Gazeteciler Hakim Önünde

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gazeteciler Hakim Önünde

Gazeteciler Hakim Önünde

Yarından itibaren dokuz gün boyunca gazetecilerin "sanık" olduğu dört ayrı davanın duruşması yapılacak; TGDP, ifade özgürlüğüne duyarlı herkesi destek vermeye çağırdı.

6, 10, 12 ve 14 Eylül'de gazetecilerin yargılandığı dört ayrı davanın duruşması görülecek. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, "temel insan haklarına duyarlı tüm kişi ve kurumlara" dayanışma çağrısı yaptı.

6 Eylül'de Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde altı yıldır tutuklu yargılanan Atılım gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu , Atılım gazetesi yazarı Bayram Namaz ve Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan 'ın duruşması yapılacak. Bu davada, yazar Arif Çelebi ve Sultan Ulusoy da tutuklu yargılanıyor.

TGDP, açıklamasında, "Terörle Mücadele Kanunu'nun ( TMK ) ilk uygulamalarından olan bu davanın aynı zamanda özel yetkilerle donatılmış Ağır Ceza Mahkemelerinin uzun tutukluluk uygulamasının tipik bir örneği olduğunu" belirtti.

10 Eylül'de de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde büyük çoğunluğu Kürt basınından 36'sı tutuklu 44 basın çalışanının duruşması yapılacak.

KCK adı altında yapılan operasyonla tutuklanan 36 gazeteci, ilk duruşmaya çıkmak için sekiz ay bekledi.

İddianamenin çoğunluğu, haber amaçlı yapılan telefon konuşmalarından ve haberlerinden oluşuyor.

Davada, Nurettin Fırat , Ertuş Bozkurt, Mazlum Özdemir , Turabi Kışın, Ramazan Pekgöz , Şeyhmus Fidan, Hüseyin Deniz , Yüksel Genç, Nevin Erdemir , Semiha Alankuş, Davut Uçar ve Kenan Kırkaya, Türk Ceza Kanunu'nun ( TCK ) 314/1 ve Terörle Mücadele Kanunu'nun ( TMK ) 5. maddeleri gereğince, "KCK/PKK örgütü yöneticisi olmaktan" cezalandırılmaları isteniyor.

Sibel Güler , Mehmet Emin Yıldırım, Zuhal Tekiner , İrfan Bilgiç, Ömer Çelenk , Haydar Tekin, Ömer Çiftçi , Selahattin Aslan, Dilek Demiral , Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan , Nilgün Yıldız, Çiğdem Aslan , Cihan Albay, Sadık Topaloğlu , Ayşe Oyman, İsmail Yıldız , Fatma Koçak, Oktay Candemir , Pervin Yerlikaya Babir, Çağdaş Ulus , Zeynep Kuray, Şerafettin Sürmeli , Eylem Sürmeli, Sultan Güneş Ünsal , Murat Eroğlu, Evrim Kepenek , Hamza Sürmeli ve Arzu Demir 'in TCK'nın 314/2 ile TMK'nın 5.maddeleri gereğince "örgüt üyeliğinden" cezalandırılmaları talep edildi.

Ziya Çiçekçi , Saffet Orman ve Enis Yalçın 'ın da TCK'nın 314/2, TMK 5. maddeleri gereğince örgüt üyeliğinden ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 33/1.maddesi gereğince yargılanmaları isteniyor.

12 Eylül'de Ankara'da Yargıtay 9. Ceza Mahkemesi'nde de dokuz yıldır tutuksuz yargılanan ve 18 yıl 9 ay hapis cezası alan TGDP sözcüsü Necati Abay ile dokuz yıldır tutuklu bulunan ve müebbet hapis cezası alan Atılım gazetesinin Yazıişleri Müdürü Hatice Duman 'ın duruşması yapılacak.

"Basın özgürlüğü savunucuları, Yargıtay'ın, yerel mahkemenin verdiği 'kanıt yok, kanaatten' verdiği hukuksuz ve adaletsiz kararını bozmasını istiyor."

14 Eylül'de de dördü gazeteci beş tutuklu sanık ile toplam 13 kişinin yargılandığı OdaTV davasının duruşması İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Ahmet Şık , Nedim Şener, Doğan Yurdakul , Müyesser Yıldız, Coşkun Musluk , Sait Çakır, Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli tutuksuz; Soner Yalçın , Yalçın Küçük, Barış Terkoğlu , Barış Pehlivan ve Hanefi Avcı ise bir buçuk yılı aşkın süredir tutuklu yargılanıyor.

Mahkemenin TÜBİTAK'tan istediği rapor yedi ay sonra mahkemeye ulaştı. Bu duruşma, raporun ardından yapılacak ilk duruşma olacak. (AS)

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ŞıkAnkaraİstanbulSoner YalçınYalçın KüçükYargıtay
Görüş Bildir