G.Kore Nükleer Yakıt Üretme İzni İstiyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

G.Kore nükleer yakıt üretme izni istiyor

G.Kore nükleer yakıt üretme izni istiyor

Güney Kore, Obama hükümetine kendi nükleer yakıtını üretme izni için bastırırken silahlanma uzmanları bu hareketin Kuzey Asya ve Orta Doğu'da daha büyük bir nükleer silahlanma yarışını tetikleyebileceğini belirtti.

Seul ve Washington arasındaki uzun dönemli bir sivil nükleer iş birliği anlaşması dahilinde yürütülen görüşmeler, Kore Yarımadası'nın her iki tarafında nükleer baskıların arttığı bir döneme denk geldi.

Kuzey Kore son aylarda nükleer silah kapasitesini arttırdı. Ülke Salı günü ise, silah derecesinde uranyum zenginleştirilmesinde kullanılan bir reaktör kompleksinin yeniden faaliyete geçirileceğini açıkladı. Kuzey Kore'nin attığı adımlar, Güney Kore'de hükümetin kendi nükleer silahlarını geliştirerek karşılık vermesi yönünde çağrılara neden oldu.

Güney Kore hükümeti ise görüşmeler sırasında nükleer silah teknolojisi geliştirme isteğinde olmadığı konusunda Washington'a güvence verdi. Seul'deki bir hükümet yetkilisi, "Bu hükümet hiçbir şekilde nükleer silah geliştirme amacında değildir," dedi.

Ancak Amerikalı kanun yapıcılar ve silahlanma uzmanları, Seul'ün geliştirmek istediği, uranyum zenginleştirme ve harcanmış nükleer reaktör yakıtını yeniden işleme teknolojilerinin ülkeye nükleer silah üretebilmesi için gerekli teknolojileri sağlayacağını belirtti.

Ülkenin sahip olmak istediği bu teknoloji Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerilimin daha da alevlenmesine neden olabilir, diğer taraftan Kuzeydoğu Asya'da Japonya ve Tayvan'ın da dahil olabileceği bir silahlanma yarışını tetikleyebilir.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde silahlanma konularında üst düzey danışman olarak görev yapan Tom Moore, Kore Yarımadası'nda çift taraflı düşmanlıkların her iki tarafa da zarar verdiğini ifade etti. Moore, "Bu aşamada bu faaliyetlere girişmek için Güney Kore'nin hiçbir ekonomik ya da gerçekçi nedeni yok," dedi.

ABD'li delegeler Güney Kore'nin talep ettiği söz konusu teknolojilerden herhangi birini geliştirmesine izin verilmesi halinde Orta Doğu ve Asya'da oluşabilecek zincirleme etkilerden endişeleniyor. ABD son yıllarda bölgedeki ülkelerin kendi nükleer yakıtlarını üretmesini engelleyecek anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Ürdün, Vietnam ve Suudi Arabistan da benzer koşullar talep edebilir, bu da İran'ın nükleer programına devam etme isteğini güçlendirecektir.

Gelecek ay itibariyle Güney Kore ve ABD'nin 1972 yılında imzalanan nükleer iş birliği paktının yeniden müzakere edilmesi konusunda anlaşmaya varması bekleniyor. Bu pakta göre ABD Seul'e barışçıl amaçlarla kullanmak üzere nükleer yakıt ve teknoloji sağlamakla yükümlü.

Ancak yetkililerin belirttiğine göre Güney Kore, anlaşmayla belirlenen teknolojik kapasitesini ciddi şekilde arttırarak uranyum zenginleştirebilmek ve ülkedeki 22 nükleer güç reaktöründen çıkan harcanmış yakıtı yeniden işleyebilmek istiyor.

—Bu habere Alastair Gale de katkıda bulunmuştur.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaİranJaponyaKoreSuudi Arabistan
Görüş Bildir