Gazetelerde Bugün | 26 Nisan 2013

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Gazetelerde Bugün | 26 Nisan 2013

Gazetelerde Bugün | 26 Nisan 2013

CUMHURİYET

Kandil’in planı silahlı

3 aşamalı plan Hükümetle İmralı’nın müzakerelerine paralel olarak PKK yöneticileri çekilmenin kademeli olarak ve silah bırakmadan başlayacağını açıkladı. “Saldırı olursa misilleme yapacaklarını” belirten Murat Karayılan çekilmeyi bağımsız heyetlerin izlemesini, Kuzey Irak, Türkiye ve Avrupa’da konferansların yapılmasını istedi.

HÜRRİYET

Kandil de tamam

PKK'lilerin 8 Mayıs'tan itibaren silahlı bir şekilde, kademeli olarak çekilmeye başlayacağını açıklayan Murat Karayılan, gidecekleri Kuzey Irak'ın yönetiminden kendilerine anlayış göstermelerini istedi.

Kandil'deki tarihi basın açıklamasında PKK kendi takvimini ilan etti. Karayılan 8 Mayıs'ta çekilmeye başlayacaklarını ancak silah bırakmanın henüz söz konusu olmadığını söyledi.

VATAN

Silahlarıyla çekilecekler

Karayılan, PKK'nin 8 Mayıs'tan itibaren silahlarıyla birlikte K.Irak'a çekileceğini ve Türkiye'deki yasal adımları bekleyeceklerini açıkladı.

RADİKAL

Tartışmasız çekiliyorlar

Murat Karayılan, Kandil'de PKK'nin çekilme sürecine ilişkin planı 6 maddede açıkladı. Çekilme, gruplar halinde, gizlilik içinde ve en kısa sürede tamamlanacak.

AKŞAM

Kimi dağa kimi eve

PKK'nin 15 Ağustos 1984'te Eruh ve Şemdinli'de tetiği çekmesiyle başlayan kanlı süreç Kandil'de yapılan açıklamayla son viraja girdi. Çekilmenin resmen başlayacağı 8 Mayıs'a kadar olan 2 haftalık dönem kritik. Taraflar provakosyona hassas. Bir süredir hareketli olan sınırdan ''Kuzey Irak'a çıkış da var Türkiye'ye giriş de'' bilgisi geliyor. Bu, suça karışmamış unsurların eve döndüğünü gösteriyor.

SÖZCÜ

Bir tek sözcü yoktu

Yerlisi, yabancısı, yandaşı, PKK şakşakçısı ne kadar medya varsa teröristlerin Kandil'deki inine koştu, canlı yayın yaptı.

AYDINLIK

'Büyük Kürdistan'ı açıkladı

Murat Karayılan, bölgedeki 4 ülkenin Kürtlerini bir araya gelmeye çağırdı. Silahlarla çekileceklerini söyleyen Karayılan: Saldırı olursa karşılık veririz.

HABERTÜRK

Cesareti terörü bitirdi

Terörün sona ermesindeki en büyük faktör, Başbakan Erdoğan'ın cesaret ve ısrarı oldu. Çıkmaz yoldan dönmek isteyenlere devletin elini uzattırdı.

SABAH

'Savaş değil barış fetihtir'

Haşim Kılıç: Bütün dinler ve inançlarda savaşı değil barışı fetih olarak tanımlayan ortak kurallar var...

POSTA

Gidin ve dönmeyin

29 yıldır süren PKK terörünün bitirilmesi için başlatılan 'Barış Süreci' dün önemli bir aşamayı geçti. Kuzey Irak'taki Kandil'de basın toplantısı yapan PKK'nin elebaşları silahlı adamlarının 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye'yi terk etmeye başlayacağını söyledi.

BİR GÜN

Tarihi karar

PKK lideri Murat Karayılan, çözüm sürecinde en önemli açıklamayı dün gerçekleştirdi. Karayılan, gerillanın 8 Mayıs'ta kademeli olarak ülkeden çekileceğini belirtti. Geri çekilme, Irak Kürdistan'ı bölgesine doğru olacak

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİmralıIrakSavaş
Görüş Bildir