Galatasaray Üniversitesi'nde Rektöre Tehdit

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Galatasaray Üniversitesi Ayakta: 'Rektör İstifa'

Galatasaray Üniversitesi Ayakta: 'Rektör İstifa'

Galatasaray Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyeleri, ODTÜ'de yaşanan polis şiddetine rektörlüğün verdiği desteği kampüste protesto ediyor.

Galatasaray Üniversitesi, ODTÜ’de yaşanan polis şiddetinin rektörlük tarafından desteklenmesinin ardından ayaklandı.

Rektör Ethem Tolga’yı protesto etmek için ‘Güvensizlik Oyu’ adı altında 134 öğretim görevlisi ve öğretim üyesinin imza topladığı eylemin ardınan bugün de hocaların desteğiyle öğrenciler ayaklandı.

Ortaköy’deki kampüste rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler ‘Rektör istifa’ ‘Her yer ODTÜ her yer direniş’ sloganları atarken, öğretim görevlileri de öğrencilere destek verdi.

Öğrenciler önümüzdeki dakikalarda basın açıklaması yapacaklar. Basın açıklamasının daha önceden duyurulması üzerine üniversiteye basın mensuplarının girişi de yasaklandı.

Haberin Tamamı İçin:

Galatasaray Üniversitesi'nde Rektöre Tehdit

Galatasaray Üniversitesi'nde Rektöre Tehdit

KORAY TEKİN GÖKMEN KÖSE - ZAMAN

Galatasaray Üniversitesi'nde aralarında öğrencilerin de olduğu bir grup, ODTÜ'de çıkan olaylarla ilgili kınama yayınlayan üniversite yönetimini protesto etti. Bazı öğrenciler üniversite rektörü Prof.Dr. Ethem Tolga'yı odasından çıkarmıyor.

Üniversite komisyonu üyesinin yaptığı ‘ODTÜ'deki olayları kınıyoruz açıklamasının ardından üniversiteli öğrenciler açıklamaya tepki göstermeye başladı.

Kısa sürede sayıları artan öğrencilere Mimar Sinan, Boğaziçi, İTÜ VE YTÜ'den Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Genç-Sen'li öğrenciler katıldı. Rektörün istifa etmesi için içeriye dilekçe sunduğu ifade edilen öğrenciler, “ Rektör dilekçeyi imzalamazsa daha büyük eylemlere imza atacağız.” şeklinde tehditte bulundu.

Üniversitenin Ortaköy'deki yerleşkesinde yaptıkları protesto eylemine son veren öğrenciler, yerleşke dışında kendilerine destek veren öğrenci grubuyla birlikte buradan ayrıldı.

Öğrenciler, slogan atarak topluca Beşiktaş Meydanı'na yürüdükten sonra dağıldı.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

Çok sayıda eylemci kınama yayınlayan Galatasaray Üniversitesi'nin rektörlük binasına girmeye çalıştı.

Grubun içeri girmesini istemeyen güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Eli kapıya sıkışan bir eylemci hafif şekilde yaralandı.

Güvenlik görevlilerinin öğrencileri içeri almaması üzerine, bazı protestocular okula demir kapının üzerinden atlayarak geçmeye çalıştı.

Rektörlük binasına önünde slogan atarak eylemlerini sürdüren öğrencilerden üçü daha sonra rektörle görüştü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBeşiktaş Jimnastik KulübüGalatasaray ÜniversitesiOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolis
Görüş Bildir