GDO'nun Yolu 'Yem' Üzerinden Açılıyor

63PAYLAŞIM
GDO'nun Yolu 'Yem' Üzerinden Açılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde binde 9 ve altında genetik yapısı değiştirilmiş organizma (GDO) bulunan gıdaların satışının yolunu açtı. Uzmanlar tepki gösterirken, bakanlık iznin GDO’nun insan gıdasında kullanımına yönelik olmadığını savundu.

Bakanlığın dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, “Analiz sonucunda üründe yüzde 0.9 ve altında GDO tespit edilmesi halinde bu durum GDO bulaşanı olarak değerlendirilir” fıkrası eklendi.

Değişiklikle eklenen bir başka fıkrada da, “GDO bulaşanı olan ürünlerde bulaşan olarak tespit edilen genlerin Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanmış olması durumunda ürünler onay amacına uygun olarak kullanılabilir” denilerek, içeriğine yüzde 0.9 ve altında GDO bulunan gıda ürünlerinin üretim ve satışına izin verilmiş oldu. Tarım Bakanlığı kararı savundu

Dünyada birçok ülkede ve AB’de onaylanmış GDO ve ürünlerinin insan gıdası olarak tüketilmesi serbest olmasına rağmen, Türkiye’de GDO içeren gıda üretimine ve ithalatına izin verilmediği anımsatılan açıklamada, “Türkiye’de GDO ve ürünlerinin gıda amaçlı olarak kullanılması ve GDO’lu üretim yapılması da tamamen yasaktır” ifadesine yer verildi.

Bakanlık, Biyogüvenlik Kurulu’nun geçmişte sadece yem amaçlı alarak kullanılmak üzere üç soya ve 14 mısır geninin ithalatına izin verdiğini belirterek şu bilgiyi verdi: “Bu değişiklikle ‘bulaşma’ kavramına açıklık getirilerek tereddüt, eksiklikler ve mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu yeni düzenleme, hukuki sorunları bertaraf etmek ve tereddütleri gidermek amacıyla hazırlanmış olup GDO’nun gıdada kullanımına izin vermeye yönelik değildir.”

Diken

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir