G8 Zirvesi'nde Suriye Anlaşması

 > -

G8 Liderleri Suriye Konusunda Uzlaşı Arayışında

Sanayileşmiş sekiz ülkeyi bir araya getiren G8 grubunu Kuzey İrlanda'da biraraya getiren zirvenin son gününde liderler, Suriye konusundaki görüş ayrılıklarını gidermek için görüşmelerini sürdürüyor.

Suriye'deki çatışmalarda Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya farklı tarafları destekliyor olsa da yetkililer, kısa süre içinde bir ortak açıklama metni konusunda uzlaşma sağlanabileceğini belirtiyorlar.

Ortak metinde, Cenevre'de bir barış konferansı düzenlenmesi ve daha fazla insanî yardım sağlanması konularında da bir açıklama yapılması bekleniyor.

Zirvenin ikinci ve son gününde liderlerin gündeminde ayrıca vergi düzenlemeleri ve ticareti canlandırmak için atılacak adımlar da var.

G8 toplantısının başlıca gündem maddesi olan Suriye konusunda liderler arasında mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşmayı sağlayabilmek için, ev sahibi İngiltere Başbakanı David Cameron dün bir akşam yemeği verdi.

Başka hiçbir yetkilinin bulunmadığı ve liderlerin açık açık görüşlerini tartışmaların amaçlayan yemek sonrasında İngiliz heyetinden yetkililerin Suriye konusunda hazırlanacak bir ortak anlaşma konusunda daha iyimser oldukları belirtildi.

Bugün erken saatlerde, İngiliz yetkililer, Rusya'yı dışarıda bırakacak bir ortak açıklama yapılabileceğinin sinyallerini vermişlerdi. Yetkililer, kullanılacak dil konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtse de Rusya lideri Vladimir Putin'in de uzlaşmadan yana bir eğilimi olduğu bildiriliyor.

G8 zirvesi sonunda yayınlanması beklenen sonuç bildirisinde, Cenevre'de düzenlenecek bir barış konferansına ve Kızılhaç gibi yardım kuruluşlarının Suriye'nin tüm bölgelerine erişiminin sağlanması için devam eden girişimlere destek verilmesi bekleniyor.

BBC'nin siyaset editörü Nick Robinson, G8 üyeleri arasındaki en büyük anlaşmazlığın, olası bir basrış konferansı ardından Suriye'de iktidar devriyle ilgili olarak kullanılacak dil konusunda yaşandığını bildiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen hafta Suriyeli muhaliflere doğrudan silah yardımında bulunacağı konusunda ilk kez açıklama yapmıştı.

Beyaz Saray sözcüsü, Suriye'de Beşar Esad güçlerinin kimyasal silah kullandığı konusunda bir kanaate sahip olan Başkan Barack Obama'nın bu kararı aldığını bildirmişti.

Obama'nın ulusal güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Obama'nın, Yüksek Askeri Konsey ve Suriye Muhalif Koalisyonu'na 'askeri destek' de dâhil olmak üzere yardımların arttırılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

Öte yandan Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetine ve ona bağlı güçlere silah sağlamaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin dün ikili bir görüşme yapmıştı. Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında iki lider arasındaki görüş ayrılıklarının sürdüğü ancak Suriye'de akan kanı durdurma konusunda görüş birliği içinde oldukları açıklanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

G8 Zirvesi Sonuç Bildirisi Açıklandı

Kuzey İrlanda'da 2 gündür süren G8 zirvesinin ardından açıklanan sonuç bildirisinde, ülkelerin vergi kaçakçılığının engellenmesi konusunda birlikte çalışmaları istendi.

Kuzey İrlanda'da 2 gündür süren G8 zirvesinin ardından açıklanan sonuç bildirisinde, ülkelerin vergi kaçakçılığının engellenmesi konusunda birlikte çalışmaları istendi.

Dünyanın en zengin 8 ülkesinin liderileri, yayınladıkları sonuç bildirisinde, ülkelerin, çok uluslu şirketlerin kendi ülkelerine vergi ödemekten kaçınmalarına imkan veren açıklarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışılmasının zorunlu olduğu vurgulandı. Liderler, dünya ülkelerinin, "vergi kaçakçılığı belasıyla savaşmak için" yönetimlerin otomatik olarak bilgi paylaşımına gitmeleri ve şirketlerin, " vergi ödemekten kaçınmak amacıyla karlarını çeşitli ülkelerin sınırları arasında kaydırmalarını" zorlaştırmaları gerektiğini belirtti.

Bildiride, G8 planlarının, bu yıl içinde yapılacak G20 zirvesinde olgunlaştırılacak bir bölümünün, çok uluslu şirketlere, faaliyet gösterdikleri her ülkeye ne kadar vergi ödediklerine ilişkin bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmesini içerdiği kaydedildi.

G8 girişiminin hazırladığı sonuç bildirisinin, yabancı şirketlerin karlarını vergi dostu ülkelere aktarma becerisine duyulan geniş çaplı öfkeyi yansıttığı görüldü.

Oxfam'dan "golf"lü protesto

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Kuzey İrlanda'da devam eden G8 Zirvesi'ni golf oynarak protesto etti.

Zirvenin yapıldığı Enniskillen kentindeki bir golf sahasında bir araya gelen grup, G8 ülkelerinin liderlerinin dev maskelerini takarak golf oynadı. Grup, protestoyla dünyadaki açlığa ve G8 liderlerinin vergi düzenlemelerine dikkat çekmek istediklerini bildirdi.

Oxfam, dün de Belfast'taki belediye binası önüne yerleştirdiği mezar taşlarıyla G8 liderlerini Suriye'de siyasi çözüm bulmaya çağırmıştı. Oxfam yetkilileri, üzerinde "Suriye'de 93 bin kişi hayatını kaybetti" yazan mezar taşlarının etrafına güller bırakmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

oxfam'ın golflü protestosu

G8: Suriye'de Akan Kan Durdurulmalı

Sanayileşmiş sekiz ülkeyi biraraya getiren G8 grubunun Kuzey İrlanda'daki iki günlük zirvesinin ardından liderler, Suriye konusunda Cenevre'de düzenlenecek bir barış konferansına tam destek verdiklerini açıkladılar.

Zirvenin ardından yayımlanan sonuç bildirgesiyle ilgili olarak İngiltere Başbakanı David Cameron, liderlerin 'temel görüş ayrılıklarını gidermeyi başardıklarını' söyledi.

Suriye'nin geleceği konusunda tüm tararfların katılımıyla düzenlenmesi planlanan konferans için bir takvim açıklanmadı. Sonuç bildirgesinde ayrıca, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ülkenin geleceğinde nasıl bir rol üstleneceği konusunda da bir ifade kullanılmadı.

Liderlerin üzerinde anlaşmaya vardıkları sonuç bildirgesinde öne çıkan maddeler şöyle: "Suriye'de akan kanı ve can kaybını durdurmak için birlikte çalışmaya ve siyaset aracılığıyla barış ve istikrarın tesis edilebilmesi için Suriye halkını desteklemeye kararlıyız" "Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 93 bin kişinin yaşamına mâl olan, 4,2 milyon kişinin evlerinden ayrılmasıyla, 1,6 milyon kişinin mülteci olmasıyla sonuçlanan, dehşet verici insanlık trajedisinden büyük bir endişe duyuyoruz." "Birleşik, kapsayıcı ve demokratik bir Suriye vizyonu temeline dayanan siyasî bir çözümü destekliyoruz." "Tam yetkiye sahip bir geçiş hükümeti konusundaki anlaşmayı da içeren adımları belirleyen 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirgesi'ni uygulamaya sokacak, bir Suriye Barış Konferansı'nı en güçlü şekilde destekliyoruz." "Düzenlenecek konferansın tarafları soruna ciddi ve yapıcı şekilde katkıda bulunmalıdır. Taraflar Suriye halkını tam olarak temsil etmeli ve Cenevre Bildirgesi'ni uygulamaya istikrar uzlaşmayı tesis etmeye kararlı olmalıdır." "Suriye merkezli terör ve aşırı unsurlardan ayrıca giderek artan mezhep çatışmalarından endişe duyuyoruz. Suriye, azınlıklar ve tüm dinî gruplar da dahil, tüm Suriyeliler'e ait olmalıdır. Suriye yetkililerinden ve muhalefetinden, Cenevre Konferansı'nda, El Kaide'yle bağlantılı tüm örgüt ve bireylerin Suriye'den çıkarılacağını taahhüt etmesini bekliyoruz.

"Suriye'de kimyasal silah kullanımını kınıyoruz. Kim tarafından olursa olsun, Suriye'de sivilleri hedef alan tüm saldırıları, tüm insan hakları ihlâllerini de en sert şekilde kınıyoruz."

G8 liderleri ayrıca kara para aklama ve vergi kaçırmayla mücadelede bir dizi önlem üzerinde de uzlaştı.

Söz konusu önlemler arasında yasal mevzuattaki boşluktan yararlanarak vergi kaçırmak için kurulan paravan şirketlerin gerçek sahiplerini açıklama zorunluluğu da var.

Liderler ayrıca, grup üyelerinin birbirlerine kendi ülkelerinde ikamet eden kişilerin vergi bilgilerine otomatik erişim hakkı vermesi konusunda da anlaştı.

Yeni düzenlemeler hem vergi kaçakçılığı, hem de uluslar arası şirketlerin vergi cennetlerini kullanarak ödemesi gerekenden çok daha az vergi ödemesini engellemeyi amaçlıyor.

Yeni önlemler kapsamında çok uluslu şirketler, yetkilileri nerede, ne kadar vergi ödediklerini açıklamak zorunda.

Aralarında Google, Apple, Starbucks ve Amazon'un da bulunduğu büyük şirketlerin çok az vergi ödediklerinin ortaya çıkması tepkiye neden olmuştu.

Zirve öncesinde Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD, ABD ve beş büyük Avrupa ekonomisi arasında vergi bilgileri paylaşımını öngören sistemin küresel ölçeğe çıkarılmasını önermişti. Rusya dışındaki tüm G8 ülkeleri OECD üyesi.

Haberin Tamamı İçin:

G8 Zirvesi'nde Suriye Anlaşması

İngiltere Başbakanı David Cameron, G8 ülkelerinin tüm Suriyelilerin onay vereceği bir Suriye hükümetini destekleyeceğini söyledi.

Kuzey İrlanda'da 2 gündür süren G-8 zirvesinin ardından açıklanan sonuç bildirisinde, ülkelerin vergi kaçakçılığının engellenmesi konusunda birlikte çalışmaları istendi.

Dünyanın en zengin 8 ülkesinin liderileri, yayınladıkları sonuç bildirisinde, ülkelerin, çok uluslu şirketlerin kendi ülkelerine vergi ödemekten kaçınmalarına imkan veren açıklarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışılmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Liderler, dünya ülkelerinin, "vergi kaçakçılığı belasıyla savaşmak için" yönetimlerin otomatik olarak bilgi paylaşımına gitmeleri ve şirketlerin, " vergi ödemekten kaçınmak amacıyla karlarını çeşitli ülkelerin sınırları arasında kaydırmalarını" zorlaştırmaları gerektiğini belirtti.

Bildiride, G8 planlarının, bu yıl içinde yapılacak G20 zirvesinde olgunlaştırılacak bir bölümünün, çok uluslu şirketlere, faaliyet gösterdikleri her ülkeye ne kadar vergi ödediklerine ilişkin bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmesini içerdiği kaydedildi.

G8 girişiminin hazırladığı sonuç bildirisinin, yabancı şirketlerin karlarını vergi dostu ülkelere aktarma becerisine duyulan geniş çaplı öfkeyi yansıttığı görüldü.

Cameron'dan açıklama

İngiltere Başbakanı David Cameron, G8 ülkelerinin tüm Suriyelilerin onay vereceği bir Suriye hükümetini destekleyeceğini söyledi.

Cameron, Kuzey İrlanda'da yapılan G8 zirvesinin sonunda basın toplantısı düzenledi.

G8 grubunda Suriye konusunda "çok farklı görüşlerin" olduğunun herkes tarafından bilindiğini belirten Cameron, "Ama hepimiz bu sorunu çözümlemek ve Suriye halkına istedikleri değişikliklerde yardımcı olma istiyoruz" dedi.

G8 Zirvesi'nde Suriye ilgili yedi nokta üzerinde anlaştıklarını belirten Cameron, bunlardan ilkinin Suriye'ye insani yardımı artırma kararı olduğunu ve 1,5 milyar dolarlık yeni yardımda bulunacaklarını kaydetti.

Diplomatik baskıyı artırarak, Suriye'de tüm tarafları müzakere masasına getirmeye karar verdiklerini de söyleyen Cameron, G8 ülkelerinin Suriye konusunda üzerine anlaştıkları diğer hususları şöyle sıraladı:

"Geçici bir yönetimi sağlayacak Cenevre sürecini desteklemek; Irak'tan dersler çıkararak, devletin temel kurumlarının geçiş sürecinde korunmasını sağlamak; Suriye'yi teröristlerden ve aşırılık yanlılarından arındırmak için çalışmak; kimyasal silah kullanımını kınamak; Sünni, Şii ya da Alevi değil tüm Suriyelilerin onayını alan bir Suriye hükümetini desteklemek."

Bu anlaşmaya varmanın kolay olmadığını belirten Cameron, "Bu anlaşma ancak açık, samimi ve liderler arası görüşmelerle mümkün oldu. Masanın etrafındaki her lider sadece sözlerin, Suriye'deki soruna son vermeyeceğini biliyor" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAmerika Birleşik DevletleriAppleBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDeepMindGolfİngiltereIrakİrlandaRusyaSuriyeTerörVladimir Putindizigündemvergi
Görüş Bildir