Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazze'de Pazara Saldırı: 'En Az 17 Kişi Öldü'

Anasayfa > Gündem

Filistinli yetkililer, Gazze kenti yakınlarında bir pazara İsrail'in hava saldırısı düzenlediğini belirtti. Saldırıda en az 17 kişi öldü, 160 kişi yaralandı.

Saldırının İsrail'in ilan ettiği 4 saatlik ateşkes sırasında gerçekleştiği bildirildi.Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye kentindeki meyve ve sebze pazarının bombardıman altında kaldığını söyledi. Saldırı sırasında pazarda alışveriş yapan çok sayıda kişi olduğu ifade edildi.

Saldırıda yerel bir haber ajansına çalışan gazetecinin de öldüğü bildiriliyor.

Filistinli yetkililer ayrıca Han Yunus'ta da bir saldırının gerçekleştiğini ve 7 kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail ordusunun Twitter'dan bir açıklama yaparak 'Bugün Gazze'nin güneyinde yapılan operasyonlarda üç askerin öldüğünü' belirtti.

Saldırı ateşkes sırasında yapıldı

Saldırı, İsrail tarafından tek taraflı olarak ilan edilen 4 saatlik ateşkes sırasında gerçekleşti.

Hamas, 4 saatlik ateşkesi 'anlamsız' olduğu gerekçesiyle reddetmişti.

İsrail'in ilan ettiği ateşkes, TSİ 15.00'da başlıyor, yalnızca belli bölgeleri kapsıyor ve bu bölgelerde 'insani yardımların ulaştırılmasını' hedefliyordu.

İsrailli yetkililer, askerlerin operasyona devam ettiği bölgelerin ateşkes dışında kalacağını ifade etmişti.

Bölgeden bildiren muhabirler, halkın bu ateşkesten veya ateşkesin sınırlı olduğundan haberdar olmayabileceğini söylüyor.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, 'Bu ateşkes medyanın gözünü boyamak için yapılıyor. Ateşkes, Gazze Şeridi'ndeki pek çok sıcak çatışma alanını dışarıda bırakıyor. Bu süreçte o bölgelerdeki yaralılara yardım edemeyeceğiz' yorumunu yapmıştı.

Ateşkesin başlamasının ardından İsrail'in güneyinde, bölgeye fırlatılan roketlere karşı halkı uyarmak için sirenlerin çaldığı belirtildi.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?