Gaziemir’deki Nükleer Çöplüğe Soruşturma Yok

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gaziemir’deki Nükleer Çöplüğe Soruşturma Yok

Gaziemir’deki Nükleer Çöplüğe Soruşturma Yok

İçişleri Bakanlığı ve İzmir Valiliği, Gaziemir’de bir kurşun fabrikasından yayılan radyasyon nedeniyle sorumlular hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin başvuruyu işleme koymadı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi konuyu Danıştay’a taşıdı

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bir kurşun fabrikasından yayılan radyasyon nedeniyle sorumlular hakkında soruşturma açılması istemiyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin İçişleri Bakanlığı ve İzmir Valiliği’ne yaptığı başvuruya ret yanıtı verildi.

İçişleri Bakanlığı, Yeşiller’in başvurusunu işleme koymama kararı verdi. Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger imzalı kararda, sorumluluk Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na atıldı.

Valilik işlem başlatmadı

Kararda, “İşletmenin sahasında gömülü halde bulunan ve bertarafı amacıyla tehlikeli atık bertaraf tesisine girişinde yapılan kontrolde radyoaktivite tespit edilmesi sonucu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu sorumluluğu kapsamında kontrolü yapılması gereken atıklarla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin herhangi bir ihmalinin bulunmadığı, suç oluşturacak unsurun olmadığı anlaşıldığından yapılacak herhangi bir işlem bulunmadığı belirtilmektedir” ifadeleri kullanıldı. İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın ise kamu görevlilerinin yargılanmasına ilişkin yapılan başvuruyu işleme koymama gerekçesinde, çalışmaların TAEK kontrolünde sürdürüldüğünü, bahse konu tesis dışında radyasyon değerinin doğal düzeyde olduğunu ileri sürdü. Kararda, “Yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda; iddiaların somut bilgi ve belgelere dayanmadığı, ilgililer açısından suç oluşturan ön inceleme yapılmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığı anlaşılmakla, 4483 sayılı yasanın 4. maddesi gereğince İzmir Valiliği görevlileri hakkındaki şikayetin işleme konulmamasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

‘Olayın üstü kapatılıyor’

Olayın üstünün kapatılmak istendiğini belirten ve verilen kararın ciddiyetsiz olduğunu kaydeden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüsü Arif Ali Cangı, işleme konmama kararının bozulması ve sorumlu kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması talebiyle Danıştay 1. Daire Başkanlığı’na ve İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruda, “Görevli ve sorumlu olan kamu kurumları tarafından bu kirletici tehlike unutturulmaya, olayın üzeri örtülmeye çalışılmaktadır.

Yapılan sadece tel örgünün sağlamlaştırılması ve bekçi kulübesine radyasyon ölçen cihaz takılmasıdır” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Danıştayİzmir
Görüş Bildir