Gazı Bırak, Muafiyeti Kap

 > -

Gazı Bırak, Muafiyeti Kap

Gazı Bırak, Muafiyeti Kap

Enerji Bakanlığı bu kış yeniden geçen yılki gibi bir kriz yaşanmaması için doğalgazı bırakan termik santrallara ÖTV muafiyeti sağlayacak.

ANKARA - Geçen yıl kış aylarında aşırı soğuklar nedeniyle gaz basıncının düşmesi nedeniyle yaşanan doğalgaz sıkıntısına şimdiden önlem alınıyor. Hazırlanan bir yasa tasarısıyla doğalgazla çalışan elektrik santrallarında kesinti veya kısıntıya gidilmesi halinde ikincil yakıta geçmelerine vergi teşviki sağlanacak. Elektrik santralları doğalgaz alamamaları halinde kullanacakları ikincil yakıtta Özel Tüketim Vergisi’nden ( ÖTV ) muaf olacaklar.

Özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde geçen kış doğalgazda sıkıntı yaşanmış ‘zor gün’ de ilan edilmişti. Yap-İşlet-Devret modeli ile kurulan doğalgaz santrallarının ikincil yakıt alımlarında ÖTV muafiyeti var. Bu muafiyet 2012 yılının sonunda doluyordu. TBMM ’ye verilen tasarıyla muafiyet süresi 2019 yılının sonuna uzatılıyor. Böylece doğalgazla çalışan elektrik santrallarında Enerji Bakanlığı’nın talimatıyla ikincil yakıt üretmeleri durumunda kullandıkları ikincil yani fuel oil gibi yakıtlarda ÖTV muafiyeti olacak, böylece de elektrik enerjisi tarifelerinin aşağıya çekilmesi sağlanacak.

Geçen kış aylarında yaşanan elektrik sıkıntısının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na maliyeti 51.2 milyon lira oldu. Enerji Bakanlığı yılın ilk altı ayı ve kalan altı aya ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen kış aylarında yaşanan elektrik kesintilerinin maliyetini çıkardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulTürkiye Büyük Millet Meclisivergi
Görüş Bildir