Gazprom, Avrupa'ya İndirim Yapacak, Gözler Türkiye'de

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gazprom, Avrupa'ya İndirim Yapacak, Gözler Türkiye'de

Gazprom, Avrupa'ya İndirim Yapacak, Gözler Türkiye'de

Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev’in Avrupa’ya sattıkları doğalgazda indirim yapacaklarını ve fiyatların 370-380 dolara kadar düşeceğini açıklaması, gözleri Türkiye’ye çevirdi.

Türkiye, Gazprom’dan halen 425-430 dolar aralığında doğalgaz alıyor. Avrupa’ya yapılacak indirimin yansıtılmaması halinde Türkiye, Gazprom’dan en pahalı gaz alan ülke olacak. Gazprom Başkan Yardımcısı Medvedev, gaz fiyatlarıyla ilgili yaptığı son açıklamada, doğalgazla ilgili olarak pek çok ihracat anlaşmasının yenilenme aşamasında olduğunu, doğalgaz fiyatına yüzde 7-10 aralığında indirim mesajı verdi. Medvedev, İtalyan ENI ile doğalgaz anlaşmalarında 3’üncü revizyon ile ilgili görüşmelerin yapıldığını, Fransız GDF Suez, Avusturyalı Econgaz, Alman Wingaz’ın doğalgaz kontratlarında değişiklik talep ettiklerini açıkladı. ABD’de çıkarılan şeyl gazının Gazprom için tehdit olarak görülmediğini savunan Medvedev, gelecek 15-20 yılda ABD’nin yalnızca 20-25 milyar metreküp LNG ihracatı yapabileceği tahmininde bulundu.

Medvedev’in Avrupa’ya sattıkları doğalgaza indirim açıklaması, gözleri Türkiye fiyatlarına çevirdi. Türkiye, halen Gazprom’dan 425-430 dolar aralığında doğalgaz alıyor. Enerji Bakanlığı kaynakları, Gazprom’dan Türkiye’ye yönelik bir indirim mesajı gelmediği bilgisini verdi. Gazprom’un Türkiye’ye yüksek oranlı bir indirim yapmaması durumunda Avrupa ile fiyat farkı Türkiye aleyhine açılacak. Türkiye halen başta Rusya olmak üzere İran ve Azerbaycan’dan boru hattı ile doğalgaz alıyor. Rus gazının fiyatı bin metreküp için 425-430 dolar aralığında iken en pahalı doğalgaz İran’dan ithal ediliyor. İran doğalgazının bin metreküpü 507 dolar, Azerbaycan’dan satın alınan doğalgazın fiyatı ise bin metreküp için 349 dolar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAzerbaycanİranRusya
Görüş Bildir