Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gebelikte 39. Hafta | Tüp Bebek Merkezi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gebelikte 39. Hafta | Tüp Bebek Merkezi

Gebelikte 39. Hafta | Tüp Bebek Merkezi

Bebek genellikle anne karnındaki son günlerini uyuyarak geçirmektedir. Bu şekilde enerji ve güç depolayacaktır. Dünyaya geldiği zaman çok güce ve enerjiye ihtiyacı olacaktır. Bebeğin bağırsakları içerisinde dışkılar oluşmaya başlamıştır. Bu dışkıya tıp dilinde mekonyum ismi verilmektedir. Annelerde doğumdan sonra görecektir ki bu dışkı çok siyah ve koyu kıvamlıdır. İlk defa dünyaya geldiklerinde süt alsalar bile birkaç sefer bu şekilde dışkı rengi görülecektir.

Anne karnında geçireceği her gün vücudunda yağ tabakası artmaktadır ve artık yüzünden makas alınacak kıvama gelmiş olmalıdır. Gününü tamamlayan bebekler eksik günde dünyaya gelen bebeklere göre daha avantajlıdırlar. Hem daha güçlü, hem de biraz daha yağ dokusu fazla olacağı için dış dünyaya kolay adapte olabileceklerdir.

Bebeğin doğmadan önce son haftasında boyutu; 48 cm. iken, kilosu ise ortalama; 3300 gr. Civarındadır.

Aşağıdaki videoda 39. haftada bebeğin ultrason görüntüleri bulunmaktadır

ANNE İÇİN GEBELİĞİN 39. HAFTASI YAŞANACAK DEĞİŞİMLER

Anne her an doğum telaşındadır. Zaten iş hayatını sonlandırmış ve tüm doğum hazırlığı bitmiş olacaktır. Beklenen tek şey eğer normal doğum ise; doğum suyunun gelmesi, sancılanma ve leke gelmesi gibi belirtiler ile doğum anı belirtileridir. Her anne için doğum başlangıcı farklı olabilir. Kimi anne sıvısının geldiğini görüp doktora gidecektir. Kimi anne çamaşırında kan lekesi görüp doktora gidebilecektir. Bu dönemlerde anne zaten bekleyiş içerisindedir. Bazı anneler ise doğumu direkt sancı ile yaşar ve bu sancının şiddeti ve düzeni önemlidir.

Aşağıdaki resimde gebeliğin 39. haftasında anne adayındaki değişimler gösterilmekte

Bebeğin hareketleri de anne tarafından takip edilmelidir. Eğer bebeğin hareketlerinde bu dönem süresince bir değişiklik görülürse de doktora gidilmelidir. Zaten artık son haftalar doktor anneyi daha sık muayene edecektir. Ve NST ile sancı takibi yapacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir