Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazi Hala Adalet Bekliyor

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Gazi Hala Adalet Bekliyor

Gazi Hala Adalet Bekliyor

İSTANBUL- Alevilerin bulunduğu kahvehanelerin taranması ile başlayan Gazi Katlimanı’nın 18. yılı.

Üç gün süren katliam, İstanbul Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995′te akşam saat 20.30 sularında, çoğunlukla Alevilerin gittiği kahvehanelerin taranmasıyla başladı. “Kimliği belirsiz” kişiler, Öntaş, Dostlar ve Yavuz kahvehaneleri ile Sarıoğlu Pastanesi’ni taradı. Saldırıda, 76 yaşındaki Alevi dedesi Halil Kaya yaşamını yitirdi, 5′i ağır 25 kişi yaralandı. Saldırganlar, saldırıda kullandıkları taksinin şoförünü de öldürdü, taksiyi ateşe verdi.

DEVLET PROVOKASYONU BOŞA ÇIKTI

Alevi-Sünni çatışması yaratmak için yapılan provokasyonu halk boşa çıkardı. Binlerce kişi, saldırıdan hemen sonra sokaklara akın etti. Ancak hedeflendiği gibi camiye değil, karakola yürüdü. Polis, Gazi Karakolu’na doğru yürüyen binlerce kişinin üzerine ateş açtı. Bu sırada Mehmet Gündüz başından vurularak öldürüldü. Bu saldırı Gazi Mahallesi halkının öfkesini daha da arttırdı.

Olayların ardından Gaziosmanpaşa’da Gazi Mahallesi ile Zübeyde Hanım ve Esentepe’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi, buna rağmen İstabul’un dört bir yanından mahalleye akın eden 15 bini aşkın emekçi cemevi önünde toplandı. Katledilenlerin cenazelerini isteyen öfkeli kitle, cenazelerin verilmemesi üzerine bir kez daha karakola yürüdü. Yürüyüşe saldıran polis, 15 kişiyi daha katletti.

Yeni saldırılar, yeni ölümler halka geri adım attırmadı, tersine öfkeyi biledi. Gazi halkı ve devrimci örgütler, günlerce sokaklarda kurdukları barikatların başında polisle çatıştı. Ayaklanmanın üçüncü gününde mahalleye binlerce askeri birlik sevk edildi. Ancak ayaklanma bastırılamadı. Ayaklanma, halk komitesinin “cenazeler verilsin, sokağa çıkma yasağı kaldırılsın, gözaltına alınanlar serbest bırakılsın, asker ve polis mahalleden çekilsin” şeklindeki taleplerinin karşılanması ile yatıştı.

Katliam protestoları, Gazi Mahallesi ile sınırlı kalmadı. İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde de binlerce kişi sokağa çıktı. 15 Mart’ta cenazelere katılmak için yola çıkan 1 Mayıs halkının yürüyüşüne saldıran polis, 6 kişiyi katletti. 1 Mayıs Mahallesi sokaklarında çatışmalar akşama kadar sürdü.

Gazi ve 1 Mayıs mahallelerinde yaşanan olaylarda toplam 22 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı, binlerce kişi ise gözaltına alındı.

Katliama İzmir ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilden tepkiler yağdı. Ankara’da sokağa çıkan binlerce kişiye polis saldırdı, eylemde yüzlerce kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi de yaralandı.

Olaylardan sonra yapılan otopsi sonucu ölen 17 kişiden yedisinin polis mermisiyle hayatını kaybettiği belirlendi.

DEVLET OLAYI ÜZERİNE YIKACAK ÖRGÜT BULAMADI

Provokasyonun boşa çıkmasında devrimci örgütler büyük rol oynadı. Buna karşı boş durmayan devlet, saldırıyı üzerine yıkacak örgüt bulmakta zorlandı. Önce “PKK yaptı” denildi, ardından ise “TİT üyeleri ateş açtı” açıklama yapıldı. Dönemin DYP’li İçişleri Bakanı Nahit Menteş, “PKK olabilir, Hizbullah olabilir. Beraber işbirliği yapmış da olabilirler. Yani kötülükte her zaman işbirliği yapabilir bunlar” şeklinde açıklama yaptı. Örgüt bulamamaktan muzdarip olan Menteş, “Hangi örgüt olduğunu bilsek, olay bitecek. Ancak şu bir gerçek ki 12 Eylül öncesi Dev-Yol ve Dev-Sol buralarda at oynatmış” dedi.

ÇİLLER: DEVLET SAĞDUYULU DAVRANDI

Gazi Katliamı sırasında Başbakanlık koltuğunda Tansu Çiller oturuyordu. Başbakan Çiller, halkın üzerine kurşunlar yağdırıldığı sıralarda partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Açıkça söylüyorum; devlet bu kadar sağduyulu ve olaya bu kadar hakim olmasaydı, bugün kontrol altına alınmış olan bu olay çok daha vahim bir hale gelebilirdi” sözleriyle, devletin sağduyulu olduğundan bahsediyordu.

SUÇ DUYURUSU 8 GÜNDE KARARA BAĞLANDI

Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, dönemin İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Emniyet Müdürü Necdet Menzir, “Polis ateş etmedi” diyen İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Başbakan Tansu Çiller ve “1000 operasyon” yaptık diyen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar gibi isimlerin de yer aldığı sorumlular hakkında suç duyurunda bulundu. 11 Nisan 1995′te yapılan suç duyurusu hızla sonuçlandırıldı. Sekiz günlük “incelemenin” ardından takipsizlik kararı verildi.

Sivas ve yakın zamanda yaşanan Roboskî Katliamı’nda olduğu gibi dönemin sorumlularından Ağar, Menzir ve Kozakçıoğlu ödüllendirildi. Aralık 1995 seçimlerinde DYP’den milletvekili seçilerek, dokunulmazlık zırhı ile korundu.

Soruşturma sonucunda sadece Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü Mehmet Han Tokuş görevinden alındı.

TARİH TEKERRÜRDEN İBARET

Pek çok katliamda olduğu gibi Gazi Katliamı’nda da katledenler değil, katliama karşı direnenler sanık sandalyesine oturtuldu. Eyüp Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ural Büyükdinçer, beş aylık soruşturma sonucunda hazırladığı iddianamede, katliama karşı direnen halkı sanık olarak gösterdi. Üst düzey tek bir polisin yer almadığı iddianamede, 20 polisin “Müdafaa ve zaruret sınırını aşarak faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek”ten cezalandırılması istendi.

Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 13 Temmuz 1995′te başlayan dava, “kamu güvenliğinin sağlanamayacağı” gerekçesiyle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 11 Eylül 1995′te Trabzon’da başlayan dava, beş yıl içerisinde görülen 31 duruşma sonunda karara bağlandı. 3 Mart 2000′de, 20 polisin 18′i hakkında beraat kararı verildi. Halkın üzerine ateş açarken görüntülenen polislerden Adem Albayrak dört kişiyi öldürmekten 4 yıl 8 ay, Mehmet Gündoğan ise iki kişiyi öldürmekten 3 yıl 9 ay hapse mahkum edildi. Göstermelik olarak verilen bu cezalar da ertelendi.

Davanın sonucu, daha yargılama aşamasında belliydi. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, “Hata yapan var mıdır? Vardır. Kim hata yaptıysa cezasını çeker. Yasalar meydanda, bizim durumumuz meydanda. Ama bizim başka bir polisimiz daha yok. Hatalarımızı, eksiklerimizi, yanlışlarımızı düzelteceğiz, onları aradan çekip gerekirse pasifize edeceğiz, ayrı görevlere göndereceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

TÜRKİYE AİHM’DE MAHKUM OLDU

Yargıtay, 11 Temmuz 2002′de kararı onayladı. Katliamda yakınlarını kaybedenler AİHM’e başvuru yaptı. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesinde düzenlenen, “Yaşama hakkı ve 13. maddesinde düzenlenen, Milli makamlara başvuru yollarının kapatılması hükümlerine aykırı davrandığı sonucuna vardı. Türkiye, toplam 510 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

Devlet öc almakta gecikmedi. Hasan Ocak, 21 Mart’ta kaçırılarak, katledildi. Ocak’ın cansız bedeni ailesi, arkadaşları ve insan hakları savunucularının kararlı mücadelesi sonucu Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda bulundu. Hasan Polat, “Gazi provokatörü” denilerek tutuklandı ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gazi halkından 103 kişi hakkında da “yasadışı gösteri yapmak”, “devlet malına zarar vermek” iddialarıyla dava açıldı. Olaylarla ilgili tanıklık yapmak, öldürülen yakınlarıyla ilgili sorumlular hakkında şikayette bulunmak için adliyelere gidenler, “sanık” olarak yargılandı.

İTİRAFLARA RAĞMEN MÜDAHİLLİK TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Ergenekon soruşturması ailelerin umutlarını canlandırdı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Osman Gürbüz’ün verdiği ifadeler doğrultusunda Gazi Katliamı yöniden gündeme geldi. Ergenekon iddianamesinde katliamın başında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın olduğu, 10 kişilik kontrgerilla ekibi tarafından gerçekleştirildiği bilgisi yer aldı.

9 numaralı gizli tanık, kahvehane tarama ve adam öldürme olaylarının bizzat Ergenekon’un tutuklu sanıklarından, JİTEM’in kurucusu Veli Küçük’ün talimatıyla, Osman Gürbüz tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Zekeriya Öz’e ifade veren Osman Yıldırım, Osman Gürbüz ile birlikte çalıştıklarını itiraf etti. Tüm bu itiraflara rağmen ailelerin yaptığı müdahillik talebi “dava kapsamına girmediği” gerekçesiyle kabul edilmedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAleviAnkaraBaşbakanErgenekonHizbullahİstanbulİzmirMehmet AğarPolisTansu ÇillerYargıtayolay
Görüş Bildir