Galataport Yeniden İhaleye Çıkıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sermayenin Talan Projesi Galataport Hayata Geçiyor! | Sol Haber

Sermayenin Talan Projesi Galataport Hayata Geçiyor! | Sol Haber

Kıyı alanlarını sermayenin talanına açan Galataport Projesi için hazırlanan yeni imar planı Özelleştirme İdaresi’nin onayından geçti. Projenin hayata geçmesiyle 112 bin metrekarelik alan kamusal niteliğini yitirecek, sermayenin rant merkezine dönüşecek.

Karaköy’ün tarihi siluetini değiştireceği, kıyı alanlarının kamusal niteliğini yitirip yatırım alanına dönüştürüleceği Galataport Projesi’yle ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete’de dün yayınlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı’na göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait olan Salıpazarı Kruvaziyer Limanı için hazırlanan yeni imar planını onayladı.

İptal kararının ardından gelen imar planı Danıştay'ın 2010'da verdiği iptal kararının ardından tekrar hazırlanan imar planında bina yüksekliğinin 21.5 metreyle sınırlandırılması, jeolojik gerekçelerle önlem alınacak alanların belirlenmesi, ayrıntılı inceleme yapılması şartı gibi bazı detaylar yer aldı. Planı onaylan Özelleştirme Yüksek Kurulu, bilgi ve gereği için imar planını İstanbul Büyükşehir ile Beyoğlu Belediye Başkanlıklarına gönderme kararı aldı.

Devasa alan rant merkezine dönüşecek Galata Limanı ve çevresinin büyük bir dönüşüm geçirmesine yol açacak Galataport projesinde, bu alanın ve alan üzerindeki bazı binaların otel ve alışveriş merkezi kompleksi olarak kullanılması tasarlanıyor. 112 bin 147 metrekare yüzölçümlü Salıpazarı kruvaziyer limanı konaklama, dinlenme tesislerini, alışveriş merkezi, restoranlarla devasa bir yatırım alanı haline gelecek. Limana yanaşan kruvaziyer gemilerinin yolcularını ağırlanmasının amaçlandığı projeyle kamusal alan sermayenin rant merkezine dönüşecek.

Kıyı alanları kamusal niteliğini yitirecek 2005 yılında ihaleye açılan ve Danıştay’ın imar planlarına ilişkin kararı sonucu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından askıya alınan proje Nisan ayında da 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geçti. “İstanbul’un tek kruvaziyer limanı” olarak pazarlanan Galataport projesi ile Karaköy’ün tarihi silueti bozulacak, kıyı alanları kamusal niteliğini yitirecek ve sermayenin talanına açılacak.

Beyoğlu’nda dönüşüm tamamlanacak Galataport Projesi de Taksim Gezi Parkı’na yeniden Topçu kışlasının inşa edileceği, Taksim’in yayasızlaştırılacağı ve yaşam alanlarının ranta açıldığı sermaye odaklı dönüşüm girişimleriyle bütünleşiyor. Beyoğlu Kentsel Sit Alanı’nda bulunan Galataport’un inşası ile Tarlabaşı, Şişhane gibi kentsel yenileme alanlarındaki turizm ve ticaret odaklı dönüşüm tamamlanacak.

Galataport’tan sonra Haydarpaşa Galataport, AKP’nin iki büyük liman özelleştirmesi girişimlerinden ilki olma özelliği barındırıyor. Bir diğeri olan Haydarpaşaport projesi de bilindiği üzere tarihi yapının özelleştirilerek liman ve bölgenin tamamen ticarete açılmasını içeriyor. Galataport’tan sonra listede Haydarpaşa Limanı bekliyor.

(soL - Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

‘Galataport’ Resmi Gazete’de | Milliyet Ekonomi

‘Galataport’ Resmi Gazete’de | Milliyet Ekonomi

Özelleştirme Yüksek Kurulu, imar planı onaylanan Galataport’u yeniden ihaleye çıkarmaya hazırlanıyor.

Danıştay’ın ilk ihaleyi iptal ederken ortaya koyduğu imar sorunlarını çözmek için yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalar tamamlandı. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nda yeni imar planı onaylandı ve karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait 112 bin 147 metrekare yüzölçümlü Salıpazarı kruvaziyer liman alanında, konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak. Ticaret alanındaysa alışveriş merkezleri ve restoranlar yapılacak. Proje...

Haberin Tamamı İçin:

Galataport Yeniden İhaleye Çıkıyor | İHA

Galataport Yeniden İhaleye Çıkıyor | İHA

Galataport aşkı yeniden alevlendi. Özelleştirilmesi süreci hızlanıyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu, Galataport'un nazım imar planını onayladı. Projede bina yüksekliği 21.5 metreyle sınırlandı...

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Türkiye'nin en önemli, İstanbul'un tek kruvaziyer limanı olan ve Galataport olarak bilinen İstanbul Salıpazarı Limanı yeniden görücüye çıkacak. Danıştay'ın ilk ihaleyi iptal ederken ortaya koyduğu imar sorunlarını çözmek için yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalar tamamlandı. Özelleştirme Yüksek Kurulu yeni imar planını onaylandı ve karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

DEV PROJENİN İÇERİĞİ...

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait 112 bin 147 metrekare yüzölçümlü Salıpazarı kruvaziyer liman alanında, konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak. Ticaret alanındaysa alışveriş merkezleri ve restoranların inşası planlanıyor. Projede rıhtım, yeşil alan, kültürel tesis ve taşıt yolu içinde yerler ayrıldı.

ONAYLANAN PLAN BELEDİYEYE GÖNDERİLDİ

İmar planıyla netleşen önemli bir unsur ise binaların yüksekliği oldu. Tarihi doku da düşünülerek, projede bina yüksekliği 21.5 metreyle sınırlandı. İmar planında jeolojik nedenlerle önlem alınacak alanlar da belirlendi. Buralarda ayrıntılı inceleme yapılması şartı var. Özelleştirme Yüksek Kurulu, onayladığı imar planını bilgi ve gereği için İstanbul Büyükşehir ile Beyoğlu Belediye Başkanlıklarına gönderme kararı aldı.

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Galataport ilk olarak 2005'te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu,, 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifiyle kazanmıştı. Ancak ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDanıştayGezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir