Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazetecilere Silivri Yolu Yasaklandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gazetecilere Silivri Yolu Yasaklandı

KCK ve Ergenekon duruşmalarını izlemek üzere Silivri'ye giden gazetecilerin araçlarına izin verilmedi

Ergenekon ve KCK davalarının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kampüsü’nün Kınalı girişinden gazetecilerin girmesinin engellenmesine basın örgütleri tepki gösterdi.

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit Adalet Bakanı Sadullah Ergin 'e başvuru yaparak uygulamanın tek parti dönemini hatırlattığını ifade etti. Gazetecilere Özgür Platformu (GÖP)ise gazetecilerin haber alma özgürlüğünün zedelendiğini söyledi.

Engellenen gazetecilere gösterilen Jandarma Binbaşı İlçe Jandarma Komutanı Vekili Özer Küçükuysal imzalı belgede şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul 13, 15 ve 16'ıncı Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından 01-31 Mart tarihleri arasında Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü bitişiğindeki bağımsız girişi bulunan duruşma salonunda ve ayrıca kampüs içerisinde bulunan duruşma salonunda çeşitli davaların duruşmaları icra edilmektedir. Elde edilen duyumlara göre, duruşma salonlarının olduğu bölgeye çok fazla sayıda insan geleceği, bu durumun emniyet ve güvenlik açısından sakınca doğurabileceği düşünülmektedir."

Bianet'ye yer alan habere göre, dilekçede 1 Mart ile 31 Mart arasında duruşmanın yapılacağı günlerde ve gerektiğinde duruşmadan bir gün önce araç giriş ve çıkışlarının kapatılması istendi.

Güver: Engelleme eziyetin bir parçası

GÖP Dönem Başkanlığı’nı yürüten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Genel SaymanıGülseren Ergezer Güver şunları söyledi:

"Gazetecileri suçunu bilmeden içeri tıkan zihniyet, onlara destek olunmaması için elinden geleni yapıyor. Canlı yayın araçları bile giremedi. Bu da eziyetin bir parçası. Halktan gelenlerin sayısında önemli bir azalma var; ama biz gazetecilik meslek örgütlerini yıldıramayacaklar. Meslektaşlarımıza sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ergenekonİstanbul
Görüş Bildir