Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazi Mahallesi'nde Cenaze Anlaşması: Özarslan 3 Gün Sonra Toprağa Verildi

Anasayfa > Gündem

İstanbul Gazi Mahallesi'nde üç gündür toprağa verilemeyen Günay Özarslan'ın toprağa verilmesi için anlaşma sağlandı ve Özarslan'ın cenazesi bugün Gazi Cemevi'nden alınarak defnedildi.

Bağcılar'daki operasyon sırasında vurularak öldürülen ve cenazesi üç gündür Gazi Cemevi'nden çıkarılamayan Günay Özarslan için anlaşma sağlandı. Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi'nde bekletilen Günay Özarslan'ın cenazesi bugün toprağa verildi.

Özarslan'ın cenazesi üç gündür Gazi Cemevi'nde tutuluyordu. Cenazenin 'polis tarafından kaçırılacağı' iddiası üzerine başlayan çatışmalarda dün Çevik Kuvvet'te görevli polis Muhammet Fatih Sivri ateşli silahla vurularak şehit olmuştu.

İstanbul Valiliği'nden Günay Özarslan Açıklaması

İstanbul Valiliği'nden Günay Özarslan Açıklaması

İstanbul Valiliği, terör operasyonunda öldürülen Günay Özarslan’ın cenaze törenine Valilik’in izin vermediği şeklindeki bilgilerin doğru olmadığını açıkladı. Açıklamada, “Yasalara, dini inançlara ve geleneklere göre yapılacak törenlerde herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmayacağı, kolluk kuvvetlerimizin yasalara aykırı eylemlere müsaade etmemesinin en tabii görevi olduğu duyurulur.” hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” denildi.

Valilik’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ 24.07.2015 tarihinde ilimizin birçok ilçesinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında güvenlik güçlerimizle girdiği silahlı çatışma sonucunda ölü ele geçirilen Günay Özarslan'ın cenaze töreni ve defin işlemlerine polis tarafından izin verilmediğine dair bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından gerçek dışı açıklamalar yer almaktadır.

Kamuoyunun doğru bilgilenmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nda geleneklere ve dini hassasiyetlere göre cenaze töreni yapılmasında kolluk güçlerimiz tarafından herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmamıştır. Bu yöndeki düşüncemiz cenaze törenine katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine defalarca izah edilmiştir.

Bu süreçte cenazeyi istismar etmek isteyen yasadışı gruplar, yapılmak istenen törenleri örgütsel gösteriye çevirmek amacıyla, yasadışı örgütleri temsil eden flama, giysi ve araçlarla yürümekte ısrar etmişler ve bölgede barikat kurup yolları trafiğe kapatarak güvenlik tedbiri alan polise karşı havai fişek, taş ve molotof kokteylli saldırıda bulunmuşlar, bunun üzerine de emniyet güçlerimiz yasal çerçevede güç kullanarak toplanan grupları dağıtma ve kurulan barikatları kaldırma görevlerini ifa etmişlerdir. Bu görevlerin ifası sırasında Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın manevi şahsiyeti ve burada bulunan vatandaşlarımızın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmiştir. Gösterilen bütün bu hassasiyetlere rağmen maalesef 26.07.2015 Günü yasadışı eylem yapan grup arasından açılan ateş sonucu bir polis memurumuz şehid olmuştur.

27.07.2015 Pazartesi Günü cenazenin defin töreninin yapılması için görüşmek isteyen milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan heyet ile Valilik yetkililerimiz biraraya gelmiş ve bu görüşme sonucunda cenazenin silah taşıma, yüz kapama, örgütsel kıyafet giyme ve propaganda yapma gibi kanunların yasakladığı eylemlere tevessül etmemek ve en kısa güzergahın kullanılması kaydıyla dini hassasiyet ve geleneklere göre defnedilmesinde bir engellemenin söz konusu olmayacağı hususlarında mutabık kalınmıştır.

Vatandaşlarımızın kasıtlı olarak ortaya atılan iddialara itibar etmeyeceğine inanıyoruz. Yasalara, dini inançlara ve geleneklere göre yapılacak törenlerde herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmayacağı, kolluk kuvvetlerimizin yasalara aykırı eylemlere müsaade etmemesinin en tabii görevi olduğu hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

3 gün sonra toprağa verildi

3 gün sonra toprağa verildi

Gazi Mahallesi Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi'nden alınan Özarslan'ın cenazesi, bir süre omuzlarda taşındı. Daha sonra cenaze aracına konulan cenaze, İsmetpaşa Caddesi üzerinde oluşturulan kortejle Gazi Mezarlığı'na götürüldü.

Yürüyüş esnasında zaman zaman sloganlar atılırken, 'Katledilen evladımız için adalet istiyoruz' ve 'Günay Özarslan ölümsüzdür' yazılı pankartlar açıldı.

Mezarlık girişinde, kadınların taşıdığı Özarslan'ın cenazesi, burada toprağa verildi. Cenazenin defnedilişi esnasında gazetecilerin görüntü almasına izin verilmedi. 

CHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
refika armagan

günlerdir gazi ile ilgili hiç haber yapmayıp bu haberi yapmanız son derece iki yüzlü bir davranış.

Hasan Kaya

aynen öyle