enerji elendi, en yüksek teklif 1 milyar 228 milyon dolar oldu.

Açık artırma 1 milyar 228 milyon dolardan başlıyor. Fernas İnşaat mola aldı.

Fernas İnşaat ihaleden çekildi. Enerjisa da ihaleden çekildi.

Genpa Telekom mola aldı. Genpa Telekom da ihaleden çekildi.

Park Holding de ihaleden çekildi.

Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu 1 milyar 231 milyon dolarlık teklifiyle ihaleyi kazandı.

CENGİZ-KOLİN-LİMAK ÇEKİLDİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 10 firma katılıyor. İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kırşan, verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD Doları cinsinden alınacak.

İlk tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 5 elemeli tur yapılacak, ardından açık artırmaya geçilecek. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürecek.

İzmir ve Manisa'nın elektrik dağıtım faaliyetini yürüten Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesine; Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Park Holding AŞ, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Fernas İnşaat AŞ, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve Zorlu Holding katılıyor.

Bu arada, ihaleye teklif veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu ihaleye katılmadı.

Akdeniz ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) özelleştirilmesi ihalelerini geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İzmir ve Manisa illerinin elektriğini tedarik eden Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin 2036 yılına kadar işletme hakkı devri ihalesini de yapıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Gediz Elektrik'e 1.2 Milyar Dolar | Ntvmsnbc

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gediz Elektrik'e 1.2 Milyar Dolar Verildi

Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 231 milyon dolarla Elsan-Tümaş-Karaçay OGG verdi.

Gediz Elektrik Dağıtım AŞ’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 231 milyon dolar ile Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı.

1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu elendi. 2. elemeli yazılı turda iki firmanın da aynı en düşük teklifi vermesi üzerine, bu turda eleme yapılmadı ve 2. tur tekrarlandı. Burada IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ en düşük teklifi vererek elenen katılımcı oldu.

3. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Zorlu Holding, 4. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, 5. elemeli yazılı turda ise en düşük teklifi veren Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ elendi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİzmirManisa
Görüş Bildir