'4+4+4'te Ortaokul Sınırlaması'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 sistemiyle ilgili merak edilenlere 58 soruda yanıt verdi. Buna göre, 5. sınıftan itibaren seçmeli olarak 'Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı'nı okuyan kız öğrenciler derslere başörtüsüyle girebilecek.

58 Soruda 4+4+4 Bilmecesi

58 Soruda 4+4+4 Bilmecesi

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimle ilgili merak edilen sorulara yanıt verirken, Galatasaray Lisesi'nin ortaokul bölümü akılları karıştırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 sistemiyle ilgili merak edilenlere 58 soruda yanıt verdi. Buna göre, 5. sınıftan itibaren seçmeli olarak ‘Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı’nı okuyan kız öğrenciler derslere başörtüsüyle girebilecek. Ortaokullar eğitim sistemi içerisinde idari olarak bağımsız bir yapıda oluşturulacak, mevcut liseler bünyelerinde ortaokul açamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın 4+4+4 sisteminin nasıl uygulanacağının anlatıldığı soru-cevap kitapçığında yeniliklerle ilgili şu bilgiler yer aldı:

Yabancı okullar ortaokul açabilecek mi? Üsküdar Amerikan ve Avusturya liselerinin ortaokul bölümlerinin açılıp açılmayacağı sorusuna, Milli Eğitim Bakanlığı , özel yabancı okullar ile özel okulları ayırmak gerektiğini belirttikten sonra, 222 sayılı yasada yer alan, “Türk vatandaşı kız ve erkek çocuklar ilköğrenimlerini resmi veya özel Türk ilköğretim okullarında yapmakla mükelleftir” hükmü hatırlatıldı. Bu kanuna göre de, “Yabancı okullar ortaokul açamazlar. Özel Türk okulları ise bağımsız ortaokul açabileceklerdir” yanıtı verildi. Almanca ve Fransızca eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi ve Galatasay Lisesi’ne geçişin nasıl olacağı sorusuna, mevcut durumdaki öğrenci kabul esaslarının uygulanmaya devam edeceği belirtildikten sonra, “Galatasaray, İstanbul Erkek Lisesi ve fen liselerinin ortaokulları açılacak mı?” sorusuna, “Açılmayacak” yanıtı verildi. Bu durumda akıllara örneğin her yıl kurayla ilköğretim bölümüne 50 öğrenci alan Galatasaray Lisesi’ne geçişin nasıl olacağı sorusu geldi.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, resmi ve özel ortaöğretim (lise) kurumlarının hiçbiri bünyesinde ortaokul açamayacak. Ortaokullar idari anlamıyla ilkokul ve liseyle bağlantılı olmayacak. Bu okullar bağımsız bir yapı olarak oluşturulacak. Buna göre, Galatasaray, İstanbul Erkek Lisesi gibi ortaöğretim kurumları ancak kendilerinden idari olarak bağımsız ortaokul açabilecek.

Okul öncesi eğitim hangi yaşta başlayacak? 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 37-66 yaş arası çocuklar anaokulu veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocuklar anasınıflarında okul öncesi eğitim alabilecek.

İlkokula başlama yaşı ne zaman? 2012-2013 öğretim yılında 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 5 yaşını tamamlayacak olan çocuklar ilkokul 1. sınıf öğrencisi olarak kayıt yaptıracaklar. 66. ayını dolduranların kayıt işlemi e-okul üzerinden merkezi sistemle yapılacak. 30 Eylül 2007 tarihinden sonra doğanlar eğer hazırsa 61-66 ay arasındaki çocuklar velisinin istemesi halinde ilkokula başlayacak.

Şu anda ilköğretim 5, 6 ve 7. sınıflarda okuyan çocuklar aynı ilköğretim okullarında okumaya devam edecekler. 4. sınıfta okuyan öğrenciler ise artık ilköğretim 5. sınıf değil, ortaokul öğrencisi olacaklar. Ancak sınıf numaralarında kesinti ve yeniden başlama söz konusu olmayacak. İlköğretim 8. sınıfta okuyan öğrenciler ise eğitim sisteminden ayrılamayacaklar ve zorunlu eğitimlerine devam edecekler.

Kayıtlar nasıl yapılacak? 1’e başlayacak çocukların kayıtları yani 30 Eylül 2007 öncesi doğanlar e-okul sistemi üzerinden otomatik yapılacak. 4. sınıfta okuyanların da kayıtları e-okul üzerinden merkezi olarak gerçekleştirilecek. 8. sınıfta okuyanlar SBS’de yerleşmemişse ya da sınava girmemişse bu çocukların genel liselere, imam hatip liselerine ve mesleki ve teknik liselere kayıt yaptırmaları sağlanacak, bu e-okul sisteminden takip edilecek.

Her kademede diploma verilecek mi? Hayır, sadece 12 yıllık eğitimin sonunda diploma verilecek.

İmam hatip kayıtları nasıl olacak? 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında eğitim öğretime başlamış olan imam hatip ortaokulları varsa bu okullara devam etmek isteyen 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları velileri tarafından bu okullara yapılacak.

SBS devam edecek mi? Yakın zamanda sınav sisteminde önemli değişiklik olmayacak. Ortaokulu bitiren öğrencilerin liselere devamı konusunda ise birkaç yıl daha Seviye Belirleme Sınavı ’na (SBS) göre bir seçme süreci devam edecek.

Kur’an dersi nasıl işlenecek? Kur’an-ı Kerim dersinde kıyafetlerin nasıl olacağı sorusuna, sadece ders sırasında imam hatip okullarında kız öğrencilerin başörtülü dersi okuyabilecekleri belirtildikten sonra, “İmam hatip okulları dışındaki okullarda da yine aynı şekilde o derse mahsus olmak üzere başörtülü ders yapılabilir” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

'4+4+4'te Ortaokul Sınırlaması'

'4+4+4'te Ortaokul Sınırlaması'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Arda TuranAvusturyaGalatasaray Spor KulübüİstanbulÜsküdar
Görüş Bildir